Mária Kuššová
Po stopách predkov
V týchto dňoch častejšie myslíme na našich blízkych ktorí už nie sú medzi nami. Nielen na cintoríne, ale aj doma si pripomíname chvíle, ktoré sme s nimi prežili.
pracujem, píšem, prepisujem, fotografujem, cestujem a trhám burinu v mojej kvetinovej záhrade Zoznam autorových rubrík: Súkromné, Nezaradené
V týchto dňoch častejšie myslíme na našich blízkych ktorí už nie sú medzi nami. Nielen na cintoríne, ale aj doma si pripomíname chvíle, ktoré sme s nimi prežili.
Leží na pravom brehu Dunaja, asi 40 km od Štúrova. Nepatrí medzi typické maďarské mestá. Nachádza sa tu množstvo malých námestí, krivolakých úzkych uličiek, múzeí a pravoslávnych srbských kostolov.
S radosťou sa chodím bicyklovať do neďalekého Rakúska.Dobre značené cyklochodníky vedú zväčša po rovine, pomedzi vinohrady a mimo hlavných ciest.Tento krát sme sa zamerali na spoznanie histórie oblasti v okolí Neziderského jazera.
Jún sa u mňa spája s množstvom kvitnúcich stromov, kríkov a kvetov. Patria medzi ne aj kráľovné kvetov – ruže. Pestoval ich môj otec a lásku ktorú im dával, tak trochu vštepil aj do mňa.
Navrhla som môjmu krsniatku že ho vezmem na výlet do Kuchyne. Zasmial sa. „Ale krstná, tam sa predsa nechodí na výlet, tam sa chodí variť. „Myslíš? Choď sa umyť, obliecť, naraňajkovať a môžeme ísť.“
V prvý pracovný deň v tomto roku otvorili pre verejnosť v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši zrekonštruované expozície.
Dunaj, pretekajúci medzi horami a ktorého brehy lemujú mestá Nagymaros a Visegrád, spolu tvoria prekrásnu scenériu. A práve Visegrád, starobylé mestečko, bývalé kráľovské sídlo, bol miestom môjho výletu.
Budapešť, mesto s bohatou históriou a množstvom pamiatok patrí medzi najkrajšie mestá na svete. Hovorí sa jej aj „Perla na Dunaji“.
„Dnes boli naši v kostole ďakovať Bohu za úrodu. Že to, čo máme na stole, hrial slniečkom a dal mu vodu“.
Scenériu v ktorej sa Morava vlieva do Dunaja som doteraz pozorovala iba z Devínskeho hradného brala.
Bociany, vtáky s dlhými nohami a veľkým zobákom vo mne od detstva vzbudzujú pocit rodinného šťastia.
Keď sa začiatkom prázdnin začne vzduchom šíriť nezameniteľná vôňa a polia na ktorých rastie levanduľa sa začnú farbiť do fialova, v mnohých pestovateľských oblastiach sa konajú levanduľové slávnosti.
Niekedy v zime som si na internete náhodou prečítala starší článok: „Páčia sa vám levanduľové polia, ale nemôžete navštíviť známe francúzske Provensálsko? Stačí zájsť do kvetinových záhrad Hirschstetten u susedov do Viedne
Asi 60 km od Bratislavy sa v mestečku St.Margarethen nachádza najväčší zábavný park v Rakúsku - Familypark. Bolo to pred dvomi rokmi, keď som sem zobrala moje krstniatka - dvojičky.
Nad dedinkou Višňové, do ktorej nás z Nového Mesta nad Váhom doviezol motorový vláčik, sa vypína kopec. Na jeho vrchole pyšne stojí hrad, ktorý veľmi dlhú dobu chátral.
Jar sa naplno rozbehla. Bola by škoda zostať sedieť doma, keď sa mi naskytla príležitosť navštíviť najstaršie slovenské mesto – Nitru. Bola som tu veľmi veľa krát. Vždy som sem však išla iba na návštevu alebo na nákupy. Z auta, alebo autobusa som sa zakaždým pozerala na skalné bralo, na ktorom stojí Nitriansky hrad. A po takmer tridsiatich rokoch sa práve on stal cieľom dnešného výletu.
Ani sme sa nenazdali a máme už po vianočných sviatkoch. Na dvere nám nenápadne klope Veľká noc, ale ešte pred ňou je tu obdobie fašiangov, ktoré je podľa mňa najveselším obdobím v roku. Začína sa po sviatku Troch kráľov a trvá do Popolcovej stredy. To, že kedysi po dedine chodili ľudia v sprievode preoblečení do rôznych masiek, poznám iba z rozprávania mojej starkej. V čase môjho detstva sa nič podobné už nekonalo. Ťažko mi bolo predstaviť si, ako to v skutočnosti vyzeralo. Tú atmosféru som zažila na vlastnej koži až prednedávnom, keď som sa v Múzeu slovenskej dediny v Martine, ktoré je mimochodom najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku, zúčastnila milého podujatia pod názvom - Už sa fašiang kráti.
Vianoce sa blížia a k nim neodmysliteľne patria aj vianočné jarmoky. Narodila som sa a aj doteraz bývam v meste. Ale v spomienkach sa veľmi rada vraciam do svojho detstva prežitého na dedine u starkej. Najradšej spomínam na sviatky, či už veľkonočné alebo vianočné, kedy chodil po dedine Mikuláš, či Traja králi. Ako „dievča z mesta“, takto ma totiž volali moji vrstovníci v dedine, som celkom nechápala, prečo keď do domu vošiel Mikuláš s čertmi a anjelom, ja som musela zarecitovať básničku alebo zaspievať pesničku, aby som dostala balíček, keď doma, v meste, som ho dostala do čižmy počas noci aj bez recitovania a spievania. J Dnes sú Vianoce skôr komerčným sviatkom a už len skreslene pripomínajú to, čo kedysi ľudia dodržiavali alebo z čoho sa tešili. Ešteže máme tie múzeá v prírode, ktoré nám tieto zvyky sezónne pripomínajú. Zamestnanci sa každoročne premenia na remeselníkov, hospodárov, Mikuláša, čertov, Lucie a návštevníci sa s nimi vydajú na vianočnú cestu v minulom storočí. A na jednej takej som bola minulý rok vo Valašskom múzeu v prírode v Rožnove pod Radhoštěm
Opäť sa blíži čas Vianoc a s nimi spojené vianočné trhy, ktoré sa konajú vo všetkých mestách, mestečkách ale aj na hradoch, či zámkoch. Pred rokom, v prvú adventnú nedeľu, som navštívila starobylý hrad Forchtenstein, ktorý je od Bratislavy vzdialený približne 100 km a patrí medzi najvýznamnejšie symboly Burgenlandu. Spočiatku patril grófom z Mattersdorfu, ktorí však v polovici 15. storočia vymreli a hrad sa stal majetkom Habsburgovcov a neskôr výmenou za panstvo Munkács sa majiteľmi hradu stali Esterházyovci.
Ulice plné života, vôňa kávy, klopot koní a dookola všade pamiatky. Takto by sa dala nazvať rakúska metropola, ktorá je pastvou pre všetky zmysly. Či na jar, v lete, na jeseň alebo v zime vždy je tu čo obdivovať. Od Trnavy je veľmi dobre dostupná. Či už autom, vlakom alebo autobusom. Ak sa do Viedne vyberiete vlakom, je dobré k cestovnému lístku si za 3.- € dokúpiť aj celodenný lístok na MHD vo Viedni. Určite ho využijete. Platí na metro, autobusy aj električky. S parkovaním je to tam trochu zložitejšie. Na koncových staniciach metra sú bezplatné parkovacie plochy. Metrom za 2,20 .- € sa dostanete priamo do centra. Poslednú tohtoročnú novembrovú nedeľu sme si vyskúšali parkovanie pri Vojenskom historickom múzeu na ulici Arsenal. Prečo tu? Pretože 26. október je rakúskym národným sviatkom a v tento deň sú všetky múzeá pre verejnosť prístupné buď zdarma alebo za výhodné zľavnené vstupné. Prehliadku sme začali práve v tomto vojenskom múzeu, ktoré sa nachádza v blízkosti autobusovej aj vlakovej stanice Wien – Hauptbahnof a je aj po ceste od Bratislavy, či už prídete po diaľnici alebo po starej ceste.