Foto-video: Čestnú stráž prezidentky Slovenskej republiky môžu Košičania vidieť iba výnimočne

Čestnú stráž prezidentky SR je možné vidieť v Košiciach iba výnimočne. Fotky a video v príspevku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Text, foto a video: Lórant Kulík

Video: Prezidentská stráž a vlajka

Prezidentka Slovenskej republiky úradovala týždeň v Košiciach. Pri tejto príležitosti bola Prezidentská kancelária v Košiciach v plnom pracovnom režime. Symbolom prítomnosti Zuzany Čaputovej v Košiciach bola prezidentská vlajka (na snímke) a Čestná stráž.

Čestná stráž prezidenta (na snímkach a videu), patrí k útvaru ozbrojených síl Slovenskej republiky. Je podriadená náčelníkovi Vojenskej kancelárie prezidenta. Stráži sídlo prezidentky a jej hostí. Plní aj ďalšie funkcie prezidentky, veliteľky ozbrojených síl a ďalšie ústavné, protokolárne a reprezentačné úlohy. Organizačné členenie, počty vojakov, personálne obsadenie Čestnej stráže určuje prezidentka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uniforma

Uniforma Čestnej stráže prezidentky Slovenskej republiky vychádza z vojenského strihu Československej armády. Základnými farbami sú šedomodrá a biela (na snímke). Hlavnou časťou uniformy je sako s dvojradovým zapínaním. Závesníky na zbraň sú upevnené na opasku. Nohavice so strihom spoločenských dopĺňajú rukavice a lakové poltopánky.

Druhá uniforma je vyhotovená na motív rovnošaty slovenských dobrovoľníkov z roku 1848, podľa uniformy Janka Francisciho. Klobúk s perom zvýrazňuje národné prvky. Z motívov ľudového slovenského kroja vychádzajú niektoré ďalšie ornamenty.

Čestná stráž počas prítomnosti prezidentky

SkryťVypnúť reklamu

Čestnú stráž tvoria muži aj ženy. Počas prítomnosti prezidentky je možné Čestnú stráž vidieť v pracovných dňoch od 8.00 hod. do 18.00 hod, ktorá sa strieda každú hodinu. Veľká výmena Čestnej stráže prezidentky sa vždy vykonáva v pracovných dňoch o dvanástej hodine.

Čestnú stráž prezidentky Slovenskej republiky v Košiciach, si môžete pozrieť  na fotkách a videu.

Fotogaléria:

1.
1. 
2.
2. 
3.
3. 
4.
4. 
5.
5. 
6.
6. 
8.
8. 

Zdroj:

https://www.prezident.sk/page/cestna-straz/

Oficiálny web: https://cspsr.mil.sk/

Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  246
  •  | 
  • Páči sa:  949x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v týchto printových médiách už od júna 2018 nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený nielen pre zberateľov, ale pre každého kto voľný čas trávi aktívne, má rád históriu, umenie a rád varí.Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu