Sulíkov odvodový bonus nerobí to, na čo bol navrhnutý

Odvodový bonus bol navrhnutý na to, aby riešil jednu základnú vec: odbúral bariéru medzi pracovaním a nepracovaním. Odovodový bonus ale neodbúral vôbec nič.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (59)

Najväčšia výhoda odvodového bonusu mala byť, že keď začnete pracovať, štát vám nezoberie celú sociálnu dávku, ktorú ste predtým dostávali, ale bude vám ju znižovať postupne. Podľa Sulíka je totiž najväčším problémom nášho sociálneho systému to, že nemotivuje pracovať. To znamená, že ste na dávkach, ale vám sa neoplatí ísť robiť, lebo si síce privyrobíte, ale stratíte kusisko zo svojej dávky, alebo rovno dávku celú.

Odvodový bonus to mal elegantne vyriešiť. Mal vám vašu sociálnu dávku znižovať iba o desať percent zo zarobeného príjmu. Tak napríklad: mali ste dávku 100 eur mesačne. Potom ste si našli robotu za 200 eur, tak dávka sa vám mala znížiť o 10 % z 200 eur, čiže o 20 eur. Pri zárobku 200 eur by ste už nedostávali dávku 100, ale 80 eur. To mal byť odvodový bonus.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Túto najväčšiu vymoženosť odvodového bonusu spomína Sulík stále a všade. Vo svojej knihe, na úvodnej tlačovke k odvodovému bonusu ako „kruciálnu vec“, vo svojich článkoch, vo svojich statusoch, na ďalších tlačovkách. „Odvodový bonus odbúrava bariéru medzi pracovaním a nepracovaním, lebo vám vašu sociálnu dávku znižuje postupne!“ To má byť to wow.

Politikom netreba moc veriť, lepšie je ich kontrolovať. No tak sa pozrime na to postupné znižovanie vašej dávky o desať percent.

Presuňme sa do paralelného vesmíru a predstavme si, že sa odvodový bonus zaviedol. Ako to teraz s vami vyzerá? Máte 35 rokov, ste dlhodobo nezamestnaný, a vďaka tomu, že máme zavedený odvodový bonus, dostávate na účet každý mesiac 123,68 eura. Odvodový bonus ruší minimálnu mzdu, aby ste sa mohli zamestnať aj za menej. Pretože Sulíkova predstava je, že sa ľudia budú trhať do roboty za 100, 200 alebo 300 eur. Tak použime Sulíkov obľúbený príklad: rozhodnete sa niekomu zametať dvor za 100 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Takže: nepracujete, máte 123 eur a rozhodnete sa privyrobiť si 100 eur. No na účet vám nepríde 223 eur, alebo 213 eur. Na účte vám pristane 170,50. To znamená, že vaša dávka sa znížila rovno o 43 % na sumu 70,50 eur. Alebo, inými slovami: dávka 123 eur vám ostala, ale zo mzdy 100 eur vám odvodový bonus zobral 53 eur, čo je 53 percent, čo je viac ako polovica. Oplatí sa vám zamestnať sa, keď zo zvýšeného príjmu 100 eur vám ostane len 47 eur? Neoplatí sa vám náhodou radšej naďalej pracovať na čierno alebo ostať doma?

Prestavte si, že si chcete privyrobiť 200 eur. Teraz, keď nepracujete, máte 123 eur. Privyrobíte si k tomu 200 eur, no na účet vám nepríde 323 eur. Pristane vám tam 223,51 eur. Čiže vaša dávka klesla zo 123 eur na sumu 23,51, čo znamená, že klesla o 81 percent. Alebo inými slovami, vaša dávka ostala 123 eur, ale zo mzdy 200 eur, vám odvodový bonus zobral 100,17 eur, čiže 50 %. Oplatí sa vám, vďaka odvodovému bonusu legálne sa zamestnať? Pripadá vám toto ako postupné znižovanie sociálnej dávky? Pripadá vám polovica zo mzdy dole ako nízke marginálne zdanenie?

SkryťVypnúť reklamu

Predstavte si, že si chcete privyrobiť 300 eur. Keď nepracujete, máte 123 eur. Privyrobíte si k tomu 300 eur, no na účet vám pristane 276,52, nie 423 eur. To znamená, že vaša dávka sa znížila o závratných 119 % na sumu -23,48. Alebo inými slovami, vaša dávka ostala 123 eur, no Sulík vám z 300 eurovej mzdy zobral 49 percent, čiže vám z 300 eur zobral 147,16 eur.

A to ste si neplatili nemocenské poistenie (PN-ka) a poistenie v nezamestnanosti (podpora), pretože odvodový bonus túto povinnosť ruší. Keď si však tieto poistenia platiť nebudete, nebudete mať žiadnu PN-ku, keď ochoriete, alebo nebudete dostávať podporu, keď budete nezamestnaný. Ak by ste si tieto poistenia platili, boli by hore vyrátané čisté mzdy ešte nižšie.

SkryťVypnúť reklamu

Viete, ako je to najlepšie s číslami: najlepšie je dať si ich do tabuľky s dobrými názvami stĺpcov, aby ste si to vedeli bez problémov porovnať.

Tak aha: prvá sada tabuliek ukazuje, o koľko klesne vaša dávka, resp. o koľko vám odvodový bonus ukrojí zo zarobenej mzdy v prípade, že si neplatíte nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

A teraz tie isté tabuľky, ale s tým, že ste sa rozhodli, že si počas vašeho zamestnania platíte nemocenské poistenie a aj poistenie v nezamestnanosti. Keďže ste sa poistili, budú vaše čisté mzdy ešte o čosi nižšie.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Tak to vidíme. Odvodový bonus nijak neodbúrava bariéru medzi pracovaním a nepracovaním. Doterajšia dávka, ktorú ste dostávali, keď ste nepracovali, sa znižuje radikálne, nie postupne o desať percent. O desať percent sa znižuje len v rovine hrubých príjmov. No tie sú pre motiváciu zamestnať sa alebo zamestnať sa legálne úplne irelevantné. Keď sa človek rozhoduje, či sa zamestná alebo nie, zaujíma ho čistá mzda.

Odvodový bonus ruší minimálnu mzdu, aby umožnil ľuďom zamestnať sa za akúkoľvek sumu. Nie je mi jasné, prečo by sa niekto za takú sumu vôbec chcel zamestnávať a ak áno, tak neviem, ako mu odvodový bonus vlastne pomáha, keď zo zarobenej mzdy mu zoberie rovno polovicu. Prípadne, keď sa na to pozeráme cez dávku (odvodový bonus), tak tá z pohľadu pracujúceho klesá až do mínusu.

A toto si každý dlhodobo nezamestnaný rýchlo spočíta.

Po týchto výpočtoch môžme jednoznačne vyhlásiť, že odvodový bonus nám nielenže vyrobí dieru v rozpočte vo výške 1 miliardu eur ročne, čo je naozaj katastrofa, ale navyše nám za to nedáva ani to, čo sľuboval: odbúranie čiernej práce a odbúranie bariéry medzi pracovaním a nepracovaním. Nič z toho sa nedeje. Tento koncept zlyhal a je neobhájiteľný.

Obrázok blogu

Ak vás zaujíma, ako som sa dopracoval k jednotlivým číslam, tu pre kontrolu uvádzam jeden vzorový výpočet pre mzdu 100 eur presne tak, ako vzorec výpočtu čistej mzdy stanovuje odvodový bonus. 

Obrázok blogu

--

Podporte tento článok hlasovaním na vybrali.sme a staňte sa fanúšikom našej stránky, kde sa snažíme budovať povedomie o nutnosti zvyšovania miezd na Slovensku:

Milan Kuruc

Milan Kuruc

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  19x

Je zakladateľom občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktoré rozpútalo verejnú debatu o platoch, presadilo povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch, slobodu hovoriť o vlastnej mzde a zrušenie poplatkov v pracovnoprávnych sporoch.www.facebook.com/pracujucaChudobaSpoluautor kampane Koniec nízkym mzdám!www.KoniecNizkymMzdam.sk Zoznam autorových rubrík:  Ekonomika a MzdyZamestnanciOdvodový bonusSaSVoľby 2016Nezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu