
Zaparkovali sme na malom prašnom parkovisku pod bývalým kláštorom a trochu strmším chodníkom sme vyšliapali až k samotnej bráne a odtiaľ do rajskej záhrady, v ktorej nás privítalo ticho a pokoj.




pohľad na Rajskú záhradu so sochou Sedembolestnej Panny Márie a bývalú jezuitskú časť kláštora
Po krátkom rozhliadnutí k nám pristúpila milá sprievodkyňa, ktorá nás previedla miestom spojeným so životom svätých pustovníkov – Svorada a Benedikta. Pristupujeme k vchodu do Benediktovej jaskyne, ktorá je považovaná za najstaršiu, verejnosti sprístupnenú jaskyňu na Slovensku. Viaže sa k životu sv. Benedikta pustovníka, ktorého pri modlitbe prepadli zbojníci. Začal prosiť Boha o pomoc, dotkol sa rukou skaly a tá sa otvorila. Doteraz je pri ústí jaskyne odtlačok jeho ruky na skale. Vlastnoručne sme ho ohmatali.

vchod do jaskyne

socha sv. Barbory v skale v jaskyni

odtlačky prstov v skale
Z jaskyne vchádzame do obnoveného kláštorného kostola.

pohľad z jaskyne do kostola


sakristia a schody na chór

pohľad na chór
Pokračujeme až na koniec jaskyne, kde je umiestnená socha sv. Benedikta, o ktorej sa traduje, že kto sa dotkne jeho brady, sa do roka a do dňa vydá.

socha sv. Benedikta
Vrátili sme sa na rázcestie v jaskyni, odkiaľ sme prešli do miestnosti, v ktorej bol vystavený betlehem. Odtiaľ sme vyšli sme na drevenú krytú ochodzu, na ktorej boli vystavené diela z minulého ročníka medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia Ora et Arts Skalka, ktoré vzniklo v roku 2008 k úcte a podpore najstaršieho pútnického miesta na Slovensku. Zúčastňujú sa ho výtvarníci z rôznych krajín a literáti zo Slovenska. Svoje diela pripravujú priamo na Skalke približne mesiac a na sviatok sv. Andreja – Svorada a Benedikta kedy sa tu koná hlavná púť, koná sa aj slávnostná vernisáž týchto diel, ktoré sú tu vystavené po celý nasledujúci rok.


Betlehem


Zostúpili sme do najstaršej časti v benediktínskej časti kláštora – kaplnky.

kaplnka
Potom sme sa už iba voľne prechádzali po zrúcanine bývalého benediktínskeho a neskôr jezuitského kláštora. Po celú dobu nás tu sprevádzalo ticho a pokoj ktoré občas všetci potrebujeme.







Presúvame sa na Malú Skalku, kde dnes stojí dvojvežový kostolík sv. Svorada a Beňadika. Nachádza sa na mieste, kde podľa Maurusovej legendy zhodili zbojníci Benedikta do Váhu.

kostol sv. Svorada a Beňadika na Malej Skalke

Presne napoludnie sa tu konala pútnická sv. omša pre pútnikov z Trenčína a pre umelcov tohtoročného výtvarno-literárneho sympózia Ora et Arts Skalka. A ako správni pútnici, sme zostali aj my. Ešte sme si prezreli novú krížovú cestu, ktorá v pútnickom areáli pribudla v roku 2012 a nesie sa v duchu sv. pustovníkov. Nevynechali sme ani vyhliadku na Trenčiansky hrad, ktorá sa nachádza nad krížovou cestou.



pohľad na Trenčiansky hrad
Od domácich sme sa dozvedeli, že od minulého roku je v prevádzke Náučný chodník Malá – Veľká skalka, ktorý vedie cez les a jeho dĺžka je 2,2 km.

Nasadli sme do auta a pokračovali do nášho dnešného ďalšieho cieľa – Turzovky. Ale to už bude ďalší príbeh ....