
Zlatovláska 3D je posledným a vôbec najdrahším animovaným muzikálom z dielne štúdia Walt Disney. Režisérska dvojica Byron Howard & Nathan Greno odela grimmovskú klasiku do najmodernejšieho vizuálneho kabátu. Vytknúť sa dá iba neoriginalita. Motívy zaváňajú Shrekom viac, než sa na konkurenčné štúdio patrí.
Pre toho kto nepozná príbeh: Za siedmymi horami sa v Slnečnom štáte (Slnko a Veža sú kľúčové symboly rozprávky) narodí kráľovskému páru batoľa Zlatovláska s magickými schopnosťami. Bejby má vlasy, ktoré liečia dotykom. A k tomu svojou dĺžkou pripomínajú hlavnú postavu z Marquezovej novely O láske a iných démonoch.
Zlatovlásku však unesie striga Gothel, ktorej saje zo zlatých vláskov večnú mladosť. Zatvorí jej do veže a nezahodí kľúč. Pre istotu zabetónuje dvere.
Áno, v epicentre sa vznáša egoistická mamička hrajúca sa na ochrankyňu.
A dievčina vyrastá v izolácii, až... sa do veže na úteku pred zákonom dokotúľa zlodejíček Flynn a presvedčí Zlatovlásku, aby sa vydali za jej snom.
Tým je objavenie Sveta za múrmi falošného bezpečia domova. Vyrazia preto spolu smerom k zámku, striga to zistí a kolotoč naháňačiek a piesní sa roztáča, až pristane v šťastnom konci.
Na ňom však nie je svatba, ale obyčajná párty s banditmi, ktorí sa zo zloduchov stali kamoši. Opakuje sa tak Shrek so všetkým, čo je na ňom záludné. Teda otázkou, ako to, že sa kriminálny živel stáva silou dobra lúsknutím prstu. Shrek sa opakuje aj v špatnej postave kríženca psa a koňa, ktorou je policajt Maximus. Stačí sa pozrieť na plagát k filmu a podobnosť s premenou Eddieho Murphy v druhej časti Shreka vybíja oči.
Ale ale ale, našťastie asi len mne, teda asi najstaršiemu nerodičovi v kinosále. Čo treba vychváliť je živosť obrazu. Najmä v asi najsilnejšej romantickej scéne tesne pred poslednou finálnym duelom. V tejto scéne má stále nezvestná Zlatovláska narodeniny a jej kráľovskí rodičia si ju pripomínajú vypustením milióna svetelných laternami (podobnosť s balónmi z pixarovského Up! čisto náhodná???). A tu všímam, že diváci v kine naozaj chniapajú rukami po týchto svetielkach.
Okrem efektov je najsilnejšou zbraňou filmu Zlatovláska hudba. Za ňou stojí duo Alan Menken [1949-; najväčší zberateľ Oskarov medzi nami vôbec] s textami dlhoročného spolupracovníka Glenn Slater [1968-].
Zabudni na iróniu Shreka, nečakaj na originalitu Pixaru, zober dieťa pod pazuchu a bež.
A užívaj si oslobudzujúci smiech malých ľudí. Hm, je však preto potrebný rozpočet, ktorý robí zo Zlatovlásky jeden z najdrahších filmov v dejinách vôbec?