Predtým ako začnete hrať - Hráči a ich úloha v tíme

Písmo: A- | A+

Ďalší zo série článkov Predtým, než začnete hrať sa bude venovať úlohám, ktoré hráči plnia v tíme. Trošku bližšie si objasníme, ktože to vlastne kamene odhadzuje, kto zametá a kto musí na ľade aj rozmýšľať.

Jeden tím je vždy tvorený štyrmi hráčmi. Každý z hráčov má svoje špecifické postavenie a špeciálne úlohy, ktoré plní počas zápasu. Čo však určite robia všetci hráči, je odhadzovanie kameňov, v tejto aktivite sa počas endu striedajú, vždy po dvoch kameňoch. Podľa toho, ktoré kamene v poradí odhadzuje, má hráč svoje špecifické označenie.

hráči curlingu
hráči curlingu (zdroj: Veronika Kvasňovská)

Lead

Odhadzuje prvé dva kamene v ende. Jeho kamene sú skôr pomalšie, často sú to guardy, zriedkavo hádže take-outy. Prvé dva kamene sú kľúčové pre určenie taktiky, ktorá sa bude v ende hrať, preto by mala byť jednotka veľmi presná v rýchlosti kameňov. Lead býva často najlepším metačom v tíme. Po odhodení svojich kameňov zametá všetky ostatné, vrátane rozhodujúcich – posledných. Jeho zodpovednosťou je taktiež sledovať rýchlosť kameňa a rýchlosť ľadu všeobecne (rýchlosť ľadu sa totiž počas hry mení). Jeho vedľajšími úlohami môže byť napríklad sledovať čas zápasu alebo starostlivosť o výbavu tímu.

Second

Dvojka tímu, má veľmi podobné úlohy ako lead. V ende odhadzuje kameň číslo tri a štyri. Najčastejšie typy kameňov, ktoré hrá, sú take-outy, a to v akejkoľvek podobe, často vyráža aj dva súperove kamene zároveň. Samozrejme ak je to potrebné, hrá aj draw alebo guard. Takisto je výborným zametačom a vie veľmi presne odhadovať rýchlosti kameňov.

hráči curlingu
hráči curlingu (zdroj: Veronika Kvasňovská)

Third

Jeho úlohy sú už dosť odlišné od jednotky a dvojky. Kamene, ktoré odhadzuje, sú kľúčové a rozhodujú o víťazstve či prehre v ende. Hovorí sa, že je to technicky najlepší hráč v tíme, pretože pripravuje situáciu v kruhoch pre skipa. Je zástupcom kapitána, tzv. vice-skip, teda je akýmsi poradcom pre taktiku. Keď odhadzuje skip svoje kamene, third stojí v kruhoch a ukazuje smer kameňa. Takisto zametá, ale iba prvé štyri kamene endu, prípadne vymetá súperove kamene za tee-line. Jeho vedľajšou úlohou je zabezpečenie komunikácie medzi metačmi a skipom.

Skip

hráči curlingu
hráči curlingu (zdroj: Veronika Kvasňovská)

Kapitán tímu odhadzuje posledné dva kamene, takže mal by byť psychicky odolný. Je to akýsi vodca tímu, opora spoluhráčov, hlavne keď sa v zápase nedarí. Jeho prvoradou úlohou je určovanie taktiky. Od začiatku endu stojí na opačnej strane dráhy v kruhoch a ukazuje, kam a ako treba hodiť kameň. Jeho zodpovednosťou je hlavne smer a „zatáčanie“ kameňa, rýchlosť sleduje pomenej (to je úloha metačov). Veľmi dôležité je, ako vie skip „čítať“ ľad (či je ľad rýchly, pomalý, ako veľmi kamene zatáčajú, tieto parametre sa totiž v jednotlivých halách veľmi líšia, takisto sa môžu meniť počas zápasu). Zametá málo, najčastejšie vymetá súperove kamene von z kruhov, prípadne môže pomôcť jednotke a dvojke zametať veľmi pomalý kameň.

Alternate

Vyspelé tímy sú tvorené piatimi hráčmi, aj keď hrať môžu iba štyria. Funkcia alternate, čiže náhradník, je nevyhnutná, ak chcete vytvoriť naozaj špičkový tím. Ak sa počas zápasu zraní niektorý z hráčov, prípadne podáva veľmi slabý výkon, alternate ho môže zastúpiť. Je preto výhodné, ak má tím päť stabilných členov, ktorí spolu trénujú a poznajú sa, sú skutočne zohraní.

Toto je samozrejme ideálne rozloženie hráčov v tíme. Je však aj celkom bežné, že skip nie je posledným odhadzujúcim hráčom. Môže hádzať napríklad piaty a šiesty kameň v zápase a posledné dva odhadzuje vice-skip. Takisto vice-skip nemusí byť nutne trojka tímu, pokojne to môže byť lead. Výnimočne sa môže stať, že hrajú hráči iba traja, ale určite to neuvidíte na vrcholovej úrovni. V takomto prípade lead a second hádžu po tri kamene, skip dva.

Na záver by som ešte veľmi rada zdôraznila, že každý hráč v tíme je rovnako dôležitý. Nie je pravda, že skip je najlepším hráčom a lead je tam len na „ťažkú“ prácu a nevie hodiť button. Každý hráč je kľúčový, má svoje úlohy, a tie si musí plniť na 100%. Preto sa snažte byť disciplinovaní, buďte oporou svojmu tímu a snažte sa byť nie najlepším v tíme, ale byť na svojom poste lepší ako je súper. Iba tak môže tím fungovať, napredovať a stať sa napríklad olympijským víťazom :).

Dobrú hru želá Veronika.

Skryť Zatvoriť reklamu