Personálna agentúra na úrade práce?

Nedala by sa práca personálnej agentúry prevádzkovať aj napríklad na Úrade práce a napríklad za peniaze EU...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Mám jedného známeho, ktorý je Róm. Má jedno dieťa a jednu manželku a zháňa si kade-tade prácu, aby si aspoň čo to privyrobil. Občas sa zastaví u mňa, či nemám nejakú robotu a tak si máličko privyrobí. Raz potreboval 10 eur na kočík, raz 5 na cestu do Košíc a teraz momentálne chce kartu do telefónu. Telefón síce má, ale nemôže si kúpiť kartu do telefónu z jednoduchého dôvodu. Nemá peniaze.
Prednedávnom ešte pracoval v Čechách, kde montoval chladiče, ale manželka ho po 6 mesiacoch z tejto práce "odvolala". Proste prišla, zavelila, že ide domov a išli. Samozrejme nikomu nič nepovedal. Ale veľmi sa nad týmto prístupom čudovať netreba, lebo proste nie sú iba naučení, že to treba k niekomu prísť a povedať, že končím - ale to je iná kapitola (v tomto duchu si aj stavajú domy bez stavebného povolenia).
A teraz k malej pointe. Po roku-dvoch, čo ku mne sem tam prišiel, či nemám prácu, som si povedal, že teda hladnému netreba dať ryby, ale udicu a naučiť ho chytať ryby. Tak som si povedal, že mu pomôžem nájsť prácu. Núkalo sa niečo v Košiciach, ale po odrátaní cestovného to fakt nemalo zmysel ísť do práce. Potom niečo v blízkej Gelnici, ale tam to bolo nejaké nejasné. Videl som, že aj jemu nejak tieto dve práce nevoňajú a tak som sa ho spýtal, čo by teda chcel robiť a celkom ma prekvapila jeho odpoveď, že on teda nechce chodiť každý deň do práce, ale chcel by chodiť na týždňovky. Trošku ma to prekvapilo, ale potom mi to vysvetlil. Doma je ich sedem v dvojizbovom byte a je rád, keď na týždeň vypadne. Logické. Samozrejme ma ako prvý napadol Volkswagen, keďže jeho billboard-y visia všade po východnom Slovensku. No a v automobilkách je nedostatok miesta a potrebujú všetky ruky. Teda tak píšu vo všetkých novinách. Prihlásil som ho teda ako záujemcu na ich webovej stránke (ako IT-éčkár musím povedať, že to je fakt dobrá, jednoduchá a pekná stránka) a ako som predpokladal, hneď sa aj ozvali. Že môže prísť na pohovor od pondelka do štvrtka, ale .... len ráno o 7,00 :(. So žiadnou možnosťou zmeny času. Paráda. Typizovaný človek z východného Slovenska hľadajúci prácu pri páse v automobilke, na 99% bez peňazí, je rád, že zoženie peniaze na lístok na vlak a nieto ešte na ubytovanie v Bratislave, aby ráno o 7,00 mohol byť na pohovore. No nič, ale je to pre mňa výzva ako ho tam na tento čas dostať. Lebo dopraviť by som ho aj vedel, ale ubytko mu zabezpečiť neviem.
A teraz k veľkej pointe. Viem, že na trhu existujú personálne agentúry, ktoré zarábajú (čo je prirodzené) na sprostredkovaní práce aj pre takýchto ľudí. Ale prečo napríklad neexistuje taká "personálna agentúra" aj povedzme na úrade práce? Ktorá by nielen pozrela cez internet prácu, ale v prípade potreby aj kúpila povedzme lístok na dopravu na pohovor, prípadne tam poslala nejakého človeka s ním. Veď keď takého človeka nejaká firma zamestná už za prvý mesiac sa vrátia náklady štátu (nie je potrebné vyplácať podporu alebo nejaké aktivačné práce, nie je potrebné platiť VšZP za poistenca štátu, človek z výplaty zaplatí daň, minie tie peniaze v obchode, z čoho je DPH.... a ďalej sa mi už ani nechce vyratúvať). Takže to je asi všetko. 
Verím, že sa tento článok možno aj dostane ku kompetentnému človeku, ktorý sa nad tým zamyslí a buď mi to celé argumentami vyvráti alebo to proste zrealizuje. :)

Radovan Kulín

Radovan Kulín

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  63x

Zamestnanec v IT Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu