
Pre tých, ktorí nevedia anglicky, alebo sa im nechcepreluskávať sa 87 stranovou správou, pár zaujímavých čísel.
Kým v Európskej únii (EÚ) považuje stav európskejekonomiky za dobrý iba tretina (33%) občanov, na Slovensku sú to takmerdve tretiny (62%), čo je najviac spomedzi všetkých členských štátov EÚ.V porovnaní s prieskumom, ktorý bol realizovaný pred rokom, na jeseň2007, sa v EÚ znížil počet občanov, ktorí stav európskej ekonomikyhodnotia ako dobrý o 25 percentuálnych bodov. Najmenej pesimistickí súv tomto pohľade občania Bulharska a Slovenska, kde v uvedenomobdobí došlo k poklesu pozitívneho hodnotenie európskej ekonomiky ibao 6 resp. 7 percentuálnych bodov. Najväčšími pesimistami sú naopak Íriu ktorých došlo za posledný rok k prepadu pozitívneho hodnoteniastavu európskej ekonomiky o 48%.
Stav domácej ekonomiky považuje za dobrý síce iba 54%Slovákov, ale aj to je pri európskom priemere 29% šieste najoptimistickejšiehodnotenie (po Fínsku, Dánsku, Holandsku a Luxembursku a Rakúsku).Mimochodom, čo niektorých Slovákov nepochybne poteší, najmenej optimistickýpohľad na svoju domácu ekonomiku majú Maďari, z ktorých iba 5% si myslí,že stav ich ekonomiky je dobrý.
Navyše z pohľadu vývoja názorov na stav domácejekonomiky, sú Slováci najväčšími (a v EÚ v podstate jedinými)optimistami. Počet Slovákov, ktorí stav domácej ekonomiky považujú za dobrý,stúpol v porovnaní s rovnakým prieskumom uskutočneným na jeseň 2007 o 9percentuálnych bodov. S výrazným odstupom za nami skončili Cyperčania,u ktorých v porovnaní s jeseňou 2007 nedošlo k žiadnemunárastu (ale ani k žiadnemu poklesu) pozitívneho hodnotenia stavu domácejekonomiky. Zato v Írsku došlo pri hodnotení stavu domácej ekonomikyk totálnemu prepadu o 62 percentuálnych bodov. Európsky priemerhovoriaci o 19 bodovom poklese pozitívneho hodnotenia domácej ekonomiky,v porovnaní s predchádzajúcim rokom, hovorí za všetko.
Slováci majú aj relatívne optimistický pohľad na stavekonomiky vo svete. Viac ako tretina (35%) ho považuje za dobrý, čo je štvrtýnajoptimistickejší výsledok po Poľsku, Litve a Slovinsku, zatiaľ čov rámci priemeru EÚ má takýto pohľad na stav svetovej ekonomiky iba 20%občanov.
Pokiaľ ide o pohľad na pracovné príležitosti, kýmv európskom priemere sa počet občanov, ktorí možnosti zamestnania sa vovlastnej krajine hodnotia ako dobré, poklesol v porovnaní s rovnakýmprieskumom pred rokom o 8 percentuálnych bodov, na Slovensku naopak počettakto naladených občanov stúpol o 7 percentuálnych bodov. Ibav Nemecku a na Cypre vzrástol pri tomto kritériu počet optimistickynaladených občanov viac ako na Slovensku. Naopak, najväčšiemu pesimizmuprepadli v tomto prípade opäť Íri, u ktorých počet občanov, ktorí možnostizamestnania sa vo vlastnej krajine hodnotili ako dobré, klesol v porovnanís jeseňou 2007 o 55 percentuálnych bodov.
Na záver iba konštatovanie: Ten chlap má neuveriteľnéšťastie. Zatiaľ.