Maková rozprávka s makovým želaním

Dňa 17.5.2017 prebiehal vo Freshmarkete krst Makovej knižky, na ktorej sa podieľala spolu s Máriou Abrahámovou aj slovenská pestovateľka maku Gabriela Čechovičová, ktorá je známa prevádzkou Mak z Jarnej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Keďže som vďačnou konzumentkou všetkého, čo je makové, na krst knihy som samozrejme s nadšením zamierila. Knihu z vydavateľstva Ikar uvedli do života Jaroslav Becík a Jaroslav Žídek.

Obrázok blogu

Už samotný vstup na miesto krstu ma príjemne prekvapil. Všetko bolo makovo nádherné. Celá výzdoba pripomínala makové polia a makovice sa od šťastia a radosti natriasali vo vysokých vázach. Všade vládla prívetivá atmosféra, ktorú podkresľoval detský folklórny súbor Kobylky.

Vence z makových hláv
Vence z makových hláv  (zdroj: Svetlana)
Krásne a pokorné makovice
Krásne a pokorné makovice (zdroj: Svetlana)

Zhromaždené ľudstvo zvedavo sedelo na schodíkoch a čakalo, čo sa bude diať. Dookola boli vyzdobené stoly, z ktorých na nás kývali makové dobroty. Svojou vôňou nás neuveriteľne provokovali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Všeličo zo 4 druhov  maku
Všeličo zo 4 druhov maku (zdroj: Svetlana)

Za krátky čas som sa dozvedela, že na Slovensku sa pestujú štyri potravinárske odrody maku: modrá, sivá, hnedá a biela. Chuť všetkých štyroch odrôd je nepopísateľná. Z maku sa robia skvelé koláče, sladké aj slané. Ochutnať koláče plné maku, tak to sa tak často nevidí, to sa vám od radosti až v hlave zatočí. Mak a samý mak. A potom zuby plné maku....a veselý úsmev.

Všade len chutný mak. Takto vyzerá naozajstný makový koláč
Všade len chutný mak. Takto vyzerá naozajstný makový koláč (zdroj: Svetlana)

Pani Gabika, slovenská pestovateľka maku, známa prevádzkou Mak z Jarnej vyrába z maku aj makový olej, dokonca aj makové mlieko. Je to neuveriteľne sympatická farmárka, ktorá je známa svojim ručným zberom maku a o tom všetkom rozpráva s radosťou, láskou, ľahkosťou a zanietením.

SkryťVypnúť reklamu

,,Najviac sadíme tradičný modrý mak, ale aj z neho je viacero odrôd. Pestujeme slovenské odrody Major, Bergam, Gerlach, Opál, Maratón. Výrazná odroda je biely mak s orieškovou chuťou, ten sa nikde inde na Slovensku nepestuje, len u nás. Potom sadíme hnedú odrodu, tú som našla v Čechách, tento mak chutí ako slnečnicové jadierka. Ďalej pestujeme sivú – rakúsku odrodu, ktorá je skoro ako tradičný modrý mak, ale je jemnejšia, lahodnejšia a pocitovo akoby sladšia. Je zvláštna tým, že pod korunkou sa makovičke otvoria okienka a keď dozreje, tak cez tieto otvory sa mak vysýpa von, takže makovička zostane zachovaná celá a dá sa používať na dekoratívne účely´´.

SkryťVypnúť reklamu

V prestávke hrajú Kobylky a pani Gabika si nôžkou ťuká do rytmu. A všade vôkol nej sála medzi nás obrovská radosť zo života a pomaly si nás omotáva.

Potom rozpráva pani Gabika o tom, že z jedného kila maku sa vylisuje len 2 dcl oleja, ktoré sa lisujú za studena a preto v nich ostávajú všetky minerály. Makový olej obsahuje veľmi veľa vápnika a horčíka, preto je vhodný pri liečbe osteoporózy, ale odporúča sa aj pri zlej kvalite vlasov a nechtov. Makový olej sa používa aj v studenej kuchyni do šalátov. Toto vyjadrenie podčiarkuje aj Jaroslav Židek, že v šalátoch nie je cítiť typická chuť oleja a prezrádza o pani Gabike, že keď jej volá, stále mu oznámi, že je práve v traktore. Jaroslav potvrdzuje aj to, že štrúdle od pani Gabiky sú také výborné, že už si ich od nej objednáva. Tá nekonečná žena v lánoch, v traktore, v predajni vo Freshmarkete, na výstavách, vyrábajúca ťahané cesto na excelentné štrúdle, tie štrúdle proste spievajú.....Potom počúvame o makovej múke, vhodnej pre celiatikov a pani Gabika odhaľuje ďalšie makové záhady. A ja si želám, aby sa tieto makové zrnká vypestované a dozreté v láske rozkotúľali ďaleko do sveta, aby sa o našom slovenskom maku a úžasnej pestovateľke Gabike dozvedel celý svet. 

SkryťVypnúť reklamu

Ešte recept na ťahanú štrúdľu od pani Gabiky

https://youtu.be/k7YNAxabwVU

Svetlana Kuzmits

Svetlana Kuzmits

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  74x

Nejde byť vždy hrdinom... Zoznam autorových rubrík:  CestovateľskéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu