


Vo vstupnej časti sa nachádza pamätná sieň. Expozícia pokračuje do podzemných priestorov, v ktorých chronologicky pripomína vojenské a politické udalosti druhej svetovej vojny a civilný život obyvateľstva. Hlavnú časť expozície tvorí bojová technika a dom zničený vojnou, ktorý bol postavený na základe dobových fotografií zničenej obce Hrabyně a sú v ňom umiestnené autentické predmety, ktoré venovali obyvatelia obce. Nachádza sa tu veľa informačných kioskov, v ktorých sa dajú vyhľadať rôzne dobové fotografie a dokumenty, plazmové obrazovky na ktorých sa premietajú dokumenty a zo všetkých strán sú počuť zvuky lietadiel a bombardovania. Jednoducho, ste v centre diania.



Zbombardovaný dom z obce Hrabyně





pôvodný nábytok poškodený delostreleckým granátom v apríli 1945





za domom








Jednotlivé vitríny symbolizujú udalosti a objekty, ktoré bezprostredne patrili k vojne, napr. poľný telegraf, žandársku stanicu a pod.


hraničný stĺp v tvare vlajky so štátnym znakom


telegrafista




pohľad do žandárskej kancelárie

Ďalšia časť expozície je zameraná na koncentračný tábor Mauthausen, ktorý patril medzi najhoršie nacistické tábory. K tomuto táboru patril aj žulový lom, po ktorom väzni po strmých schodoch vynášali kvádre za neustálej streľby a poháňania palicami a obuškami.


Prehliadku sme zakončili na symbolickom cintoríne, kde je umiestnených 13 000 doštičiek s menami padlých vojakov.



K pamätníku patrí aj vonkajšia expozícia bojovej techniky.


Priblíženie udalostí druhej svetovej vojny formou, ako ju nainštalovalo Slezské zemské múzeum zaujme určite každého a na každom zanechá veľmi silný citový dojem. Medzitým čašník v múzejnej reštaurácii nestihol obslúžiť nikoho z polovice výpravy. Počkali sme kým si rovnako hladní ako my prezrú pamätník a cestou domov sme sa zastavili v bývalom zájazdovom hostinci, v ktorom nemali problém prijať a pohostiť tridsať hladných múzejníkov. Kuřecí řízek jako vrata s bramborovou kaší chutil vynikajúco.


Fotografie: Autorka