Je pravidlom že po vynálezcoch nastupujú mogulovia. Po objaviteľoch kolonizátori. Po divokej éra osídľovania pohodlie v zabehanom mechanizme veľkých značiek. Profesor Wu má strach pred mužom menom Steve Jobs. Charlie Chaplin zas chránil pochodeň surovej vynaliezavosti pred kontrolou šestky veľkých štúdií z Hollywoodlandu. Títo pôvodní pionieri filmu v roku 1914 opustili New York, kde sa nemohli presadiť kvôli tvrdým pravidlám filmovej Patentovej spoločnosti. Repete americký mýtu divokého Západu skončilo víťazne: MGM, Paramouth, Independent, 20th century Fox, Warner Brothers, Universal, a neskôr Columbia dodnes panujú. Hollywoodland stal Hollywoodom a začala jeho zlatá éra. Konsolidovaná. Kruh veľkých hráčov sa uzavrel v dvadsiatych rokoch. Vynálezcovia sa stali mogulmi.
V roku 1927 končí filmom Džezový spevák obdobie nemého filmu. Charlie Chaplin (1899-1977) je však narušovač konvencií. A to aj v ekonomickej dimenzii. Už roku 1919 totiž založil spolu s druhým zakladateľom amerického filmu D.W. Griffithom (1875-1948) štúdio United Artists. V 1936 Chaplin uviedol Modernú dobu. V poslednom nemom filme posledný krát vystúpuje jeho ikonická postava Trampa. Tramp, trampoty, do nemoty. Vidíš akú veľkú rolu hrá nemý film v slovenskom jazyku?
V Amerike sa nemý film ujal ako komický žáner. A zároveň je to kritika priemyselnej civilizácie, ktorá rástla v dvadsiatych rokoch ako z vody. Komíni a autá sa množia a komici sa voči nim stavajú na zadné. Presne vypočítaným pohybom, ktoré predpísal robotníkom maniak efektívnej výroby Frederick Taylor (1856-1915) sa svorka komediantov na čele s Chaplinom postavila svojou nemotornosť. Oproti produktivite stavili na vykupiteľskú moc šťastnej náhody. Diktát mašinérie - šťastie trdla. Film Moderná doby je snáď najlepším vyjadrením tohto napätia. Montážna linka pripravila Trampa o rozum a priviedla ho do nápravnovýchodného zariadenia. Medzitým stretne osirotenú uličnicu (Paulette Goddart) a príhody dua vyvrheľov v modernej dobe tvoria kostru príbehu. Tramp je výsmech mogulovi. A Moderná doba je nemým filmom s veľkými produkčnými nákladmi (1,5$ mil. dolárov) v čase, keď už všetci utekali na ozvučený film.
Vrchol nemého filmu prišiel desať rokov potom, čo nemému filmu odzvonilo. Pohľad na Chaplina z United Artist dáva preto majú nádej oproti skepse profesora WU z Columbia University. O cennom dare premeniť zabehané pracovisko na divoký západ hovoria obaja. A WU dumá. Čo prijde po internete?

Moderná Doba (Modern Times)
United Artists, 1936
Réžia: Charlie Chaplin
Scenár: Charlie Chaplin
Hudba: Charlie Chaplin
Hrajú: Charlie Chaplin & Paulette Goddart