Pricestovali sme do krásne zasneženej krajiny. Počasie skôr pripomínalo príchod Vianoc a nie Veľkej noci, ale iba do chvíle, keď sme prekročili bránu skanzenu. Pri krásnej oravskej horárni sa už zhromažďovali zamestnanci múzea preoblečení do rôznych masiek.




Oravská horáreň


z jednej strany žena, z druhej muž


Samozrejme, že sme sa medzi nich zamiešali, pretože aj ja som prišla v maske a moji spolu fašiangovníci museli predsa všetko zdokumentovať. O malú chvíľu sme sa v sprievode masiek vydali na cestu expozíciou regiónu Orava. Na križovatke, ktorá spája Kysuce s Oravou, sa pripojili členovia folklórneho súboru Limbora, pridali sa aj návštevníci a spolu sme tvorili dlhý sprievod vedúci oravskou dedinou, počas ktorého sa tancovalo, spievalo, zametalo a veselilo.




členovia súboru Limbora










... toľkoto nás bolo...
... a takto sa veselilo...
Sprievod sa zastavil oproti objektu vozárne z Moškovca. Tu sa za sprievodu plačiek a muziky konalo pochovávanie basy, ktoré symbolizuje končiace sa zábavy a nastávajúce obdobie pôstu. Ešte predtým sa však konala tancovačka, na ktorej si zatancovali masky aj nemasky.


tancovačka pred vozárňou



smútočný obrad


plačky


Pochovaním basy sa program v skanzene skončil. No my sme si ďalší vytvorili sami. Keďže bol čas obeda, zašli sme do zrubovej krčmy z Oravskej Polhory na výborné bryndzové halušky a teplý čaj.

Počas obeda sa vonku krásne rozsnežilo. Nám to však nijak nebránilo prejsť sa zasneženou dedinou a nakuknúť do vozárne z Moškovca, ktorá kedysi slúžila na prenocovanie furmanom. Dnes tento priestor poslúžil na ukážku a predaj remeselníckych výrobkov.





vľavo renesančno-barokový kostolík z Rudna, vpravo zvonica z Kysúc

drevená renesančná zvonica z Trstenej









Po vyšliapanom chodníčku sme sa ešte prešli Kysuckým regiónom, nakukli do jednotriednej školy z Petrovíc, pokochali sa pohľadmi na staré drevenice a opustili územie, ktoré nám tak neskutočne približuje nedávnu minulosť.





škola z Petrovíc







Na záver mi nedá nenapísať, že tohtoročné fašiangové podujatie v Múzeu slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch sa uskutoční v nedeľu 15. februára. Ak chcete zakúsiť fašiangy iné ako sú dnes, tak určite sem zájdite, nebudete banovať.
Fotografie a videá: autorka, J. Kuššová