(Ne)tabuizovaná história: Kam aj kráľ chodí pešo...

Košický dejepisný spolok zorganizoval  28.2.2017 v hudobnom salóniku VKJB verejnú prednášku Ing.arch.Aleny Hrabinskej o toaletách a hygiene.Tento príspevok denník Korzár z neznámych dôvodov dodnes neuverejnil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Rimania používali hromadné toalety
Rimania používali hromadné toalety (zdroj: Foto:archív L.Kulíka)

Táto nevšedná téma bola veľmi lákavá. Tesne pred začiatkom prednášky bolo problém nájsť voľné miesto. Tajuplná miestnosť ,kam aj kráľi chodia pešo zaujala mnohých Košičanov. Vďaka pripravenosti a profesionálnemu prístupu podala ing.arch.Alena Hrabinská túto tabuizovanú tému vtipne s ľahkosťou, a s profesionálnym nadhľadom. Sympatická architektka v spolupráci s PhDr.Marcelou Ďurišovou, Ing.Tinou Markušovou a Mgr.Jurkom Gembickým dokázala, že sa dá verejne hovoriť o témach, o ktorých sa nehovorí.

Ing.arch.Alena Hrabinská prítomných zaujala s tabuizovanou témou.Dokázala,že sa dá verejne hovoriť o témach, o ktorých sa nehovorí.
Ing.arch.Alena Hrabinská prítomných zaujala s tabuizovanou témou.Dokázala,že sa dá verejne hovoriť o témach, o ktorých sa nehovorí. (zdroj: Foto:Lórant Kulík)

V úvodnej časti prednášky si prítomní ozrejmili rôzne zaujímavosti z dávnej histórie. Dozvedeli sme sa, že už aj Rimania používali hromadné toalety. Na týchto nie najpríjemnejších spoločenských stretnutiach boli prítomní hlavne muži. Na verejných toaletách, ktoré boli vyrobené z mramoru a z kameňa riešili spoločenské problémy a politiku. Tieto nevhodné spoločenské rituály veľmi rýchlo vyšli z módy. Záchody začali patriť k tabuizovaným témam. Toalety boli zaradené k technickým zariadeniam, ktoré slúžili na zber, zhromaždenie a transport odpadu. Po krátkom úvode prednášajúca uviedla aj niektoré ďalšie technické zaujímavosti, ktoré objavila v dobových obchodných katalógoch. Zavtipkovala, že záchody sa umiestňovali v závetrí, za maštaľou, aby sa nešírili choroby. Podotkla, že najväčším problémom bol zápach s ktorým si dlhé stáročia nedokázali poradiť. Prítomných zaujali rôzne technické riešenia, zdvojené nádoby, pákové systémy a kovové konštrukcie. Mali zabezpečiť, aby sa zápach ďalej nešíril. Osobitným projektom boli takzvané bezpachové záchody, ktoré využívali na zásyp dezinfekčné prášky, alebo rašelinu. Podľa projektu z roku 1899 mali byť toalety umiestnené na severnej strane budov. Splachovacia toaleta sa prvýkrát objavila v Anglicku v roku 1596.Skutočne funkčnú porcelánovú misu so splachovačom si dal patentovať anglický hodinár Alexander Cummings. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Ing.arch.Alena Hrabinská podala chulostivú tému vtipne s ľahkosťou a profesionálnym nadhľadom
Ing.arch.Alena Hrabinská podala chulostivú tému vtipne s ľahkosťou a profesionálnym nadhľadom (zdroj: Foto:Lórant Kulík)

V ďalšej časti v krátkosti priblížila Ing.Hrabinská históriu kanalizačného systému a vodovodu v Košiciach. Túto problematiku podrobne spracovala PhDr.Marcela Ďurišová. Košičania sa dozvedeli, že v minulosti zabezpečoval prívod úžitkovej vody čermeľský potok. Rodinné domy mali v tom období vlastné zdroje vody, ale obyvatelia mali k dispozícii aj verejné studne. Začiatkom 20.storočia začala v Košiciach výstavba mestského vodovodu na základe projektu, ktorý schválili v roku 1899.Už v roku 1912 vodovod fungoval v 1572 budovách, čo bol veľký pokrok na vtedajšiu dobu. V ďalšej časti bola reč o kanalizácii mesta. Na začiatku 19.storočia sa začali používať povrchné zberné jarky. Predtým sa používali klenuté a rovno prestropené kanály zo 14.storočia, ktoré boli postavené z okruhliakov a z fylitovej dlažby. Dláždenie malo zabrániť nielen priesakom, ale aj podmytiu základovej špáry kanála vodou.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme Ing.Hrabinskej a košickému dejepisnému spolku za smelosť a otvorenosť. Talentovaná architektka so svojou prednáškou ukázala historikom, že hovoriť treba aj o tom, o čom sa nehovorí...

Príspevok je dostupný aj na facebookovej stránke Dejepisného spolku v Košiciach.

https://www.facebook.com/DejepisnySpolokVKosiciach?ref=stream&hc_location=timeline&filter=3

Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  272
  •  | 
  • Páči sa:  1 635x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v od júna 2018 už nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený pre každého, kto má rád históriu, umenie a rád varí. Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Od roku 2023 som členom Združenia historikov moderného výtvarného umenia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu