Nejasná informácia (Načo nám je umelá inteligencia II.)

Chcete sa porozprávať s robotom? Je žena pekná, škaredá, alebo niečo medzi tým? Ako povedať počítaču nejasnú informáciu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

V bežne používanej (boolovskej) logike existujú dva možné stavy 0 a 1. Môžu reprezentovať dve rôzne informacie. Napríklad:

1

nie

áno

nepravda

pravda

nesprávne

správne

stop

štart

Vo fuzzy logike sú k týmto dvom stavom pridané stavy medzi hodnotami 0 a 1. Používa sa tam, kde nemožno presne určiť, či je niečo „čierne alebo biele“. Fuzzy znamená nejasný, hmlistý.. Použva sa vtedy, keď nieje jasné či je objekt nášho opisu čierny alebo biely, keď je niečo medzi tým.

Ako to funguje?

V boolovskej logike môžeme rozlíšiť medzi dvomi stavmi starý-mladý, vysoký-nízky, pekný- škaredý. Ale v mnohých prípadoch je táto logika nepresná. Príklad:
Človek ktorý má 55 rokov, je starý alebo mladý?
V boolovskej logike môžeme povedať napríklad: Človek od 50-70 rokov je starý. Z toho vyplíva že človek od nieje starý. Na obrázku vidieť porovnanie dvoch logík. Podla fuzzy logiky je starý človek ten, ktorý má okolo 60 rokov. Čiže patrí na 100% do množiny starých ľudí. Ak má 70 rokov patrí na 50% do množiny starých ľudí, a môže patriť na 50% do množiny veľmi starých ľudí. Hovorí sa tomu koeficient príslušnosti a vyjadruje sa ako číslo medzi 0 a 1 (vrátane). Samozrejme záleží aj od pozorovateľa, pre 17 ročnú babu je 40 ročný chlap 0,8 starý. Pre styrodsiatnika je on sám 0,4 starý.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

zdroj: http://radovan.bloger.cz/informatika/expertni-systemy/Fuzzy-logika

Ďalší príklad:

Obrázok blogu

Je táto žena pekná? Podľa boolovskej logiky môžete povedať iba áno alebo nie. Buď je pekná alebo nie. Použitím fuzzy logiky sa dá povedať že je 0,8 pekná. To znamená že je to nadpriemerne pekná žena, ale k dokonalej kráse jej esťe niečo chýba.

Načo je to dobré?

Predstavte si, že počítač má uložené zakódované nejaké slovo. Čiže signál, ktorý reprezentuje určité slovo. Poviete do mikrofónu toto slovo a počítač ho má porovnať. A však porovná dve slová, ktoré vyslovil človek, nikdy nebudú úplne rovnaké, aj keby ich vyslovil ten istý človek. Isté skúmané parametre (výška tónu, dĺžka slova..) sa môžu rovnať do istej miery. Jednotlivé parametre sa na konci porovnajú použitím fuzzy operácií. Tie sú založené na prienikoch množín do ktorých spadá istou mierou popis daného objektu.

SkryťVypnúť reklamu

Hra na záver:


Podľa reakcií vás pri minulom článku zaujala najviac hra. Ponúkam vám hru, kde sa môžete porosprávať s robotom.. Ten vám vypisuje text a zároveň aj rozpráva.. moja diskusia bola:

you ==> hello
splotchy ==> hi

you ==> what's your name?
splotchy ==> My name is Splotchy

Prijemnu zabavu, tu je link:

http://www.algebra.com/cgi-bin/chat.mpl

Lubo Kužela

Lubo Kužela

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Moja stránka: lenacor.comV prípade záujmu pomôzem s Excelom.. Ak by ste mali zaujem o skolenie, alebo individuálne konzultácie kontaktujte ma prosím na lubomir.kuzela@gmail.com, predmet "Excel".makrá, kontingenčné tabuľky, grafy, reporty, import údajov, databázy, výpočty, prehľadávanie a analýza dát.. Pracujem ako projektový manažér v priemysle. Zaujímam sa o technológie a ekonómiu. Zoznam autorových rubrík:  InformatikaŠkolstvoEkonomikaPostrehyVedaSúkromnéNezaradenéDenník ítečkára :))

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu