Expertné systémy
Malý osemročný chlapec mal neovyklú chorobu. Tým lekárov sa dlho nevedel dohodnúť na diagnóze. Nikto sa s niečim podobným nestretol. Až raz prišiel chlapec do nemocnice a povedal: "Myslím že mám chorobu XX". Doktori to nejak nebrali na vedomie, ale keď si už nevedeli pomôcť, začali sa zamýšľať nad chorobou XX. A nakoniec mal chlapec pravdu, bola to skutočne táto choroba. Keď sa ho doktori pýtali ako na to prišiel, povedal že iba zadal do Google to, čo cíti a čo ho bolí.
Expertné systémy sú programy pre riešenie obťažných rozhodovacích úloh, ktoré predtým vedel riešiť spoľahlivo iba skúsený expert v danej oblasti. Nejde teda o nahradenie odborníka, napríd lekára. Ide o zhromaždenie veľkého množstva informácií, ktoré do systému zadáva človek. Vhodnou voľbou otázok ktoré dávate počítaču sa môžete dopátrať k odpovedi na otázku v odbore, na ktorý je expertný systém prispôsobený. Slúžia teda ako radcovia pri rozhodovaní odborníkov.
Rovnaký princíp existuje pri hre "Hádaj na čo myslím". Protihráčovi dávate otázky, ten odpovedá jedným slovom, a vy máte uhádnuť na čo myslíte. Ak si to chcete skúsiť, môžete si zahrať proti počítaču. Vymyslíte si slovo a potom budete už len odpovedať na otázky počítača. Skúste si to:
Uhádol počítač vaše slovo? Takto isto môže uhádnuť chorobu, dokonca aj ak na začiatku doktor nevie jej názov. Prvá otázka by mohla znieť: "Bolí to?"
Pokúsim sa vysvetliť ako to funguje: Predstavte si že počítač hľadá zviera. Vo svojej pamäti (databáze) má uložené všetky zvieratá a k nim opis vlastnosti. Napríklad:
pes - zviera, styri (nohy), domace, neuzitkove, masozravec....
Ak vám počítač na začiatku položí otázku: "Je to mäsožravé zviera?" a vy odpoviete nie, počítač už vie, že to nie je sliepka, krava, koza.. stále však nevie, či je to pes.. Tak vám dá otázku "Je to domáce zviera?".. ak odpoviete áno, počítač vie, že to nemôže byť vlk, tiger, ani lev.. Postupne vylúči všetky zvieratá, až mu nakoniec ostane jediná možnosť: "pes".
Zjednodušme to. Máme len štyri zvieratá: mačka, pes, krava, tiger. Tu je diagram, ako sa počítač rozhoduje:

Ešte jedna príhoda na záver: Bol som s prvákmi a druhákmi zo základnej školy na jednej akcii. Pani učiteľka ich chcela pobaviť hrou "Hádaj na čo myslím". Prvá otázka znela: "Detičky, hádajte na čo pani učiteľka myslí..". V tom vykríkne maličká prváčka: "Na sex..."
:)
Odporúčam:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Umel%C3%A1_inteligencia
http://www.inet.sk/clanok/4142/umela-inteligencia-co-nam-da-a-co-zoberie
http://hmm.iglu.sk/~soja/me/diplomka/ui/exp_sys.html
http://web.mit.edu/MUSEUM/exhibitions/robots.htmlhttp://web.mit.edu/MUSEUM/exhibitions/robots.html