Vystúpili sme na Župnom námestí, prešli popod Župný dom a odtiaľ pomaly, hore ulicou vyšli až na Pribinovo námestie, kde sme si uvedomili, že sem nedolieha hluk mesta a vládne tu akýsi zvláštny pokoj. V nádherných budovách dookola sídli viacero cirkevných inštitúcií - Diecézny súd, Diecézne pastoračné centrum, Diecézna charita.. Nachádza sa tu Veľký seminár a na druhej strane námestia sídlo Kňazského seminára sv. Gorazda. V strede námestia sa vyníma socha kniežaťa Pribinu, vysoká 6,60 m. Na hornej časti námestia stojí Kluchov palác, ktorého nárožie podopiera Corgoň. Dočítali sme sa, že o tejto postave kolujú rôzne legendy. Jednou z nich je, že autor ho stvárnil podľa kováča, ktorý zachránil mesto pred nepriateľom. Dnes vraj dotyk palca na soche prinesie šťastie ľuďom, ktorých čaká nejaká skúška.


Kluchov palác


Veľký seminár


Stúpali sme vyššie a vyššie ale zároveň bližšie k hradu. To naše stúpanie bolo o trochu náročnejšie, pretože som na tento výlet zobrala aj moje 16-ročné krstniatko, ktoré je odkázané na invalidný vozík. Jej oči plné radosti a šťastia však stáli za tú trochu námahy naviac.



Ako prvú sme navštívili Hradnú katedrálu sv. Emeráma, ktorú tvoria tri stavby. Románsky kostolík z 11. storočia, Dolný kostol zo 17. storočia a Horný kostol zo 14. storočia. Horný kostol nám na chvíľu poslúžil ako miesto oddychu, počas ktorého sme obdivovali krásnu architektúru a samozrejme nechýbala ani ďakovná modlitba.

vľavo kostol sv. Emeráma, vpravo pohľad z kostola na Nitru

za 0,50 € je možné na 5 minút rozsvietiť jednotlivé oltáre (rozsvietili sme a fotili)


relikvie svätých

vzácny objav fresky Smrti a Korunovania Panny Márie
vpravo vchod do románskeho kostolíka

interiér románskeho kostolíka
Pokračovali sme povedľa románskeho kostolíka až k hradnej studni hlbokej asi 60 metrov a Vazulovej veži. Odtiaľto sa nám naskytli krásne výhľady na Zobor a okolie.


Vrátili sme sa ku katedrále a odtiaľ sme prešli na Námestie Jána Pavla II., na ktorom je umiestnená bronzová socha tohto pápeža, vysoká takmer štyri metre. Odtiaľ je tiež veľmi pekný pohľad na mesto.


nádvorie
Cestou z námestia sme nakukli do Arcidiecézneho múzea. Keďže nie je prispôsobené pre vozíčkárov, dlho sme sa nezdržali. Ja som sa však neskôr vrátila a múzeum si prešla. Rozdelené je do dvoch častí. Prvá nesie názov „Keď písmo prehovorí“ (Listiny) a druhá „Skvosty nitrianskej katedrály“ (Klenotnica). V tej istej budove sa nachádza aj malá kaviareň s predajňou suvenírov. Robia tu inak výborné presso a kapučíno.

Arcidiecézne múzeum


Biskupský palác na námestí Jána Pavla II.
Našou poslednou zastávkou bola Gotická priekopa, v ktorej sa v lete premietajú filmy, konajú koncerty, výstavy a na konci sa nachádzajú kazematy. Vchádza sa do nich vzácnou chodbou, ktorú v roku 1664 vyhĺbili cisárske vojská pri obliehaní hradu. V expozícii vidieť pozostatky pravekého života na hradnom kopci.

v Gotickej priekope
po ľavej strane súsošie Posledná večera, vpravo výstava fotografií pred a po rekonštrukcii hradu

Posledná večera - dielo sochára Petra Šranka


v kazematoch


Ešte sme sa chvíľu poprechádzali, pozreli si výstavu a s konštatovaním krásne prežitého dňa na vápencovom vrchu sme sa pobrali domov.





vľavo Gotická priekopa, vpravo kaviareň

Fotografie: autorka