Slovensko-česko-poľský trailový throwback k najkrajším bežeckým zážitkom sezóny

Risnjak trail, Orava trail či Czech Ultra Trail Trail - Bílé Karpaty. Vyberte sa so mnou na tieto dobrodružné trate...

Slovensko-česko-poľský trailový throwback k najkrajším bežeckým zážitkom sezóny
Risnjak trail - výhľady na trati (Zdroj: Monika Kusendová)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Aj vám tak „ubehol” rok ako mne? Koľko stoviek či tisícok kilometrov máte v nohách? A cnie sa vám za tým, čo ste zažili? Tak prilievam do tohto sentimentu aj niečo zo svojich zážitkov. Hádam vám budú inšpiráciou do ďalšej sezóny :)

Risnjak trail – bežecké dobrodružstvo v chorvátskych horách

30 kilometrov, 1700 výškových metrov a dobré 4 hodiny strávené na mega členitej trati. V tieni lesa, ale aj na daždi, po blate, skalách, pomedzi chorvátske kosodreviny… Keď som po prudkom zbehu už tretíkrát stúpala do skalnatých výšin, modlila som sa, aby to bolo naposledy, inak ma drbne. No do cieľa som aj tak dobiehala s úsmevom ako po drogách…

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Risnjak trail - výhľady na trati
Risnjak trail - výhľady na trati (zdroj: Monika Kusendová)

Namiesto vyprahnutých skál prebeh jarným lesom plným zelene

Risnjak trail, ktorý sa konáva začiatkom júla, organizátori prezentujú ako prebeh tými najkrajšími časťami rovnomenného národného parku. Nájdete ho na severozápade Chorvátska. Ani nie kilometer po štarte sa ponoríte do hlbokých lesov pohoria Gorski Kotar a keď budete po dvoch / troch hodinách so silami na dne, pohľad na očarujúce skalnaté vrcholy vás zas a znova oživí. No nejedna topánka či celá noha zaplače pri štveraní sa po vápencových balvanoch. Trpezlivosť podstúpi skúšku, keď zistíte, v koľkých pasážach to nebudete môcť rozbehnúť. 

Prostredie preteku nás na začiatku júla prekvapilo miernym, takmer jarným počasím. Predstavy o vyprahnutých chorvátskych skalách, na ktorých sa budeme pražiť vo vlastnom pote ako ryby na oleji, sa rozplynuli v hustom lese nasiaknutom dažďom, v ktorom by nám bolo možno aj zima, keby nebežíme. No na druhej strane, mohlo pršať aj menej ako polovicu trate. Lebo takto sme mali všetko na sebe komplet rozmočené, blatko až za ušami a prudké zbehy lákali na zlezenie po zadku.

SkryťVypnúť reklamu

Mäkké lesné cestičky, zradný štrk i asfalt pre preživších

Pretek patriaci do prestížneho svetového rebríčka Golden Trail Series je celkom dosť technický. Na 30 kilometroch 74 percent trate tvoril trail po fajne mäkučkých lesných cestičkách, 18 percent kamienky a štrk, kde ste otestovali podrážky topánok i slalomový štýl a 8 percent asfalt ako návnada na prepálenie začiatku alebo ako rýchlostná odmena vo finiši pre tých, ktorí si ušetrili sily. Tí najrýchlejší to dokázali zvládnuť hlboko pod 3 hodiny. A my ostatní si s nimi porovnať sily. Zamyslieť sa nad tým, kde sa asi tak stratila tá hodina na svetovú elitu :)

Risnjak trail - trasa
Risnjak trail - trasa (zdroj: https://en.kvarnertrails.com/30km---risnjak.html)

Kopčeky a chaty, okolo ktorých treba prebehnúť 

Začínalo sa kúsok od mora v mieste zvanom Crni Lug, ktoré je bránou do tohto národného parku, vo výške takmer 680 m.nm. 

SkryťVypnúť reklamu

Najvyšším bodom na trase bol Veliki Risnjak s nadmorskou výškou 1528 m.n.m. Avšak ten v pretekoch len podbiehate (dosiahnete „iba” nadmorskú výšku 1505 m.n.m.). Okrem neho míňate ďalšie viac než 1400-ky ako napríklad Južni Mali Risnjak, Mirnjak či Meduvrhi. Dve chaty, na ktorých máte chuť ostať na papanicu i nocľah – Schlosserov dom a Dom Snježnik. No našťastie nevyzerajú, že by fungovali, takže bežíte ďalej :) Ak sa vám pošťastí, môžete stretnúť rysa, kamzíka, vlka. Ale pravdepodobne nebudete mať na takéto veci počas technicky náročného behu voľnú kapacitu v hlave. Budete radi, keď sa nezabudnete pokochať výhľadmi, na ktoré ste sa toľko tešili, a nezdrbete sa pri tom :)

SkryťVypnúť reklamu

Výlevy zo Stravy 

Veľká výzva a výborná skúsenosť 💪 Zase raz posun v kondícii i hlave. Zatiaľ asi najťažšie, čo som kedy bežala 😝

Veľmi spoko a vďačná za to, ako to dopadlo v medzinárodnej konkurencii 🤗

👉 6th place ✅

Ustála som to bez pádu, i keď občas to boli adrenalínové stavy 😳 Orientačne tiež ok. Stratila som sa možno iba na 100 metroch, keď som sa priveľa kukala pod nohy. 😁

Prvá polovica daždivá, 💦 škriabanie sa po mokrých skalách, 🪨 následne ich zliezanie. Druhá polovica už suchšia, menej technická a behateľnejšia. Energeticky som to odhadla, do cieľa som vládala valiť ešte 4-kové tempo 🚀 po tom všetkom. Aj keď so ☠️ za chrbtom. No a aj tento beh má jeden pekný príbeh ako 🍒 na 🎂👇

Dostala som sa sem vďaka kamošom, ktorých som raz náhodne stretla na horskej chate.🏔️🛖 Slovo dalo slovo a o pol roka sme sa spoločne vyskytli v Chorvátsku a vznikla tak nádherná česko-slovenská skupinka bežcov 🏃😍 V cieli sme spolu zdieľali silné emócie a bolo to také krásne, že viac nemám slov. Toto treba zažiť. 🤩

v cieli Risnjak trail
v cieli Risnjak trail  (zdroj: Zdeněk Oršulík)

Orava trail – kopcovito-bahnitý prebeh zo Slovenska do Poľska

36 kilometrov, 1400 výškových metrov, počas ktorých bolo treba zdolávať trávnaté i kamenisté pasáže, vybehnúť po zjazdovke a posledné kilometre dobojovať do cieľa zabárajúc sa po členky do blata. Výživný trail, na ktorom vás energetické dno alebo opúšťačky mohli dobehnúť kedykoľvek. A to ani nebolo veľmi teplo…

Orava trail - na trati
Orava trail - na trati (zdroj: Monika Kusendová)

Tatranský bežecký festival, ktorý treba zažiť

Toto jedinečné trailové podujatie môžete zažiť v druhej polovici júla a skladá sa z troch pretekov. Najkratším je tzv. Tatranský chodník s dĺžkou 15,5 kilometra a 650 nastúpanými metrami. Nasleduje zlatá stredná, aj keď celkom dlhá cesta – Orava trail s parametrami 36 kilometrov a 1500 výškových. No a kráľom bežeckého festivalu je Tatra Sky Marathon, ktorý dá zabrať 42 kilometrami s 3300 výškovými. Keď všetko vyjde ako má, na konci sa môžete tešiť na parádny slávnostný ceremoniál a diskotéku pre tých, ktorým ešte ostali nohy :)

Leto sa nekonalo, blato áno

Orava Trail štartuje na slovenskej strane, v centre Tvrdošína. Cesta sa po chvíli stočí na miestne družstvo, kde vymeníte cestu za ten pravý trailový hnoj a uvedomíte si, čo to idete bežať. Následne vás bežecké kroky povedú cez Skorušinské vrchy, Oravice, Čierny potok, Maguru Witowsku a sedlo Tichá. Posledné kilometre si užívate alebo umierate na chodníku pozdĺž Tatranského národného parku. Stratiť sa na tejto trati je takmer nemožné, keďže je veľmi dobre značená a takmer všade máte aj dobrovoľníkov. No ak si nechcete volať vrtuľník niekde na stred lúky, finišujete na poľskej strane, v lokalite Siwa Polana – Witów neďaleko Zakopaného. No ten posledný kilometer bol teda tento rok echt makanica. Keď ste sa konečne vyhrabali z blata, hor sa po uzučkej cestičke popri ohrade s kravami, kde ste občas nemali kde zapichnúť viac než jednu nohu. Následne zopár stovák metrov poznačených ťažbou dreva. Cieľ sa blíži a vy máte dolné končatiny i celú telesnú schránku na sračky, no tá atmosféra, ktorú vám organizátori a diváci doprajú pri dobehu, je elektrizujúca. 

Zaujímavé lokality, ktoré míňate

Najvyšším bodom na trase je Skorušina (1314 m.n.m.). Chodníčky sa budú vinúť aj cez kopce ako sú Mikulovka (1192 m.n.m.) či Magura Witovska (1232 m.n.m.) Prebiehate tiež cez dedinku Oravice, kde by ste inak mohli svojej ubitej telesnej schránke dopriať relax v termáloch. No ale dnes teda nie :) Najprudšie zbehy si užijete smerom na Čierny potok, kde to po štrko-ceste občas vyjde aj na fajné podštvorkové tempo. 


Orava trail - trasa
Orava trail - trasa (zdroj: Monika Kusendová/Strava)

Výlevy zo Stravy

Doteraz som to nevstrebala, zadrbaná od blata, 😅💩 zoškretý chrbát od bežeckej vesty, do cieľa už celkom na hrane, ale šťastná a najmä vďačná 🤗

Prvýkrát sa niečo takéto podarilo v medzinárodnej konkurencii, večer bude ešte slávnostný ceremoniál so slovenskou vlajkou, tak si to užijeme 🤗🏆

Vyšiel mi takýto krásny narodeninový darček 😍👉🥈 v kategórii,🥉 medzi ženami celkovo.

Priebeh bol asi taký, že sa mi vyplatila trpezlivosť a pravidelné dopĺňanie paliva,🥤🍪 plus zbehy a zosynchronizovanie sa s prírodou, že som sa občas nechala len tak unášať 😊🤗

Vďaka tomu som sa v druhej polke vedela ešte pekne doťahovať 😊🚀, rezervy boli fajn 👌

Aj keď cca 3 km pred koncom som sa prepadla tak hlboko do blata, že som si myslela, že tam ostanem, ale neostala a hecla sa ešte 😁🏃🚀

Na cca 30. km som ešte stíhala zachraňovať zopár bežcov s kŕčami, plus prekecnúť občas so spolubežcami. Myslím, že aj o tomto to je, zostať pri behu ľudský a karma ti to potom pekne vráti 😊 

Úspešní preživší v cieli Orava trail :)
Úspešní preživší v cieli Orava trail :) (zdroj: Monika Kusendová)

Czech Ultra Trail Tour – u susedov v Bílých Karpatoch

Keď žijete v pohraničnej dedinke Moravské Lieskové, tesne v lone Bielych Karpát, na Veľkej Javorine a Jelenci viete byť aj každý deň. Poznáte tam všetky srnčie cestičky, trafili by ste aj potme. No zatiaľ čo slovenskú stranu máte pobehanú detailne, na detailnejšie spoznávanie tej českej padne vhod aj taký pretek. Čo tak CUTT Bílé Karpaty?

cestou na Veľkú Javorinu pomedzi vegatáciu ako z druhohôr :)
cestou na Veľkú Javorinu pomedzi vegatáciu ako z druhohôr :) (zdroj: Monika Kusendová)

Pestrý pohraničný trailík, kde sa vyžije každý

Bežecký seriál CUTT s rodinnou atmosférou, kde sa chodia socializovať regionálni trailoví bežci, má každoročne trojo pretekov v rozličných lokalitách. Minulý rok boli v pláne okrem Bielych Karpát ešte Hradec nad Moravicí a Zlaté Hory. Naša prihraničná skupinka sa opäť po roku vybrala práve na českú stranu Bielych Karpát, ktorá je tak trochu dosť aj naším bežeckým revírom :) Dátum vyšiel na sviatočný májový pondelok, ktorý by bola škoda nevyužiť na pekný trail. Cez kopce, o ktoré sa spoločne delíme Slováci s Čechmi. Veľkú Javorinu a Jelenec. Na výber boli tri trate – 18 km / 650 m, 28 km / 1300 m a 42 km / 1500 m.

Popíšem vám v skratke tú strednú, na ktorú som sa vybrala rozbiť si nohy a potešiť dušičku. V rámci nej bolo treba vybehnúť na najvyšší vrch Bielych Karpát hneď dvakrát. Krása. Ešteže to potom istili záverečné behy. Škoda, že som to neodhadla s vodou a pred koncom mi začal zvoniť umieráčik v podobe kŕčov. Až kým som nestretla turistov, ktorí ma zachránili. Stačilo pár glgov a bola som späť. Poučka, že treba sa už v máji na dlhé behy zásobiť aj vlastnými tekutinami a nespoliehať sa len na občerstvovačky. Tak ale, čo sa na sebe nenaučíš najlepšie?

CUTT Bílé Karpaty - stredná trasa
CUTT Bílé Karpaty - stredná trasa (zdroj: Monika Kusendová / Strava)

Keď jedenkrát na najvyšší bod nestačí

Štart i cieľ všetkých tratí bol v rekreačnom stredisku Vápenky, v katastri obce Nová Lhota. Pri strednej trati najprv vybehnete na Veľkú Javorinu z jednej strany, okolo Holubyho chaty, kde vám prvýkrát dajú dobre napiť a doplniť cukry, potom zídete do obce Květná, kde sa potešíte moravským buchtičkám a tvarohovej či makovej štrúdli na občerstvovačke, aby ste vzápätí znova mali síl škriabať sa tam, odkiaľ ste prišli. Vybehnete poza kúpalisko, ktoré v tomto ročnom období ešte zíva prázdnotou, nasleduje krátka lesná pasáž a potom nekonečná lúka s fajn fatamorgánou. Strašne pekný opúšťací úsek. Odporúčam zažiť. A keď sa vám už zdá, že skončil a prežili ste, pozor, nezabudnite, ešte treba vyjsť do tej istej nadmorskej výšky, kde ste už dnes boli. Veľká Javorina (970 m.n.m.) je najvyšším bodom trate. Zažiť ju len raz by bola len taká klasika. Takto to má od nej ďaleko :) 

No a na záver sa môžete tešiť na dobrých 5-6 kilometrov fajného zbehu na rozbitie nôh. Poletíte, čo to pustí až do cieľa. A vo Vápenkách na vás už čaká takýto ňuni perníček.

Perníčková medaila v cieli CUTT Bílé Karpaty
Perníčková medaila v cieli CUTT Bílé Karpaty (zdroj: Monika Kusendová)

Výlevy zo Stravy

Dnes prvá žena 🤗🏃🥇 Tretia celkovo aj s mužmi 🥉😊 Otestovaná aj medzi českou konkurenciou 💪

Vypečená, ☀️ ale šťastná 🤩 Kopce prekvapivo išli, mimo dvoch ozaj zdĺhavých opúšťakov s výškovými okolo 100. A potom menšia kríza, keď mi došla na 25. km voda, respektíve som ju nemala od 15. km a zistila som, že cieľ je nie na 27. km, ale na 30. 😂😝🙉 Kŕče do brucha chytené zrovna vtedy, keď som sa tešila na posledné zbehy v podštyrkovom tempe 🚀 Musela som dvakrát stáť, aby ma nedrblo 😂☠️, potom našťastie prišla zachrána v podobe turistov. Stačili dva glgy vody a Monika bola späť. Vďačná 🤗

Debnová :)
Debnová :) (zdroj: Toto neviem, kto fotil :))

Monika Kusendová

Monika Kusendová

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  210x

Som nezastaviteľný optimista, ktorý žije písaním, dobrodružným cestovaním, históriou a športom, najmä behom. Práve písanie je môj spôsob, ako spraviť svet krajším, zaujímavejším, zábavnejším a motivovať aj ďalších ľudí, aby si život užívali na 200 percent :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INESS

INESS

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu