
Dnes sa budeme venovať selfie, ktorá patrí k najrozšírenejším záľubám 21.storočia.Túto tému sme zaradili do rubriky hobby najmä kvôli vysokej rizikovosti a závažnosti,ale budeme sa venovať aj zberateľstvu a histórii. S pojmom selfie sme sa prvýkrát stretli v roku 2000,keď sa začali bežne používať mobilné telefóny s digitálnym fotoaparátom. V tom období sa začínal rozvíjať internet, ktorý umožnil zdieľanie digitálných fotografií.
Selfie je fotografický autoportrét, ktorý najčastejšie zhotovuje mládež pomocou smartfónu, bežne sa používa palica ako predĺžená ruka. Autoportrét selfie sa stal najmilovanejšou adrelanínovou záľubou mladej generácie. Mládež vo veku do 30 rokov vyhľadáva najnebezpečnejšie a najabsurdnejšie miesta na zhotovenie vlastného autoportrétu(na snímke vľavo). Neváhajú, kvôli jednej snímke zo záľuby riskujú vlastné životy. Robia to iba preto aby vyhotovili extra fotky, aby prekonali svojich rovesníkov a kamarátov. Kvôli autoportrétom selfie zomrelo množstvo mladých ľudí. Denno- denne pribúdajú ďalšie obete tejto modernej adrenalínovej záľuby. Selfie má zmysel iba vtedy, ak majú autori autoportrétov zo svojej tvorby radosť. Mládež riskuje, čím väčší adrenalín, tým väčší úspech. Prichádza leto, milovníci autoportrétov by si mali vo vlastnom záujme zvážiť a vyhodnotiť riziko vyhotovenia selfie tak, aby to nebola ich posledná snímka.
Prvý známy autoportrét vyhotovil pomocou dagerotypie Robert Cornelius v roku 1839. Jednu z najstarších fotografických techník vynašiel Louis Daguerre v roku 1824. Prvá selfie v roku 1839 donútila Roberta Corneliusa(na snímke vpravo) aby nehybne sedel 15 minút. Vďaka svojej trpezlivosti sa zapísal do histórie, stal sa autorom prvej selfie snímky. Tento moderný výraz v tom období nepoznali, napriek tomu dokázali vytvoriť neopakovateľné diela. Dagerotypie z tohoto obdobia sú vzácne a vyhľadávané, dražia sa na aukciách, za vysoké ceny. Významnú kolekciu dageropypií vlastní múzeum Kunst-Gewerbe v Hamburgu. Zbierku založil grafický asistent Wilhem Weimar v roku 1915. Zo začiatku vlastnil 275 fotografií, súčasťou jedinečného diela sú aj historické selfie- autoportréty. Momentálne má prestížna zbierka 708 exponátov. Numizmatici a filatelisti majú neobmedzené možnosti, vo voľnom čase sa môžu venovať aj takýmto netradičným kuriozitám. Mládež, ktorá dnes fotí nebezpečné selfie sa možno v staršom veku bude venovať zberateľstvu.