1. Žijeme (chvalabohu už vyše 18 rokov) v slobodnej spoločnosti a právo spolčovať sa je garantované ústavou (bola to jedna z prvých požiadaviek Novembra 89 spolu so slobodou prejavu, slobodou zhromažďovania a slobodnými voľbami). Prečo sa ľudia spolčujú, je vecou tých, ktorí sa chcú spolčovať a vy ostatní im do toho nekecajte. A ani štát im do toho veľmi nemá čo kecať. Časy organizácií zjednotených v Národnom fronte pominuli. (Ak si to niekto náhodou ešte nevšimol.)
2. Nepleťte si pojmy „mimovládna nezisková organizácia“ (MNO) s dobrovoľníckou prácou. „Non-Profit Organisation“ je všade vo svete, vrátane celej Európskej únie, organizácia, ktorá na rozdiel od „profit organisation“ nemá majiteľov a nesmie tvoriť zisk, ktorý by sa delil medzi „majiteľov“. Ale to neznamená, že nemôže platiť interných zamestnancov, alebo aj externých spolupracovníkov. A opakujem, takto to funguje vo všetkých civilizovaných demokratických krajinách a nikto s tým nemá problém. (Okrem ficovcov, mečiarovcov a slotovcov.)
3. MNO nemajú garantované žiadne peniaze z vašich daní. Každý z vás sa môže slobodne rozhodnúť či niektorej z nich prispeje alebo nie. (Na rozdiel od politikov a štátnych úradníkov, ktorých musím platiť z mojich daní, aj keď som ich nevolil a vôbec nerobia to, čo by som od nich očakával.)
4. Každá MNO musí zo zákona viesť účtovníctvo, aj keď jej ročný príjem je 1000 Sk, na ktorý sa poskladajú jej členovia, alebo ktoré im venuje nejaká dobrá duša. (A musia to účtovníctvo viesť buď zadarmo vo svojom voľnom čase, alebo si musia zaplatiť účtovníka/čku.)
5. Každá nadácia (to sú tie organizácie, ktoré naozaj narábajú s miliónmi) si musí zo zákona dať robiť každoročné audity.
6. MNO dostávajú buď dary od fyzických a právnických osôb z ich RIADNE ZDANENÝCH PEŇAZÍ alebo z 2% DAŇOVEJ ASIGNÁCIE, ktorá je právom každej fyzickej a právnickej osoby podľa zákona. (Okrem toho môžu dostávať granty od zahraničných nadácií alebo inštitúcií akými sú napr. Európska komisia – tá má síce prísne pravidlá na použitie peňazí EÚ, ale audit zvyčajne nepožaduje a to ako boli použité peniaze EÚ si kontroluje sama).
7. Kontrolovať použitie peňazí je primárne úloha tých, ktorí tie peniaze MNO darovali – a väčšina darcov to aj robí. Súčasťou grantových zmlúv sú zvyčajne aj klauzuly, že darca má právo vyslať do organizácie kontrolu, ktorá môže kontrolovať ako sa použili peniaze, ktoré organizácii daroval. A to dokonca aj niekoľko rokov po skončení projektu, na ktorý boli financie určené. Niektorí darcovia požadujú aj vykonanie auditu po skončení projektu. Takýto audit je spravidla je hradený z peňazí, ktoré darca MNO poskytol.
8. Daňový úrad má prehľad o tokoch 2% daní. Ak má podozrenie z nezákonných finančných operácií, môže spraviť daňovú kontrolu v organizácii, voči ktorej má podozrenie.
9. Ak štát poskytuje nejaké granty, môže tiež požadovať od príjemcov týchto grantov, aby sa podrobili auditu (mám pocit, že napr. pri projektoch z ESF, ktoré sú z väčšej časti financované z fondov EÚ a z menšej časti zo štátneho rozpočtu SR, je audit na konci projektu povinný).
10. Ak nejaký štátny úradník založil mimovládnu neziskovú organizáciu, prelial do nej štátne peniaze a nabalil sa, treba naháňať štátneho úradníka a nie aktivistov MNO, a treba prísnejšiu kontrolu štátnych rozpočtových a príspevkových organizácií a štátnych inštitúcií vôbec a nie prísnejšiu kontrolu MNO.
11. Ak sa vám nepáči, že niektoré mimovládne organizácie dostávajú peniaze aj od štátu, teda z vašich daní, tak bojujte za zrušenie štátnych dotácií do mimovládnych organizácií a nie za zrušenie mimovládnych organizácií ako takých.
12. Každý, kto pracuje pre MNO platí normálne dane a odvody zo svojich príjmov. Ak to nerobí je podvodník a treba s nim zatočiť podľa zákona. Ale to neznamená, že všetky MNO a všetci, kto v nich pracujú sú podvodníci.
13. Ak si niekto myslí, že týmto zákonom zabráni, aby si niektorí jedinci vyplácali v rámci práce pre MNO vysoké odmeny za svoju prácu má smolu. Audítorov zaujíma iba to, či sú položky správne zaúčtované v súlade so zákonom, nie či odmena nie je privysoká. V tomto smere môžu ľuďom v MNO „pristrihnúť krídielka“ iba darcovia, ak sa im suma peňazí na odmeny v porovnaní s výsledkami práce bude zdať privysoká. Ak sa im nezdá privysoká, všetko je OK a vy im prestaňte závidieť. Alebo si založte vlastnú MNO a dokážte darcom, že dokážete urobiť to isté za menej peňazí resp. za tie isté peniaze oveľa viac.