Otázka 5: Čo s nízkymi dôchodkami?

Malé mzdy = malé dôchodky. Máte 30 alebo 40 rokov, zarábate 400, 1000, alebo 1400 euro v hrubom? Na dôstojnú starobu je to stále málo. A takých je väčšina. Čo s tým?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Koncom januára som sa teda rozhodol, že oslovím všetky politické strany, ktoré v tom čase mali preferencie viac ako 3 percentá a položil som im päť otázok ohľadom miezd a pracovného prostredia na Slovensku. Sľúbil som im, že odpovede do volieb uverejním tak, ako mi prídu. 

Oslovil som teda týchto deväť strán:

  1. Smer-SD

  2. Sieť

  3. MOST – HÍD

  4. SNS

  5. KDH 

  6. OĽANO - NOVA 

  7. SaS

  8. SMK - MKP 

  9. SME RODINA – Boris Kollár 

Aj keď som odpovede skôr očakával od strany SaS, Siete, alebo Borisa Kollára, tieto strany neodpovedali vôbec. Takisto neodpovedala ani strana Igora Matoviča a neodpovedal ani MOST - HÍD. Strany, ktoré neodpovedali, som vyššie, pre lepšiu prehľadnosť, označil hrubým písmom. Odpovede poslali iba strany, od ktorých som to až tak nečakal: KDH (veľmi promptne), Smer - SD, SNS, SMK - MKP.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predchádzajúce štyri otázky som zverejnil tu. Teraz vám v presnom znení prinášam aj otázku číslo 5 s neupravenými odpoveďami politických strán tak, ako mi ich poslali. Názor si urobte sami.

Otázka:

Mzdy slovenských zamestnancov sú nízke a demografická krivka hovorí, že kým títo ľudia prídu do dôchodkového veku, bude na ich dôchodok pracovať čoraz menej pracujúcich. Nízke mzdy a demografická kríza predznamenávajú nízky dôchodok v budúcnosti a zase len pád do chudoby. Navrhujete nejaké opatrenia na riešenie tohto problému?


Odpovede:

KDH
Navrhujeme podporiť zamestnanosť a rast miezd cez zníženie ich zdaňovania. Nie je podľa nás fér, keď štát zamestnancovi zoberie polovicu z toho, čo mu dáva jeho zamestnávateľ. Nie je tiež fér, keď sa niekto snaží privyrobiť si k nízkemu dôchodku na brigáde a štát mu zoberie 30 centov z každého eura, ktoré mohlo byť jeho. Nie je rovnako fér, keď daň z príjmu štát strháva ešte aj zamestnancom, ktorí zarábajú minimálnu mzdu. Chceme napraviť tieto krivdy a dopriať ľuďom, aby im prišlo na účet viac peňazí.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu



SNS
Je nevyhnutná odvodová reforma, ktorú treba nastaviť tak, aby sa docielila reálna úroveň odvodov, avšak pri zachovaní súčasnej celkovej odvodovej úrovne. Príklad: zrušenie rezervného fondu solidarity, ktorý by sa presunul do dôchodkových odvodov, čím by sa docielilo zvýšenie výberu odvodov tak do prvého ako aj do druhého piliera a následne by sa docielilo zvýšenie dôchodkových nárokov. Valorizáciu dôchodkových dávok treba nastaviť na nový mechanizmus, ktorý bude obsahovať aj úroveň hospodárskeho rastu.

SMER-SD
Dlhodobo poukazujeme na úroveň nízkych miezd, ako aj nízkych dôchodkov na Slovensku, práve preto vláda realizuje opatrenia, ktoré prispievajú k zlepšeniu tejto situácie.

Pri dôchodcoch je to pravidelná valorizácia dôchodkov, vyplácanie vianočného dôchodku, ale aj zvýšenie miery solidarity v 1.pilieri.V roku 2013 sme zvýšili maximálnu výšku vianočného príspevku zo 66,39 eura na 75 eur. V roku 2014 sme okrem zvýšenia na 87,26 eura zmenili aj koeficient vo vzorci na výpočet vianočného príspevku, čím sme dosiahli vyššiu solidárnosť s nízkopríjmovými dôchodcami. Plus sme pridali jednorazový príspevok. Dôchodcovia s najnižšími penziami si tak v posledných rokoch prilepšili na Vianoce o 100 eur. Ak bude SMER-sd súčasťou budúcej vlády, navrhne postupné zdvojnásobenie vianočného príspevku pre nízkopríjmových dôchodcov na maximálne 200 eur, zároveň rozšíri okruh jeho poberateľov. Následne bude hľadať spôsob, ako ho transformovať do trinásteho dôchodku, ktorý by dostávali všetci dôchodcovia.

Napriek tomu, že veľmi citlivo vnímame otázku chudoby, resp. kúpyschopnosti dôchodcov, najrizikovejšími skupinami ohrozenými chudobou sú nezamestnaní rodičia s deťmi, osamelí rodičia a čo je alarmujúce, aj rodiny, v ktorých pracuje jeden rodič. Práve preto je potrebné postupnými krokmi a aktívnou politikou zamestnanosti postupne zvyšovať tak minimálnu, ako aj priemernú mzdu na Slovensku. A samozrejme naďalej zvyšovať aj príjem dôchodcov, nielen valorizačnými opatreniami, ale aj umožnením iných foriem prímov. Za posledné 4 roky nám pribudli desaťtisíce pracujúcich, ktorí si vďaka práci zlepšili svoju životnú situáciu. Slovensko však naďalej potrebuje efektívnu politiku zamestnanosti a dobrý hospodársky rast, pretože bez práce stále ostáva veľké množstvo ľudí. Kombináciou rôznych opatrení sme pripravení v nasledujúcich rokoch podporiť vznik desiatok tisíc pracovných miest.
 

SkryťVypnúť reklamu

SMK - MKP
Viac pilierový dôchodkový systém treba na Slovensku posilniť. Iba zo štátneho I. piliera po 10 rokoch už štát nebude schopný vyplácať dôchodky. Preto navýšime odvod do II. piliera na 9% a celú sumu príspevku do III. piliera umožníme odpočítať zo základu dane. Týmito opatreniami chceme motivovať pracujúcich, aby boli účastníkmi všetkých troch pilierov. Uvažujeme aj o tom, že vstup do II. piliera by bol pri prvom vstupe na trh práce povinný. Pracujúci dôchodcovia do ročného obratu 10 000 € budú platiť iba odvod na zdravotné poistenie a sadzbu dane pre nich stanovíme vo výške 10%.Na daňový bonus bude mať nárok aj daňovník, ktorý žije s nepracujúcim rodičom v dôchodkovom veku v spoločnej domácnosti. 

SkryťVypnúť reklamu

SaS
- neodpovedala.

Sieť
- neodpovedala.

MOST – HÍD
- neodpovedal.

OĽANO – NOVA
- neodpovedali.

SME RODINA – Boris Kollár
- neodpovedali.

---

Ak chcete, podporte tento článok hlasovaním na vybrali.sme a staňte sa fanúšikom našej stránky a poďte s nami budovať povedomie o nutnosti zvyšovania miezd na Slovensku:

Milan Kuruc

Milan Kuruc

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  63x

Pôsobí ako podpredseda Energeticko-Chemického odborového zväzu. Je zakladateľom občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktoré rozpútalo verejnú debatu o mzdách, presadilo povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch, slobodu hovoriť o vlastnej mzde a zrušenie poplatkov v pracovnoprávnych sporoch. Zoznam autorových rubrík:  Ekonomika a MzdyZamestnanciOdvodový bonusSaSVoľby 2016Nezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu