
Podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) prezahraničnú politiku Martin Fronc včera (t.j. 4. decembra) médiám poskytol stanovisko,podľa ktorého KDH nesúhlasí s tým, aby Slovenská republika podporovalaKazachstan na post predsedníckej krajiny Organizácie pre bezpečnosť aspoluprácu v Európe (OBSE) v roku 2010. Veľmi chvályhodné, až na to, že pánFronc prišiel s krížom po funuse. Iniciatívu skupinymimovládnych organizácií s takýmto zameraním, sme poslancom NR SRodoslali už 28. novembra. A Ministerská rada OBSE, na ktorejSlovenskú republiku zastupoval namiesto ministra zahraničných vecí Jána Kubiša vedúciStálej misie SR pri OBSE vo Viedni Peter Lizák, „odklepla“ Kazachstanupredsedníctvo tejto organizácie na rok 2010 v piatok 30. novembra. Takžeminister Kubiš aj celá vláda sa teraz budú môcť oprávnene oháňať tvrdením, žesa nikto z parlamentnej opozície proti slovenskej podpore kandidatúreKazachstanu ešte pred rozhodnutím samotným neozval.
Ale nevadí, zahraničná aj európska politika je pestrá abohatá na príležitosti prejaviť principiálny postoj, len stačí zareagovať.Pokiaľ možno včas.
8.-9. decembra bude Európska únia hostiť summit EÚ-Afrika.Medzi pozvanými je aj „neslávne slávny“ prezident Zimbabwe Robert Mugabe,o ktorom je všeobecne známe, že je to diktátor, ktorý nemá najmenšieproblémy porušovať ľudské práva ako na páse a doviedol svoju krajinu doúplnej hospodárskej krízy a sociálnej katastrofy. Lenže biznis je biznis,a keďže Európsku úniu zo svojich pozícií na afrických trhoch údajne vytláčaČína, európski lídri usúdili, že je potrebné pozvať afrických lídrov napriateľské posedenie. Vrátane menších (dlhý zoznam) a väčších diktátorov(Robert Mugabe). Jediný, kto v tejto chvíli nestratil súdnosť je britskýpremiér Gordon Brown, ktorýoznámil, že sa na summite na protest proti účasti Roberta Mugabeho nezúčastní. Labouristu Browna podporil zatiaľ jedine český pravicový premiér Mirek Topolánek. Premiéri Dánska, Švédska a Holandska, ktorí pôvodne mali tiež výhrady k účasti Roberta Mugabeho, nakoniec na summit prídu.
Deň po summite, 10. decembra, si pripomenieme Deň ľudskýchpráv. Určite sa pri tej príležitosti objaví niekoľko vyhlásení politikovz rôznych politických strán o potrebe dodržiavať ľudské práva. Pritroche snahy by sa však niečo dalo stihnúť ešte pred víkendom. Napríklad výzva,aby sa summitu z rovnakého dôvodu ako britský premiér, nezúčastnil ani tenslovenský. Alebo, v prípade, že návšteva slnečného Lisabonu by bolapriveľkým lákadlom na to, aby sa len tak vypustila z víkendového programu, výzva aby slovenský premiérnamiesto vrelého potriasania si rúk a vysmiatej „rodinnej fotografie“ povedalaspoň zopár tvrdých slov o neprijateľnosti súčasného režimu v Zimbabwe.A úplne najlepšia by bola výzva, aby Slovenská republika nesúhlasila sozrušením zákazu cestovania do krajín Európskej únie, ktorý na Roberta Mugabehoa jeho najbližších spolupracovníkov uvalila samotná EÚ po zmanipulovanýchvoľbách v roku 2002.
Aj keď neviem či nechcem priveľa. Od slovenského premiéra ajod slovenskej parlamentnej opozície.