Mjanmarsko

Mjanmarsko (do roku 1989 Barma) bolo ešte donedávna relatívne uzavretou krajinou, izolovanou od okolitého sveta. Kvôli momentálnej politickej situácii v krajine sa však pomaly otvára svetu a počet turistov pomaly stúpa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Mjanmarsko je druhým najväčším štátom juhovýchodnej Ázie s rozlohou 678,033km2 a susedí s Bangladéšom, Indiou, Činou, Laosom a Thajskom. Populácia sa odhaduje na 60 miliónov obyvateľov. Po dlhé roky to bola krajina plná konfliktov, kde medzi sebou bojovali rôzne etnické skupiny. Nezávislosť získalo v roku 1948 (dovtedy bolo kolóniou Veľkej Británie). V roku 1962 však došlo k vojenskému prevratu a moc prevzala vojenská junta, ktorá v krajine vládla tvrdou rukou. K jej rozpusteniu došlo až v roku 2010, kedy boli uskutočnené slobodné demokratické voľby, avšak obrovský politický a ekonomický vplyv si zachovali aj po voľbách. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krátke video o Mjanmarsku, ktoré sme natočili počas našej cesty po tejto krajine...o miestach a daných lokalitách vo videu sa dozviete viac v nasledujúcich riadkoch

Old Bagan
Old Bagan (zdroj: Moderne)

YANGON (Rangún)

Naša cesta začala práve v tomto meste, kde je asi najviac medzinárodných spojení s touto krajinou, či už zo susedných alebo aj vzdialenejšich štátov. Najvačšie mesto v Mjanmarsku (od roku 1886 až do 2005 aj hlavným mestom) s populáciou okolo 5 miliónov obyvateľov, kde sa mieša tradičná kultúra s tou modernou. Mesto kde nájdete nákupné centrá, ale aj klasické trhy s tovarom rôzneho druhu. Po prílete z Bangkoku do Yangonu sme sa ubytovali vo štvrti Downtown, nedaleko Sule pagody. Pozdlž dlhej ulice, ktorá sa tiahne cez celý Downtown sa nachádza veľa malých uličiek s lokálnym trhom či streetfoodom. Pravdupovediac toto mesto nepatrí k najkrajším na svete, ale práve táto úžasná atmosféra a zmes smradu, farieb, vône jedla a smogu, ktorú je cítiť na každom rohu nás totálne pohltila. 

SkryťVypnúť reklamu
Yangon Downtown
Yangon Downtown (zdroj: Moderne)

K najvačším highlightom určite patrí Shwedagon pagoda. Nachádza sa na vrchole Singuttara Hill a je viditeľná takmer zo všetkých strán v meste. Bola postavená pred viac než 2600 rokmi a patrí k najstaršej budhistickej stupe na svete. Jej výška je okolo 99 metrov a celá je pokrytá platničkami zo zlata. Hovorí sa, že hodnota zlata na tejto pagode sa rovná hodnote zlata vo všetkých Anglických bankách. My sme sa tam vybrali podvečer, tesne pred západom slnka. Chceli sme ju vidieť počas dňa, ale aj v noci kedy je celá osvetlená. Vstupné stálo 10 000 kyatov na osobu pre cudzincov + malý poplatok/záloha za požičanie látky/sukne (dajú sa požičať priamo pred vstupom), ktorý sme po vrátení dostali naspät. Kedže je Shwedagon pagoda posvätné miesto, tak by ste mali mať zahalené ramená a dlhé nohavice či šaty. Strávili sme tam 2-3 hodiny a kedže sa u nás dostavil pocit hladu, tak sme sa zviezli taxíkom naspät do Downtownu.

SkryťVypnúť reklamu
Shwedagon pagoda
Shwedagon pagoda (zdroj: Moderne)

V miestnej reštaurácii sme si dali nejaký zvláštny druh ryby (chutila výborne) s ryžou a nejaké to pivko. Lokálne pivo Myanmar nemôžme chuťovo porovnávat s tým našim, ale v horúcom počasí padne vhod. Hned prvý deň sme si všimli, že lokálne deti chodia okolo stolov a pýtajú si vrchnáky z fliaš od piva. Neskôr sme prišli na to, že pod každým vrchnákom sa nachádza nejaký symbol, ktorý znázorňuje nejakú cenu, ktorú ste vyhrali, alebo len podakovanie - Thank you. My sme mali štastie a pod vrchnákom sme našli 2x pivo zdarma a raz 1000 kyatov. Pokiaľ budete v Yangone, tak si nenechajte újsť aj okružnú jazdu vlakom okolo mesta. Za túto atrakciu zaplatíte menej než jeden dolár a jazda trvá asi tri hodiny. Celá trať má 39 zastávok a vlak sa pohybuje v relatívne pomalom tempe. Tu môžte stretnúť domácich ako cestujú do práce či na lokálne trhy so svojim tovarom a nasať tu pravú atmosféru tejto nádhernej krajiny. Z okna môžte sledovať miestne domy, potravinové trhy, ryžové polia, či bežný život Barmčanov. My sme dali asi 7-8 zastávok a na nejakej stanici sme prestupili na iný vlak smerom naspäť do mesta. Kedže sme mali v pláne navštíviť aj iné miesta v Yangone, tak stráviť 3 hodiny vo vlaku sa nám zdala dost dlhá doba.

SkryťVypnúť reklamu
Ananda temple
Ananda temple (zdroj: Moderne)

BAGAN 

Nasledujúci deň sme sa vybrali autobusom do Baganu, na ktorý sme sa mimoriadne tešili. Najjednoduchšou prepravou po krajine je však letecká doprava, lenže treba počítať s väčšou cenou letenky než v iných krajinách juhovýchodnej Ázie.

Názvy letísk pre konkrétne destinácie
Yangon – Yangon International Airport (RGN)
Mandalay – Mandalay International Airport (MDL)
Bagan – Nyaung-U Airport (NYU)
Inle lake – He Hoe Airport (HEH)
Ngapali - Thandwe airport (SNW)

 
Cesta autobusom trvala okolo 9-10 hodín s niekoľkými prestávkami. Skoro počas celej cesty nám púštali na dvd-čku nejakú zábavnú reláciu - barmskú talk show z 90 tych rokov. Muselo to byť veľmi vtipné, lebo celá posádka autobusu sa neustále smiala a my snimy, aj ked sme nerozumeli absolútne nič (tu sme zistili aký je smiech nákazlivý pokiaľ sa všetci okola teba smejú, tak sa smeješ aj ty hoci na to nemáš dôvod). Cena lístka sa pohybuje od 13 - 21 USD a lístok si môžte kúpiť priamo na mieste, ale odporúčam radšej v predstihu, hlavne počas sezóny. Trasy autobusov, ceny a dlžku cesty nájdeš na https://www.myanmarbuses.com . Niekedy podvečer sme konečne dorazili do Baganu. Pred vstupom do tejto archeologickej zóny je potrebné zaplatiť poplatok 25 000 kyatov (cca 20 USD na 3 dni). Nádherné miesto s rozlohou zhruba 42 km štvorcových, na ktorých sa nachádza niečo vyše 2200 pagod. Pôvodne ich bolo postavených okolo 5000, ale velké množstvo z nich bolo zničených počas vojen alebo vplyvom zemetrasenia. Prevažná väčšina pagod bola od roku 2018 uzatvorená, ale stále sa dá zopár nájsť na ktoré môžte vyliezť a kochať sa nádhernou scenériou. Počas dňa sme stretli aj zopár miestnych, ktorý nás chceli za malý poplatok ukázat nejaké miesta s dobrým výhľadom, ale nám veľmi pomohla aplikácia Maps.me, (aplikácia s mapou, kde cestovatelia aktualizujú otvorené pagody).
Atmosféru tohto miesta ešte umocňujú vzlietajúce teplovzdušné balóny, ktoré môžte pozorovat v rannom opare pri východe slnka. Jeden let balonom ponad krajinu stojí 320 USD.

Bagan
Bagan (zdroj: Moderne)

Mesto je rozdelené na tri časti - Nový Bagan, Starý Bagan a Nyaung U. Najlacnejšie ubytovanie aj mnoho reštaurácií nájdete v Nyaung U. Túto lokalitu vyhľadávajú prevažne backpackeri a drahšie a luxusnejšie hotely sa nachádzajú práve v starom Bagane, ktorý je situovaný v tesnej blízkosti najznámejších pagod. My sme si vybrali ubytovanie v novom Bagane, čiže strednú cestu. Najlepším spôsobom prepravy po meste a po archeologickej zóne je požicanie si e-bikeu (elektrický skúter). Požičovne nájdete skoro na každom rohu ale aj v niektorých hoteloch. Cena sa pohybuje okolo 5-8 tisíc kyatov (4-7 USD) na deň. Za jeden dva doláre sa dá požičať aj klasický bicykel, ale kôli vysokým teplotám a pomerne väčším vzdialenostiam to nebude asi najlepšia volba.

Bagan
Bagan (zdroj: Moderne)

Ak by ste sa nachádzali v Novom Bagane, tak navštívte reštauráciu Black Rose, kde sa výborne najete za skvelú cenu. Ponúkaju miestne špeciality, ale aj jedlá z okolitých krajín, či dokonca pizzu. Barmská kuchyňa je zmesou tradičných kuchýň z rôznych oblastí tejto krajiny a susedných krajín, najmä Číny, Indie a Thajska. Vyskúšat môžte klasické Dan Bauk curry, Kat Kyi Hnyat (ryžové rezance) alebo rôzne iné špeciality. Po troch dňoch strávených na tomto nádhernom mieste sme sa vybrali nočným autobusom do Inle Lake.

Inle Lake
Inle Lake (zdroj: Moderne)

INLE LAKE 

Podľa nášho názoru ide asi o najturistickejšiu oblasť v celej Barme. Poplatok za vstup sa platí aj tu a celkovo to vychádza okolo 13 500 kyatov na osobu. Ubytovali sme sa v meste Nyaungshwe ktoré leží nedaleko jazera Inle Lake. Počas dvoch dní sme spoznali turistické ale aj menej turistické zákutia tohto jazera. Jazero je dokonalým príkladom toho, ako sa domáci obyvatelia dokonale prispôsobili životu na vode. Majú tam svoje záhrady, kde pestujú paradajky,uhorky a rôznu inú zeleninu vyrastajúcu z trávnatých kopcov hojdajúcich sa na hladine vody. Pestujú aj rôzne druhy kvetov či iné plodiny. Musíte to vidiet na vlastné oči, aby ste tomu verili. Počas plavby cez jazero stretnete typických rybárov, ktorý rozhadzujú siete či vyťahujú vodné riasy, ale aj falošných v klasickom Mjanmarskom oblečení s veľkým kužeľovitým košom ako balancujú na jednej nohe. Za zopár drobných sa s nimy môžte vyfotiť a spraviť si dokonalú instagramovú fotku.

Okolo jazera sa nachádza aj veľa budhistických pagod. Asi najznámejšou je dedina Indein s lokálnym trhom, ale aj s tým pre turistov, kde sa dajú zakúpiť produkty všetkého druhu. Na malom kopci za dedinou sa týčia špicaté stupy. Celkovo sa ich tu nachádza niečo okolo 1600. Počas celodenného výletu sa vás budú snažit voziť po rôznych remeselných dielňach, aby ste si zakúpili čo najviac ich výrobkov atd. Stači ak poviete narovinu, že vás viac zaujíma lokálny život či dediny, kde veľa turistou nechodí. Takto sme to vyriešili aj my. Nie že by sme nechceli podporiť miestnych obyvatelov, ale strávit celý deň plavbou z jedného obchodu do druhého, nie je nič pre nás. Asi najvyhľadavanejšou atrakciou je miestny kmeň dlhokrkých žien Padaung (Kayan). Je ich tu síce len zopár, ale pokiaľ máte dostatok času, určite navštívte tento kneň, ktorý sa nachádza nedaleko mesta Loikaw (cca 130 km od Nyaungshwe)

Indein - Inle lake
Indein - Inle lake (zdroj: Moderne)

 MANDALAY

Našou dalšou zastávkou bolo druhé najväčšie mesto Mjanmarska - Mandalay. V tomto meste sa nachádza asi najfotogenickejšia pamiatka Mjanmarska most U-bein, ktorý spája brehy 
jazera Taungthaman. Je dlhý 1,2 km a bol postavený okolo roku 1850. Je považovaný za najstarší a najdlhší most z teakového dreva na svete. Vyhľadávaná atrakcia hlavne pri západe slnka. Za návštevu stojí aj kráľovský palác, Mandalay Hill a neskutočný výhlad z vrcholu na celé mesto, či Kuthodaw pagoda na jej úpätí. Je unikátna tým, že sa tu nachádza najväčšia kniha na svete. V 729 stupách sú umiestnené kamenné dosky s posvätným textom. Dalšie ráno sme sa vybrali na pútnické miesto Mahamuni Paya (postavené v roku 1784). V strede komplexu sa nachádza vyše 4 metrová socha budhu, ktorá je sprístupnená len mužom a ženské pohlavie sa k tesnej blízkosti tejto sochy bohužiaľ nedostane. Asi po pol hodine sme sa presunuli do mesta Amarapura, kde sa nachádza najväčší budhistický kláštor. Mjanmarsko je jedna z najbudhistickejších krajín na svete. Barmský budhizmus má veľa rituálov. Pokladanie darov, kvetín, pálenie sviečok a oblievanie sošky Budhu vodou. Len v tomto kláštore žije okolo tisíc mníchov a my sme si nenechali újst rituál prijímania potravy, ktorú mnísi každé ráno dostanú. Tento rituál sa koná každý deň okolo pol jedenástej ráno, kde môžte sledovať mníchov ako stoja v rade každý so svojou miskou na jedlo. Poobede sme sa vybrali navštívit bývale kráľovské mesto Inwa (Ava). Leží na umelo vytvorenom ostrove na ktorý sme sa prepravili asi za 10 minút trajektom. Tu sme mali na výber bud to absolvovať prehliadku mesta peši, alebo na koči s konským záprahom. Rozhodli sme sa pre záprah (cca 2500 kyatov na osobu) a dobre sme spravili, kedže sme ušetrili kopec času. 

Inwa
Inwa (zdroj: Moderne)

Dalšie zaujímavé miesta, ktoré stoja za návštevu. My sme to bohužiaľ nestihli kôli nedostatku času.

Kalaw sa nachádza západne od jazera Inle a je tu čiastočne cítiť aj vplyv indickej a nepálskej kultúry. Je to chladnejšia oblasť a je ideálna na prechádzky či pešie túry. Asi najvyhľadavanejší je dvojdňový trek z Kalaw na jazero Inle.

Ngapali beach nádherná pláž ktorá patrí k tým najkrajším v juhovýchodnej Ázii. Výhodou je, že nie je tak preplnená turistami ako napríklad pláže v susednom Thajsku.

Mergui (Myeik) je súostrovie pri južnom pobreží krajiny, ktoré pozostáva z viac než 800 ostrovov

Neipyijto hlavné mesto Mjanmarska s rozlohou väčšou ako New York. V meste sa síce nachádzajú šesťprúdové dialnice a množstvo luxusných domov ale pravda je taká, že mesto zíva prazdnotou a preto ho nazívajú aj mestom duchov.

Mindat je malé mesto v štáte Chin. Leži v nadmorskej výške asi 1 500 metrov a je to lokalita s krásnou scenériou, vhodná na návštevu čínskych etnických menšín.

Nyaung U
Nyaung U (zdroj: Moderne)

Zopár zaujímavosti o Mjanmarsku

- V júni 1989 barmská vojenská vláda nahradila anglický názov Burma názvom Myanmar a v roku 2005 nahradila hlavné mesto Yangon umelo vybudovaným mestom Nay Pyi Taw (Neipyijta).

- Náboženstvo v krajine : théravádsky budhizmus (89%), kresťanstvo (5%), islam (4%), animizmus

- Prvú vec ktorú si všimnete v celom Mjanmarsku sú všadeprítomne červené fľaky na zemi. Ide o betel, zmes plodov palmy arekovej v zelenom liste. Je to obľúbená ľahká droga ktorá sfarbuje zuby a ďasná načerveno a pôsobí povzbudzujúco. Pri žuvaní tohto listu však majú užívatelia potrebu si odpľuť a tak vznikaju červené škvrny ako od krvi, viditeľné takmer všade.

- Vačšina žien má pomaľované tváre na bielo. Svetlá pleť je považovaná za akýsi symbol krásy a okrem toho slúži aj ako prirodzená ochrana pred slnečným žiarením a tak si každý deň na tvár natierajú tanaku, rozdrvenú kôru stromu zmiešanú s vodou.

- Mjanmarsko je závislé na poľnohospodársteve, ktoré tvorí viac ako polovicu HDP. Hlavným produktom je ryža

-Longyi je tradičným mjanmarským oblečením. Je to kus látky/zavinovacia sukňa, ktorú nosia muži aj ženy

Barmská žena
Barmská žena (zdroj: moderne)

Víza a doklady

Vstup občanov Slovenskej republiky na územie Mjanmarska je možný len s platným cestovným dokladom a vízom. Pre SR je akreditované veľvyslanectvo Mjanmarska v Belehrade. O udelenie víz za turistickým alebo biznis účelom je možné požiadať aj elektronicky na webovej stránke 
https://evisa.moip.gov.mm/. Veľvyslanectvo SR v Bangkoku odporúča pred cestou overiť si na veľvyslanectve Mjanmarska či sa podmienky vstupu a pobytu na jeho území nezmenili.

Očkovanie

Nie je povinné, ale odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A a B či tetanu

Mena

Oficiálnou menou je Mjanmarský kyat a delí sa na 100 pyaov. Najlepšie sa v krajine zamieňajú americké doláre. Pred vstupom do krajiny odporúčame výber hotovosti priamo na letisku, kôli obmedzenému počtu bankomatov v mestách.

Inwa
Inwa (zdroj: Moderne)

Záver

Celkový dojem z tejto krajiny je veľmi pozitívny. S úplnou vážnosťou by sme zaradili Mjanmarsko do prvej trojky zo všetkých krajín, ktoré sme doposiaľ navštívili a chceli by sme sa tam určite ešte raz vrátiť. Neprináleži nám hodnotiť aktuálnu politickú situáciu Mjanmarska, aj ked sme si o tom vytvorili svoj vlastný názor. Tak isto nemôžme povedať že sme ju precestovali a vieme ako to tam funguje atd, kedže sme tam strávili len relatívne krátky čas. Avšak napriek tomu môžem povedať, že takto dobrosrdečných ľudí sme nikde inde nestretli. Hlavne skromnosť a pokora u Barmčanov je to, čo sa v dnešnom svete už tak často nevidí. Kedže masívny turizmus je tam ešte stále viacmenej v plienkach, tak sme si občas pripadali ako celebrity. Skoro každý deň nas zastavovali ľudia a chceli si s nami spraviť selfie. Ak plánujete v blízkej budúcnosti návštevu Mjanmarska, tak to urobte čím skôr pokiaľ ešte chcete zažiť autenticitu tejto nádhernej krajiny. 

Tento článok bol napísany ako doprovodný text k videu + nejaké tie rady či tipy. Našou špecializáciou nie je písanie blogov, ale je to predovšetkým tvorba videií. 

Ak vás to zaujalo tak nás nájdeš na facebook stránke https://www.facebook.com/modernefilms alebo si môžte pozrieť viac našich cestovateľských videií na https://vimeo.com/moderne

Janka Kuncova

Janka Kuncova

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Filmmaker & TravellerSme cestovatelsky par ktory sa snazi zachytit atmosferu danej krajiny pomocou kamery Zoznam autorových rubrík:  cestovanieSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu