Príbeh
Údajne za zrodom spomínanej eurosmernice stojí smutný príbeh, ktorý by sa dal skrátiť asi takto:
Pár ľudí v Belgicku sa pred rokmi rozhodlo, že zoberie dostupné údaje o doprave a urobí z nich cestovný poriadok, ktorý si ľudia budú môcť pozrieť v mobile. Fajn nápad. No po čase sa ozvali železnice s námietkou, že ony údaje síce zverejňujú, ale to neznamená, že si ich niekto môže zobrať a urobiť s nimi čo chce. A začala súdna mela.
Neviem, či ten príbeh je pravdivý. V r. 2003 však schválili eurosmernicu, ktorá byrokratickou rečou povedala asi toto: "Je fajn, keď v tejto informačnej dobe občania dokážu znova využiť údaje vytvorené štátom. V mnohých krajinách je však diera v zákonoch, a nie je jasné, aké sú pri tom pravidlá. Vážené členské krajiny, dajte si to na poriadok."
Slovenské riešenie
Od roku 2003 Slovensko nedokázalo spomínanú smernicu uspokojivo dostať do svojej legislatívy. Až teraz ministerstvo spravodlivosti predložilo návrh zákona o opakovanom použití informácií. Pokus nedopadol dobre.
Keby návrh zákona prešiel v podobe, v ktorej išiel do pripomienkovania, pri mnohých oficiálne získaných informáciách by si novinári museli od úraníkov pýtať povolenie, či ich môžu publikovať. Dobrou správou je, že ministerstvo už má "opravu", ktorá najhoršie veci ošetruje. Je však predčasné tešiť sa.
Zdá sa, že návrh zákona odporuje ústave - úradníkom dáva právomoc stanoviť podmienky pre pre ďalšie šírenie informácií aj inak, ako to dovoľuje ústava. Obsahuje množstvo chýb. Z rôznych absurdít: čo možno s informáciou ďalej robiť bude závisieť od toho, akou oficiálnou (!) cestou (elektronicky, či nie) bola získaná.
Zmeny sa týkajú informácií, ktoré sú v databázach - no zákon bol evidentne urobený bez dostatočnej znalosti IT prostredia. Zlé a chýbajúce definície právne nových pojmov (je ich tam viacero) môže spôsobiť, že úradníci budú rozhodovať o prístupe k databázam úplne svojvoľne. Hrozí, že o pol roka bude mať nejaký úradník právomoc rozhodnúť, že prístup k online obchodnému registru, či katastrálnemu portálu, bude možný len po spoplatnenej registrácii.
Najzávažnejšie pripomienky k zákonu sú už zverejnené. Ako "obyčajný" občan žiadam ministerstvo o stiahnutie zákona a jeho dôkladné prepracovanie. Aby sa ministerstvo o tejto požiadavke ministerstvo MUSELO baviť, treba 500 podporovateľov (obyčajných občanov). Prečítať si výhrady a podporiť pripomienku (podpísať) možno na www.ekoforum.sk/peticia/informacie.
PS.:
Na karme tohto článku nezáleží - záleží na podpisoch.
Ak chcete podpísať, vedzte, že v niektorých prehliadačoch sa nezobrazuje poďakovanie po zadaní údajov (po podpise). Ak "pre istotu" podpíšete znova, prirobíte prácu tomu, kto zdvojené podpisy bude ostraňovať. Vďaka, keď na to nezabudnete.
Ak máte pocit, že z toho podpisu nič nebudete mať, tak vám vopred ďakujem - dúfajúc, že sa u vás dostaví aspoň dobrý pocit.