Kambodža

Kambodža - tajuplná krajina, ktorá je ešte stále poznačená udalosťami z konca 70-tych rokov, kedy Červení kméri na čele s diktátorom Pol Potom vyvraždili okolo 2 až 3 milionov ľudí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

17.apríla 1975, armáda na čele s vodcom Pol Potom obsadili hlavné mesto a nastolili genocídny režim.
Cieľom tohto režimu bolo vyčistenie uniformnej spoločnosti, ľudí prevažne s vyššim vzdelaním (učitelov,doktorov či umelcov), ale aj bežných občanov. Došlo k ich násilnemu
vysťahovaniu z miest na malé dediny či do džungle, kde prevažne celý deň pracovali na poliach. Vo veľkych mestách ostali žiť len členovia Červených kmérov.

V 60.rokoch pred vládou Pol Pota, patrila Kambodža k najlepšie prosperujúcim štátom v regione, avšak po týchto udalostiach sa prepadla o 20-30 rokov späť.
Naštastie táto krajina je už otvorená aj zahraničným turistom a pomaly sa dostáva do normálu aj napriek tomu, že tu ešte stále prevláda skoro všadeprítomna korupcia. Napríklad taký Angkor Wat navštívi ročne niečo vyše 2 milionov turistov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
ANGKOR WAT
ANGKOR WAT (zdroj: Moderne)

ANGKOR WAT
Najvačší náboženský komplex chrámov na svete, ktorý bol postavený v 12.storočí a rozprestiera sa na rozlohe 162.6 hektárov. Patrí k najvyhľadavanejšej pamiatke v Kambodži a jeho návšteva pre vás určite bude nezabudnuteľný zážitok. Lístok sa dá zakúpiť priamo pred vstupom do chrámov v centre na predaj lístkov, ktoré je otvorené od 5:00 rána do 5:30 večer a platiť môžte hotovosťou alebo platobnou kartou. Treba si však dávať pozor, lebo pokiaľ si kúpite lístok niekedy po obede, tak platnosť končí v ten istý deň. Ale pokiaľ si ho zakúpite až po piatej večer, tak má platnosť aj celý nasledujúci deň.

SkryťVypnúť reklamu

Ceny vstupného sa navýšili niekedy začiatkom roku 2018 a na výber máte : 
-jednodňové vstupné 37 USD
-trojdňové vstupné 62 USD
-sedemdňové vstupné 72 USD

Asi najlepšou voľbou ako sa prepravovať v chrámovom komplexi je tuk-tuk. Rôzne hotely ponúkaju aj prenájom bicyklov, ale v horúcom počasí to asi nebude najlepšia voľba. Pokiaľ tam plánujete stráviť iba jeden či dva dni, tak máte na výber malý alebo velký okruh na ktorých uvidíte tie najznámejšie chrámy.
Hlavný chrám Angkor Wat bol postavený za vlády Súrjavarmana II. (1113-1145) pod pôvodným názvom Jašódhapura. Východ slnka nad Angkorom patrí k naj zážitkom, ktorý si človek zapamätá na celý život.
K dalším zaujímavím a najviac navštevovanejším chrámom patria Angkor Thom, Bayon ci Ta Promh známy z filmu Tomb Raider.

SkryťVypnúť reklamu
ANGKOR WAT
ANGKOR WAT (zdroj: Moderne)

Vstupnou bránou do komplexu je mesto Siem Reap. Nachádza sa tam kopa hotelov či obchodov a asi najznámejšia je ulica Pub Street s množstvo barov, či reštaurácii. Za návštevu stojí aj jazero Tonle Sap či Battambang, ktoré sa nachádzajú v pomerne krátkej vzdialenosti od Siem Reapu.

TONLE SAP
Čo sa týka tohto jazera, je to druhá najvyhľadávanejšia atrakcia v Kambodži hneď po Angkore.
Turisti tu môžu vidieť plávajúce dediny a tradičné domy na drevených stĺpoch, ktoré sú postavené priamo na jazere. Treba však byť opatrný. Nám sa stalo, že skoro počas celej plavby po rieke k jazeru nám sprievodca rozprával rôzne príbehy o sirotách, ktoré nemajú rodičov a bolo by vhodné, ak by sme sa rozhodli zakúpiť im ryžu a navštíviť ich v škole. Samozrejme, nám to nedalo a rozhodli sme sa, že pomôžeme. Keď nás však doviedli k predajcovi a chceli sme kúpiť 3-kilogramové balenie ryže, povedal nám, že minimálne množstvo je jedno vrece s váhou 50 kilogramov a stojí 50 dolárov. 
V tej chvíli nám napadlo, že tu vôbec nejde o siroty či chudobné deti, ale o špekulantov, ktorí chcú zarobiť čo najviac. V najbližšom meste je totiž cena ryže niekoľkonásobne nižšia.
Keď sme im teda povedali, že nemáme záujem, tak zrazu sa k škole a deťom dostať nedalo, pretože bola nízka hladina vody v rieke.

SkryťVypnúť reklamu
TONLE SAP
TONLE SAP (zdroj: Moderne)

Hlavným mestom Kambodže je Phnom Penh. Známe hlavne kôli kráľovskemu palácu, múzeu genocídy Tuol Sleng či "Killing fields" kde popravili tisíce ľudí. V kráľovskom paláci ma sídlo aj kraľ (táto čast paláca nie je prístupna verejnosti), ktorý študoval v Českej republike a ovláda plynule češtinu. V sprístupnenej časti môžte vidieť prekrásnu Tronnu sálu, Silver pagodu a mnoho dalších impozantných stavieb. Určite odporúčam návštevu aj jedného z najstarších chrámov v meste Wat Phnom či Centralny market kde nájdete všetko možné, od jedla až po šperky. Ak by ste sa nachádzali v Phnom Penh a chceli by ste si spraviť nejaký denný výlet či len krátky odvoz tak odporúčame 
Sophun tuk-tuk. http://tourphnompenh.com/ Skvelý chlapík, ktorý vás povozí, či zoberie kam chcete za skvelú cenu a k tomu vám povie aj veľa zaujímavosti, či už o historii alebo aj o súčastnej situácii v Kambodži. Dokonca nám aj teraz pošle z času na čas nejakú sms.

PHNOM PENH
PHNOM PENH (zdroj: Moderne)

TUOL SLENG a KILLING FIELDS
Toul Sleng alebo väzanie S-21 bolo kedysi stredná škola, ktorú vojaci za vlády Pol Pota premenili na koncentračný tábor, kde mučili a zabíjali ľudí. Tieto zverstvá, ktoré tu páchali sú vyobrazené na obrazoch a rozvešané po stenách väznice spolu s fotkami väznov. Nikdy by ste neverili, čo všetko
boli schopný vykonať. Oficiálne tu bolo popravených a mučených niečo vyše 20 000 ľudí, ale niektoré zdroje udávajú omnoho väčšie čísla. Prežilo a na slobodu sa dostalo len 12 z nich (7 dospelých a 5 detí). Killing fields alebo Vražedné polia slúžili ako masové popravisko a pohrebisko zároveň. Aby vojaci nemíňali muníciu tak popravovali väznov rôznym roľníckym náradím (kosa, srp, kladivo atd). Nachádza sa tu aj Vražedný strom o ktorý udierali malé deti ktoré držali za nohy. Popravy vykonávali
prevažne počas noci a za hlasitých tonov hudby, ktorá hrala z reproduktoru na strome aby nebolo počuť krik. Pre nás osobne to bol jeden z najemotívnejších zážitkov, ktorí sme spracovávali ešte dosť dlho aj po návrate domov. 

SIHANOUKVILLE
SIHANOUKVILLE (zdroj: Moderne)

Na juhu krajiny je veľmi vyhľadávanou turistickou oblasťou Sihanoukville. V cente mesta či na plážach Serendipity alebo Ocheteaul sa nachádza množstvo barov, či kasín a prevažnú klientelu tvoria Rusi, či ľudia z okolitých krajín. Nás však oveľa viac oslovila nedaleka Otres beach, ktorá nie je až taká rušná. Je to miesto, kde sa schádzajú prevažne backpackery či rôzny umelci. Pokiaľ hľadáte miesto na zemi, ktoré ešte nie je poznačené masívnym turizmom ako napríklad Thajsko, tak určite odporúčame Koh Rong alebo Koh Rong Sanloen.


KOH RONG a KOH RONG SANLOEM

Na ostrovy sa dá dostať zo Serendipity pier v Sihanoukville. Momentálne tam premáva 5 lodných prepravcov, niekoľkokrát denne a cena za spiatočný lístok sa pohybuje okolo 25 USD. Závisí od sezony, ale odporúča sa zakúpiť si lístok nejakú dobu vopred. Nájdete tu nádherné pláže ako z katalogu, ktoré máte skoro celé pre seba, bez veľkých rezortov a len zopár bungalowov.
Asi najznámejšie z nich sú Koh Touch (Koh Rong) a Saracen Bay (Koh Rong Sanloem).
Upozorňujeme, že na niektorých plážach je pomerne vysoký výskyt piesočných mušiek, ktoré nie su nebezpečné ale zanechávajú krátkodobé červené fľaky na pokožke. Ubytovanie je lepšie riešiť v predstihu hlavne počas sezony. Cena za drevený bungalow sa pohybuje okolo 15 USD za noc. Samozrejme, že tu nájdete aj lacnejšie či drahšie ubytovanie. Niektoré z hotelov majú v cene zahrnutú aj prepravu na ostrov. Koh Rong Sanloem je tichší ostrov, určený skôr pre rodinky či páriky a Koh Rong je viacmenej pre backpackerov a často škatuľkovaný ako párty ostrov. Samozrejme sa tam robia aj nejaké divoké párty, ale určite to nevyzerá ako na Patong beach v Thajsku, ale skôr taký chill out.

KOH RONG SANLOEM
KOH RONG SANLOEM (zdroj: Moderne)

DOPRAVA:
V Kambodži sa nachádzajú tri hlavné letiska (Phnom Penh, Siem Reap a Sihanoukville) a letecká doprava je asi najlepšia voľba, pokiaľ ste časovo obmedzený. Je to asi najdrahší spôsob prepravy, ale na druhej strane ušetríte kopu času. Pokiaľ budete sledovať ceny leteniek, tak sa dajú kúpiť aj za relatívne nízku cenu. Dalšou alternatívou, ako sa prepravovať medzi mestami je autobusová doprava. Asi najznámejšou a najviac vyhľadávanou je spoločnosť GIANT IBIS https://www.giantibis.com/
Z vlastnej skúsenosti ju odporúčame, kedže máme s nimy len pozitívne skúsenosti. Premáva na trasách Phnom Penh, Sihanoukville, Siem Reap, Kampot či dokonca z Bangkoku a Ho chi minhu (pokiaľ by ste sa chceli prepraviť po zemi z Thajska či Vietnamu). Lístky sa dajú kúpiť aj online z domu, priamo na ich stránke. Napríklad cesta z Phnom Penhu do Siem Reapu trvá 6 hodín (2x krátka prestávka) a cena sa pohybuje okolo 15 USD na osobu. Na krátke vzdialenosti môžte využiť aj lokálne autobusy. Dalšou možnosťou prepravy je aj taxi. Je to asi najdrahší spôsob ako sa prepravovať medzi mestami. Vlaková doprava je tu dosť obmedzená a osobné skúsenosti bohužiaľ nemáme.
Využiť môžte aj lodnú prepravu z mesta Phnom Penh do Siem Reap po rieke Tonle Sap. Cena je trochu vyššia než autobusová a lod premáva iba pokiaľ je hladina rieky dostatočne vysoká.
Veľmi obľúbenou dopravou v Juhovýchodnej Azii na krátke vzdialenosti ja tuk-tuk. Tuk-tukárov tu nájdete na každom rohu ale hlavne na letiskách či autobusových nástupištach. Treba si však dávať pozor a neprikývnuť hned na prvú cenu ktorú vám ponúknu, lebo častokrát je aj pät či viacnásobne vyššia.

CENY:
Ceny potravín a jedla sú podobné ako v okolitých štátoch Juhovýchodnej Azie. Za jedlo v miestnej reštaurácii zaplatíte niečo okolo 3-5 USD, ale závisí či sa nachádzate v centre veľkého mesta alebo niekde mimo. Samozrejme, že čím bližšie k turistickým atrakciam, tak tým je cena vyššia. Za čapované pivo zaplatíte zhruba 1 USD, colu alebo soft drink 0.70 USD a za krabičku cigariet 1.50 USD. Na trhoch nájdete rôznych predajcov, ktorý ponúkaju karton cigariet za 7-10 USD. Nejde však o originály ale nejaké šmejdy ktoré chutia hrozne. Asi najdrahšou položkou v Kambodži sú vstupy na pamiatky.

Celkovo mi príde že ľudia majú ešte stále predsudky voči Kambodži. Ja osobne ju považujem za relatívne bezpečnu krajinu a netreba sa obávat jej návštevy. Aj ked priznávam, že pre milovníkov luxusu to asi nebude to pravé orechové, kedže chudoba je tu dosť na vysokej úrovni, hlavne vdaka režimu, ktorý tu vládol. Vo veľkých mestách je pomerne čisto, ale akonáhle sa dostanete mimo miest, tak si nemôžte nevšimnúť všadeprítomne odpadky a hlavne plasty. Skoro všetko tu balia do igelitu, dokonca sme boli prekvapený, ked sme si kúpili v supermarkete sladkosť podobnú naším "trubičkám", kde okrem hlavného obalu, bola ešte každá jedna zabalená osobitne v priesvitnej folii. Hned nás napadlo, že či si neskúsime kúpit zápalky. Vôbec by nás neprekvapilo, pokial by boli balené tiež zvlášť.
Najlepším obdobím na návštevu sú mesiace od konca novembra do marca, kedy tam prevláda príjemne počasie. Od apríla do mája teploty zvyčajne vystúpia nad 35 až 40 stupňov a od konca mája do oktobra je obdobie daždov. Pokiaľ plánujete návštevu Kambodže, tak nezabudnite, že občania Slovenskej republiky potrebujú platný cestovný pas a víza. Víza si vybavíte na medzinárodnych letiskách Phnom Penh či Siem Reap alebo hraničných priechodoch za poplatok 30 USD.
Je nutne mať pri sebe aj fotku pasového formátu.

Miesta, ktoré sme navštivili počas našej cesty po Kambodži si môžte pozrieť v nižšie uvedenom videu.
Dostupné su aj Slovenské či Anglické titulky k hovorenému textu vo videu, ktoré si zapnete v pravom dolnom rohu [CC] pri spustení. 

Viac cestovatelských videí najdete na našom YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCYp8MiNAHyp6nfOqwr7gXfg

alebo

VIMEO: https://vimeo.com/moderne

Janka Kuncova

Janka Kuncova

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Filmmaker & TravellerSme cestovatelsky par ktory sa snazi zachytit atmosferu danej krajiny pomocou kamery Zoznam autorových rubrík:  cestovanieSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu