Sme v kríze. Prekopme aj podporu v nezamestnanosti

No dobre. Je čas prekopať podporu v nezamestnanosti. Sme v kríze, aj ja osobne dostávam tonu správ o tom, ako ľudia dostávajú výpovede a „musia“ podpisovať dohody o skončení pracovného pomeru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

“Stratila som prácu, mám dve deti a živím ich sama, čo mám robiť?” Takýchto správ som podostával desiatky. Nie všetky boli od mamičiek samoživiteliek. Boli to aj prozaickejšie, menej srdcervúce príbehy o tom, ako ľudia prišli o prácu, tým pádom aj o príjem, ale nárok na podporu nemajú, lebo v posledných 4 rokoch neodpracovali 2 roky. Nájom či hypotéku však platiť musia a jesť potrebujú tiež.

Iní zase 2 roky odpracovali, ale sú v rizikovom veku, majú po 50tke a takíto ľudia sa ťažšie zamestnávali aj v časoch najväčšieho ekonomického rozmachu, nieto ešte v kríze. Zjednodušene: dnes máte nárok na podporu v nezamestnanosti vo výške 50 % svojho predchádzajúceho platu po dobu 6 mesiacov. Ale to len v prípade, že ste predtým 2 roky v posledných 4 rokoch pracovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je čas upraviť to a prispôsobiť sa dobe. Ministerstvo práce síce dáva návrh na predĺženie poberania podpory o 1 mesiac, ale to nestačí. Mali by sme presadzovať dlhšiu dobu poberania podpory pre zamestnancov, ktorých vek sa blíži dôchodkovému veku a nemôžu si nájsť zamestnanie. Môžeme to pokojne odstupňovať. Napríklad ľudia po 50tke budú mať nárok na podporu 9 mesiacov a ľudia vo veku 55 rokov a viac budú mať nárok na podporu 12 mesiacov.

Okrem predĺženia času, počas ktorého vám plynie podpora, by sme mali skrátiť aj tzv. čakaciu dobu. Musieť pracovať 2 roky na to, aby ste mohli poberať podporu, je príliš dlho. Skráťme to. Pokojne na rok alebo polrok. Taká dlhá čakacia doba (2 roky) vyžaduje dlhodobé stabilné miesta a nie je vhodná pre prechod z jedného miesta na druhé, čo je bežný jav v čase krízy, kedy sa ľudia musia vyrovnať s rýchlymi zmenami v zamestnaniach. Spôsobov, ako prekopať podporu v nezamestnanosti (dávku, čas poberania alebo podmienky nároku), je naozaj dosť.

SkryťVypnúť reklamu

Pozrime sa, ako to majú na západe a inšpirujme sa:

DÁNSKO

V Dánsku môžete poberať podporu 2 roky s rozšírením až na 3 roky, pričom za každú odpracovanú hodinu sa vám prideľujú dve hodiny podpory navyše. Takže, ak odpracujete mesiac, dostanete dva mesiace podpory. Podpora v Dánsku je pre uchádzača o zamestnanie až do výšky 90 percent predchádzajúceho platu.

HOLANDSKO

V Holandsku môžete žiadať o podporu už aj vtedy, keď vám znížili úväzok na polovicu (tak je to aj v Nórsku). Podpora je prvé dva mesiace vo výške 75 % predchádzajúceho platu, potom 70 % predchádzajúceho platu. Poberať ju môžete v závislosti od toho, ako dlho ste predtým pracovali, maximálne až dva roky.

SkryťVypnúť reklamu

RAKÚSKO

V Rakúsku poberáte podporu 5 mesiacov až 1 rok. Tiež v závislosti od toho, koľko máte rokov a ako dlho ste predtým pracovali. Dávka je 55 až 60 % z čistej mzdy, no ak máte rodinu, tak sa dávka šplhá až do výšky 80 % čistej mzdy.

NEMECKO

V Nemecku závisí podpora tiež od veku a od toho, ako dlho ste predtým pracovali. Vychádzajú z toho, že čím ste starší, tým ťažšie si hľadáte prácu, preto je podpora pri vyššom veku dlhšia. V zásade platí, že v tejto krajine poberáte podporu polovicu času z toho, koľko ste boli predtým zamestnaný. Robili ste 12 mesiacov? Podpora 6 mesiacov. Robili ste dva roky? Podpora rok. Robili ste 4 roky? Podpora 2 roky. Výška podpory je 60 % z čistej mzdy, ale ak máte deti, je to 67 %.

SkryťVypnúť reklamu

Vyspelé západné krajiny majú systém podpory v nezamestnanosti štedrejší, ale aj komplikovanejší, s mnohými podmienkami a výnimkami. 

Začnime sa správať civilizovane a berme si príklady z tých krajín, kde to už vymysleli. V Holandsku máte napríklad prvých 6 mesiacov poberania podpory plnú slobodu vo výbere ďalšieho zamestnania. A až po tejto dobe vás môže úrad vyradiť z evidencie, ak odmietnete pracovné miesto, ktoré vám ponúkol.

Ako vidíte, variovať sa to dá rôzne. Som rád, že ministerstvo práce zavadilo o podporu v nezamestnanosti aspoň myšlienkou a predkladá návrh na predĺženie podpory o 1 mesiac. Ale toto je kozmetická úprava. Prekopme to celé.

*Autor je zakladateľom občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktoré presadilo povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch, slobodu hovoriť o vlastnej mzde a zrušenie poplatkov v pracovnoprávnych sporoch.

--
Podporte tento článok hlasovaním na vybrali.sme a staňte sa fanúšikom našej stránky, kde sa snažíme budovať povedomie o pracovných podmienkach a nutnosti zvyšovania miezd na Slovensku:

Článok bol pôvodne zverejnený na glob.sk

Milan Kuruc

Milan Kuruc

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  63x

Pôsobí ako podpredseda Energeticko-Chemického odborového zväzu. Je zakladateľom občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktoré rozpútalo verejnú debatu o mzdách, presadilo povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch, slobodu hovoriť o vlastnej mzde a zrušenie poplatkov v pracovnoprávnych sporoch. Zoznam autorových rubrík:  Ekonomika a MzdyZamestnanciOdvodový bonusSaSVoľby 2016Nezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

109 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

239 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu