
Išlo o to, že keď prišiel pohrebný sprievod so zosnulým ku Kapucínskej hrobke a dorazil až k bráne, muž ktorý bol na čele sprievodu na ňu zaklopal. Za bránou sa ozvalo: „Kto žiada o vstup?" Muž predstavil zosnulého so všetkými jeho titulmi: „Cisár rímsky, kráľ český a vojvoda rakúsky..." „Toho nepoznám" odpovedal mních. Muž zaklopal znovu a na rovnakú otázku odpovedal skráteným titulom zomrelého. Mních znovu odpovedal: „Toho nepoznám." Muž zaklopal po tretí krát a teraz na tú istú otázku povedal meno panovníka a dodal „úbohý hriešnik." Na to mních odpovedal: „Toho poznám" a vpustil sprievod dovnútra. Jednoducho povedané, pozostalí sa za zosnulého zrieknu všetkých jeho titulov a vyznamenaní a označia ho za obyčajného smrteľného hriešnika. Túto kryptu spolu s kláštorom kapucínov dala postaviť v 17. storočí cisárovná Anna Tirolská, manželka Mateja II. Habsburského. Táto hrobka sa nachádza v centre Viedne na námestí Neuer Markt (kedysi to bol múčny trh). Priestranné podzemné miestnosti sú rozdelené na desať samostatných častí. Priamo oproti schodom sú umiestnené jednoduché sarkofágy zakladateľov hrobky, cisárovnej Anny a cisára Mateja.

Po ľavej strane v stene je pochovaných 12 detí cisárov Leopolda I. a Ferdinanda III. vo veku od 0 do 2. rokov.

V ďalšej časti sa nachádza hrobka cisára Leopolda I., v ktorej spolu s ním odpočíva 16 členov jeho rodu, medzi ktorými sú jeho synovia a dcéry a aj jeho tretia manželka Eleonóra Magdaléna.

Leopol I.


deti Leopolda I.

Pokračujeme cez hrobku Karola Habsburského a dostávame sa do priestoru, uprostred ktorého je pochovaná Mária Terézia a František I.. Ich hrobka je postavená v záhrade farského dvora ako súčasť sakristie. Honosný sarkofág zdobí nádherné veko, na ktorom sú obidvaja vyobrazení ako ležiaci pár. Po stranách sú umiestnené rovnako honosné rakvy ich detí, iba pred nimi pozornosť púta jednoduchá rakva, v ktorej leží Jozef II.


takto je pochovaná Mária Terézia a František I.



deti Márie Terézie

Po nich nasledujú krypty Františka a Ferdinanda, Toskánska krypta a Nová krypta v ktorých je spolu pochovaných asi osemdesiat členov ich rodu. Najviac pozornosti púta krypta Františka Jozefa I., v ktorej je pochovaný so svojou manželkou Alžbetou, prezývanou Sisi a synom, korunným princom Rudolfom.

Na konci sa nachádza kaplnka, v ktorej v čase mojej návštevy bola pochovaná len cisárovná Zita a jej manžel Karol Ľudovít Habsburský. Boli tam však vytvorené ešte dva podstavce na rakvy, pre vtedy ešte žijúceho Otta Habsburského a jeho manželku Reginu.

cisárovná Zita, kaplnka, Karol Ľudovít
Takto premýšľajúc som pomaly prišla na cintorín. Bol zaplavený kvetmi a tisíckami sviečok. Zastavovala som sa pri hroboch, v ktorých sú pochovaní členovia mojej rodiny, priatelia aj bývalí kolegovia, po ktorých zostalo len prázdne miesto a množstvo spomienok...
Fotografie: autorka