Nikto z predstaviteľov našich zamestnávateľov však doteraz verejne nepriznal, že túto situáciu zapríčinili samotní zamestnávatelia. Iba oni spôsobili tento stav, a to dlhoročnou politikou nízkych a podvýživených miezd, ktorá vyhnala státisíce Slovákov do zahraničia za spravodlivejšími zárobkami. Akoby to nestačilo, podnikatelia naďalej pokračujú v tejto politike a namiesto skokového dvíhania miezd na spravodlivú úroveň, vynakladajú mimoriadne úsilie na dovoz lacnej pracovnej sily z krajín ako Ukrajina, Rumunsko alebo Bulharsko.
Niekoľkí ekonómovia sa už dali počuť, že takýto prístup spôsobuje znekvalitňovanie pracovnej sily, čo bude nakoniec odrádzať ďalších investorov od vstupu na Slovensko. Podľa odhadu Medzinárodného menového fondu, strata pracovnej sily, ktorá emigrovala, už pripravila štáty strednej a východnej Európy o priemerne 7 % hrubého domáceho produktu. A ak bude tento trend pokračovať v nasledujúcich 14 rokoch to môže byť až 9 % HDP.
Až do takejto neúnosnej situácie, bez známok zmeny tohto trendu, nás dostala krátkozrakosť a neochota podnikateľov deliť sa so svojimi zamestnancami o vyprodukovanú hodnotu spravodlivo.
Na Slovensku nám tak vznikol obrovský fenomén chudoby pracujúcich, ktorý prerastá všetky vrstvy našej spoločnosti: nedostatočne a neadekvátne sú ohodnotení takmer všetci zamestnanci, či kvalifikovaní, či nekvalifikovaní, či tí, ktorí zarábajú málo, či tí, ktorí zarábajú relatívne viac.
Ekonomicky najvyspelejšie krajiny pochopili, že čím je ich stredná trieda mohutnejšia, tým je ich ekonomika stabilnejšia. Príslušník strednej triedy je človek, ktorý sa cíti byť ekonomicky v bezpečí. Že je ekonomicky v bezpečí, nemôže povedať nikto, koho ohrozí mesačný výpadok príjmu. Toto je prípad drvivej väčšiny slovenských zamestnancov.
Napriek tomu, že si ľudia na Slovensku uvedomujú, že sú chudobní, aj keď sa snažia a pracujú, mainstream o tejto téme mlčí. Preto sme sa ako občianske združenie Pracujúca chudoba, ktoré vzniklo v júli tohto roka, rozhodli spustiť kampaň s názvom Koniec nízkym mzdám!

V kampani ideme upozorniť na nespravodlivé odmeňovanie tých, ktorí sa zásadnou mierou podieľajú na tvorbe hospodárskeho rastu Slovenska - našich zamestnancov. Peňazí je dosť, ale koláč je nespravodlivo rozdelený. Podiel miezd na HDP alebo hrubej pridanej hodnote je prinízky a akokoľvek sa tento jav snažia zamestnávatelia obhájiť, obhajujú stav, ktorý je nielen neobhájiteľný a neakceptovateľný, ale poškodzuje i celú slovenskú ekonomiku.
Keďže sa o tejto nespravodlivosti nevedie skutočná verejná debata, ako občianske združenie sme sa rozhodli vydať publikáciu a zverejniť webovú stránku www.koniecnizkymmzdam.sk, ktorými chceme túto diskusiu naštartovať. Hovorme o chudobe pracujúcich nahlas! Prečítajte si našu výzvu a napíšte nám.
V publikácii sme zozbierali výroky viacerých slovenských osobností (novinárov, politikov, sociológov, ekonómov, a ďalších), ktorí pochopili, že nám tu pod povrchom bujnie problém nedostatočne zaplatenej obrovskej masy ľudí. Napriek rôznemu profesijnému zameraniu a politickému vyhraneniu citovaných osobností sa títo ľudia zhodujú v jednom: mzdy slovenských zamestnancov sú prinízke, je to veľký problém a treba ho konečne začať riešiť!
Podporte tento článok hlasovaním na vybrali.sme a staňte sa fanúšikom našej stránky, kde sa snažíme budovať povedomie o nutnosti zvyšovania miezd na Slovensku: