O rozdeľovaní a spájaní pravice

Písmo: A- | A+

V súvislosti s voľbami do orgánov samosprávnych krajov, ktoré sa budú konať 9. novembra tohoto roku, sa opäť rozvírila debata o potrebe spájania sa stredo-pravých strán. A objavili sa kritické hlasy voči niektorým politickým stranám, ktoré údajne rozbíjajú jednotu pravice a napomáhajú tak víťazstvu Smeru. Historická skúsenosť v prípade volieb predsedu Košického samosprávneho kraja tieto tvrdenia čiastočne potvrdzuje a čiastočne vyvracia.

Obrázok blogu

Pozrime sa ako dopadli predchádzajúce voľby predsedu KSK v rokoch 2001, 2005 a 2009. V roku 2001 kandidovalo na funkciu „župana" až 24 kandidátov. Z toho štyroch možno považovať za kandidátov stredo-pravých strán. Rudolfa Bauera (KDH, DS), Rozáliu Múdru (SMK-MKP), Jána Olexu (ANO) a Alojza Rajniča (SDKÚ). Z týchto kandidátov najviac hlasov získal Rudolf Bauer (20 094) a z druhého miesta postúpil do druhého kola. Najviac hlasov celkove získal Alojz Engliš kandidujúci za koalíciu HZDS, SDĽ, SOP (27 981). Na víťazstvo v prvom kole to však nestačilo, keďže to bolo iba 23,84% z odovzdaných hlasov. Štyria spomínaní stredo-praví kandidáti získali v prvom kole spolu 43 288 hlasov. To bolo presne 38% z odovzdaných hlasov. Takže aj keby sme predpokladali, že by tieto štyri strany postavili jedného spoločného kandidáta a ten by získal hlasy všetkých štyroch kandidátov, na víťazstvo v prvom kole by to nestačilo.

V druhom kole zvíťazil Rudolf Bauer vďaka zisku 61 873 hlasov. To znamená, že ho podporili nielen voliči ostatných kandidátov stredo-pravých strán, ale aj tí, ktorí v prvom kole volili rôznych nezávislých kandidátov.

V roku 2005 už na post župana kandidovalo iba 9 kandidátov. A opäť štyria kandidáti „stredo-pravých" strán a ich koalícií. Rudolf Bauer (KDH, OKS), Viliam Novotný (DS, ĽS-HZDS, SDKÚ, SZS), Rozália Múdra (SMK-MKP) a Marián Biľo (ANO). Najviac hlasov spomedzi nich získal Rudolf Bauer (28 837). Celkove v prvom kole získal najviac hlasov Zdenko Trebuľa kandidujúci za koalíciu HZD, SMER (32 675). Keďže to bolo iba 30,25%, na víťazstvo v prvom kole to nestačilo. Kandidáti stredo-pravých strán získali spolu 67 884 hlasov čo bolo 63,35% z odovzdaných hlasov. Čiže teoreticky, za predpokladu, že by postavili jedného kandidáta (ktorým sa logicky zdal byť úradujúci župan Rudolf Bauer) a za predpokladu, že ho podporia všetci voliči ostatných stredo-pravých strán, mohla mať pravica zvoleného župana už v prvom kole. Keďže Rudolf Bauer postúpil do druhého kola, matematika hovorila o tom, že by mal, podobne ako v prvých voľbách, v druhom kole svojho protikandidáta poraziť. Lenže nestalo sa tak. V druhom kole získal Rudolf Bauer iba 27 280 hlasov, čo bolo menej ako v prvom kole. Voľby vyhral Zdenko Trebuľa so ziskom 36 939. Voliči ostatných stredo-pravých strán evidentne neprišli v druhom kole podporiť „konkurenčného" pravicového kandidáta a otvorili tak dvere k víťazstvu ľavice.

V roku 2009 sa pravica „poučila" z prehry v predchádzajúcich voľbách a postavila jediného spoločného kandidáta. Ján Süli reprezentujúci širokú koalíciu (SDKÚ-DS, KDH, SaS, KDS, OKS, DS) získal v prvom kole 29 908 hlasov. Napriek tomu, že sa pravica zjednotila, prehrala voľby už v prvom kole, keďže úradujúci župan Zdenko Trebuľa kandidujúci za rovnako širokú koalíciu SMER, SMK-MKP, ĽS-HZDS, SF, HZD, S.O.S., MOST-HÍD, LIGA získal až 77 485 hlasov (60,25% z odovzdaných hlasov).

Z uvedeného vyplýva, že základným predpokladom úspechu pravice vo voľbách predsedu KSK nie je postavenie jedného spoločného kandidáta do volieb. Ak tento kandidát nie je dostatočne presvedčivý a dôveryhodný, nepomôže mu ani množstvo skratiek pravicových politických strán za menom na volebnom lístku. Obzvlášť ak aj niektoré z pravicových strán prechádzajú krízou dôvery pravicových voličov. Receptom na úspech je v prvom kole volieb súťaž viacerých pravicových kandidátov z ktorých si voliči vyberú toho, koho považujú za najschopnejšieho a najdôveryhodnejšieho. A v druhom kole ochota voličov, ktorí sa považujú za pravicových, ísť k voľbám a voliť najsilnejšieho pravicového kandidáta.

Voľby predsedu KSK v novembri tohto roku dávajú možnosť tento recept overiť v praxi. O post župana sa uchádza 10 kandidátov a opäť štyria reprezentujúci stredo-pravé strany. Rudolf Bauer (KDS), Ivan Kuhn (OKS), Rastislav Masnyk (SAS, s podporou SDKÚ-DS) a Dominika Palaščáková (NOVA). Jeden (jedna) z nich sa z najväčšou pravdepodobnosťou dostane do druhého kola. A ďalej to poznáte...

Autor je kandidátom na predsedu Košického samosprávneho kraja za pravicovú Občiansku konzervatívnu stranu (OKS).

Skryť Zatvoriť reklamu