Štipka psychológie na úvod. Nenávisť a zamilovanosť sú neoddeliteľné natoľko, že existuje názor, že pravá zúrivá nenávisť je vždy a vždy deckom zradenej lásky.
Ilustrovať sa to dá na príklade RW Seton-Watsona, veľkého pomocníka rozpadu Rakúska-Uhorska, resp. vzniku Československa. Tesne predtým, než prišiel na Slovensko bol Seton-Watson plný entuziazmu voči Maďarsku. Videl ho vo svetle liberálnych ideáloch roku 1848. A potom prišli voľby roku 1906, Scotus Viator (pseudonym, pod ktorým publikoval články) videl na vlastné oči podvody a masakre na Slovenskom obyvateľstve. Jeho objatie Maďarska utrpelo trýznivý úder.
Podobne tak milostná aféra mnohých intelektuálov so Sovietskym zväzom. Rady zúrivých anti-komunistov boli plné bývalých fanatických podporovateľov. Jedným z prvých obratov bolo Kronštadské povstanie v roku 1921. Ach, námorníci, tá vysnívaná proletárska smotánka, ach, železničiari a guľometníci. To poetické podhubie boľševického svetonázoru.A naraz sú to námorníci, ktorý sa búria proti teroru Strany? A Lev Trotsky ich bez mihnutia oka zmasakruje? Publicista Louis Fischer nazýva tento okamžik zrady "kronštadský moment". Bolo množstvo geniálnych mozgov, ktoré utrpeli šok a obrátili všetku svoju energiu proti komunistickej utópii.
K opačnému obratu došlo po Druhej svetovej vojne v Československu. Verejná mienka po roku 1938 pochopila Mníchovskú dohode ako fatálnu zradu Západu. A prezident Beneš sa po vojne vracal s bojovým pokrikom "Už nikdy Mnichov". Komunistický prevrat mal dvere dokorán.
Vzťah nabitý bezhraničnou zamilovanosťou je potenciálnym príbehom iracionálnej pomsty.
A potom, hm, nech niekto hovorí o "logike" dejín.
Dobrá kniha:
Jan Tesař. "Zvoní zvoní zrady zvon." In Mnichovský komplex: jeho příčiny a důsledky.
Praha: Prostor, 1990.
