Občianske slobody a právny štát na papieri a v praxi

Zatiaľ čo mimovládna organizácia Freedom House, ktorá sa venuje monitorovaniu dodržiavania politických práv a občianskych slobôd vo svete, dala vo svojej každoročnej správe o stave slobody vo svete Slovensku v roku 2007 dve jedničky (za politické práva aj za občianske slobody) teda najlepšie možné hodnotenie na sedemstupňovej škále, Kazachstan dostal za občianske slobody päťku a za politické práva iba šestku. Lenže známkovanie je jedna vec a politika (alebo biznis?) je vec druhá a tak sa v Bratislave v uplynulých dňoch uskutočnilo veľmi milé stretnutie jednotkárov (len či naozaj?) s päťkárom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tých, ktorí akúkoľvek kritiku dodržiavania ľudských práv pochádzajúcu z USA(hoc aj od mimovládnej organizácie) považujú a priori za neobjektívnumôžem ubezpečiť, že Kazachstanusa venuje aj Výročnáspráva Európskej únie o ľudských právach za rok 2006 . Tá síce neznámkuje, ale spomína napríkladvraždu AltynbekaSarsenbajeva, spolupredsedu opozičnej politickej strany NaghyzAk Zhol a vyjadruje obavy z toho, či súdny procesv tejto kauze bude férový. V správeEÚ sa tiež konštatuje, že prezidentské voľby v Kazachstane nespĺňalištandardy demokratických krajín, že vládna moc robí obštrukcie voči opozičnýmpolitickým stranám a neštátnym médiám. V správe EÚ zdôrazňuje, že bude situáciu v tejto krajinenaďalej podrobne sledovať, predovšetkým vzhľadom na ambície Kazachstanu uchádzať sao predsedníctvo OBSE v roku2009. Slovenskí predstavitelia sa takoudrobnosťou zaoberať zrejme nemienia a rovno prisľúbiliKazachstanu podporu bez akýchkoľvek podmienok .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Pritom v programovomvyhlásení súčasnej slovenskej vlády sa píše: „Vláda SR bude konštruktívnymspolutvorcom ľudsko-právnej politiky EÚ. Na rozvoj a presadzovanieľudsko-právnych noriem využije aj polročné predsedníctvo vo Výbore ministrovRady Európy (november 2007 – máj 2008).“ Musím uznať, že vláda svojepredsedníctvo vo Výbore ministrov organizácie, ktorej hlavným cieľom je „ochraňovať ľudské práva pluralitnú demokraciu a právny štát“,nemohla začať lepšie. V utorok 20. novembra sa Ministerstvo zahraničnýchvecí SR podieľalo na organizácii konferencie pod názvom „RadaEurópy - demokracia, ľudské práva, vláda práva pre 800 miliónov Európanov“a hneď na druhý deň slovenská polícia porušila ľudské práva jednejz 800 miliónov Európanov a Európaniek. Neviem sa dočkať, kedy nám vládapredvedie niečo z tej „konštruktívnej spolutvorby ľudsko-právnej politikyEÚ“ v praxi.

SkryťVypnúť reklamu


Mimochodom, v programovomvyhlásení vlády sa píše aj to, že vláda „bude kandidovať do príslušnýchmultilaterálnych štruktúr pôsobiacich v tejto oblasti (ľudsko-právnej,pozn. autora) a aktívne v nich pôsobiť.“ Nuž, pre začiatok bystačilo, keby Vláda SR začala aktívne pôsobiť v tejto oblasti na územíSlovenskej republiky. Napríklad pôsobením na Policajný zbor SR aby rešpektoval zhromažďovacie právoa právo na slobodu prejavu zakotvené v Ústave Slovenskej republiky,alebo tým, že hostí z nedemokratických krajín, ktorých pozve na oficiálnuštátnu návštevu, bude dôrazne upozorňovať na to, že predpokladom ďalšieho upevňovaniaa prehlbovania ekonomických vzťahov je dodržiavanie ľudských, občianskycha politických práv v ich krajine. Ale to by sme ich najprv muselidodržiavať my sami.

SkryťVypnúť reklamu


Kazašský plyn a ropa sú pre Slovensko iste zaujímavé komodity. Otázkaje, či až tak zaujímavé, že kvôli nim treba spredprezidentského paláca násilne odvliecť jedinú protestujúcu zástupkyňu exilovej kazašskejopozície, aby NursultanNazarbajev videl, že to s obchodovaním s ním myslíme naozaj vážnea nejaký „krikľúň“ nám svojimi rečami o obmedzovaní slobody tlače v Kazachstane kaziť biznisnebude.


Kazašskýprezident mohol byť s návštevou Slovenska nadmieru spokojný. Prijal hoministerzahraničných vecí, predsedaparlamentu, premiér aj prezident,pričom anijeden z nich ho evidentne neotravoval a nebuzeroval nemiestnymi rečamio demokracii a občianskych slobodách. Keby len to, prezidentSlovenskej republiky Ivan Gašparovič dokonca udelil autoritárskemu vládcoviBiely dvojkríž prvého stupňa – teda najvyššie možné štátne vyznamenanie precudzieho štátneho príslušníka. A polícia demokratického štátuochránila život bývaléhogenerálneho tajomníka komunistickej strany Kazachstanu aj pred jediným opozičnýmnázorom, ktorý sa do uší samozvaného kazašského prezidenta mohol doniesť. Nazarbajev sau nás naozaj musel cítiť ako doma.

Ivan Kuhn

Ivan Kuhn

Bloger 
  • Počet článkov:  88
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudovaný politológ, bývalý zahranično-politický redaktor Denníka SME, v súčasnosti SZČO, konzultant v oblasti eurofondov, analytik Konzervatívneho inštitútu M.R.Štefánika, poslanec Mestského zastupiteľstva v Rožňave, podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS), otec štyroch detí. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaEurofondyEurobarometerSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu