Základy taktiky a stratégie v curlingu

Curling je hra taktiky, stratégie a zručností. Nie nadarmo sa mu hovorí šach na ľade. Prečítajte si krátky úvod do tajomstiev curlingovej taktiky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pre dobrý curlingový tím je strategické myslenie skipa rovnako dôležité, ak nie dôležitejšie, ako technicky správny slide. Ako sme si už v predchádzajúcich článkoch vysvetlili, cieľom hry je dostať čo najväčší počet našich kameňov bližšie k stredu kruhov ako sú súperové kamene. Ako to však dosiahnuť?

Faktory ovplyvňujúce taktiku

Patrí sem: herné zručnosti tímu, herné zručnosti súpera, technický stav ľadu, priebežné skóre zápasu, počet endov do konca zápasu a výhoda posledného kameňa. Prvé tri faktory sú dôležité najmä pri rozhodovaní skipa hrať náročné kamene (napríklad freeze, triple take-out, veľmi presné draw,...). Ak hráč nie je veľmi dobrý v take-outoch, skip mu pravdepodobne neukáže zahrať triple take-out, aj keď by mu to strategicky najviac vyhovovalo. A naopak, ak súperov second má problém zahrať take-out, schválne ho budeme našou hrou tlačiť do hrania takýchto kameňov. Priebežné skóre zápasu a počet endov do konca ovplyvňujú hlavne výber ofenzívnej alebo defenzívnej varianty hry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výhoda posledného kameňa (hammer)

Výhoda posledného kameňa, alebo „ktorý skip hádže posledný kameň endu“ je faktor, ktorý výrazne ovplyvňuje stratégiu endu. Posledný kameň vie ešte zvrátiť nepriaznivo rozbehnutý end alebo naopak navýšiť už aj tak krásne skóre. Pred začiatkom každého zápasu si tímy určia výhodu, resp. nevýhodu do prvého endu, v ďalších endoch je už daná. Tím, ktorý prehrá predchádzajúci end, má automaticky do toho ďalšieho výhodu.

Hra s výhodou posledného kameňa má jedno základné pravidlo: skip sa snaží udržiavať si stred kruhov prístupný pre posledný kameň. Čiže umiestňuje kamene najmä po stranách kruhov. Naopak, bez výhody sa skip snaží stred čo najskôr a efektívne obsadiť.

SkryťVypnúť reklamu

S výhodou posledného kameňa sa tím snaží skórovať dva a viac bodov. Ak by mal tím skórovať iba jedným kameňom, často volí taktiku posledný kameň prehodiť cez kruhy a zahrať end s nulou. Nepripočíta si síce žiadne body, ale udrží si výhodu do ďalšieho endu. Ak by zahral jeden bod, v celkovom skóre mu to veľmi nepomôže a výhodu odovzdá súperovi. Bez výhody sa tím snaží dovoliť bodovať súperovi maximálne jedným kameňom. Ak by sa mu podarilo skórovať aj napriek nevýhode, body súperovi „ukradne“, ale výhodu bude mať aj naďalej súper.

Ofenzíva vs. defenzíva

Čo to znamená v curlingu? To isté ako aj v iných športoch, ofenzíva znamená útok. Útok, ktorého cieľom je zisk čo najväčšieho počtu bodov v jednom ende.

SkryťVypnúť reklamu

Pri ofenzíve sa snaží tím hrať s čo najväčším počtom kameňov. Takto hrané endy patria medzi divácky najatraktívnejšie, ponúkajú veľké množstvo možností, ako hrať kamene, a taktiež hráči môžu pri komplikovaných kameňoch ukázať škálu svojich zručností. Avšak hra s veľkým počtom kameňov môže byť aj veľmi riskantná. Stačí jeden alebo dva nepresne umiestnené kamene a veľký bodový zisk si môže zapísať súper. Medzi typicky ofenzívne typy kameňov patria center guard a freeze, môžeme sem zaradiť aj come around.

Opakom je defenzíva, čiže hra obranná.

Pri defenzívnej taktike počas celého endu prevláda snaha tímu o znižovanie počtu kameňov v hre. Preto aj zisk bodov býva väčšinou malý, ak vôbec nejaký. Takéto endy často končia nulou na konte oboch tímov. Riziko prehrať vysokým počtom kameňov je malé, a preto túto stratégiu často volia menej skúsené alebo začínajúce tímy. Defenzívne sa hrá najčastejšie prvých niekoľko endov, prípadne aj záverečné endy, ak je celkový výsledok výrazne naklonený na stranu jedného tímu. Typickými kameňmi sú take-out (aj double, triple a podobne), draw a chip (odsunutie súperovho guardu čo najviac k side-line).

SkryťVypnúť reklamu

Počas jedného zápasu alebo aj endu môže tím ľubovoľne meniť taktiku z ofenzívnej na defenzívnu a naopak. Výber bude súvisieť so všetkými vyššie spomenutými faktormi ovplyvňujúcimi taktiku. Správne „načasovanie“ zmeny taktiky (timing) je asi najťažšou a zároveň najdôležitejšou schopnosťou skipa.

Free guard zone

Samostatnou kategóriou je hranie prvých dvoch kameňov endu. Pravidlo o free guard zone hovorí, že prvé dva kamene oboch tímov umiestnené v priestore pred kruhmi – guardy súper nesmie vyrážať. V defenzívnej hre sa guardy väčšinou neuplatňujú, čiže taktika hrania free guard zone súvisí s ofenzívnou stratégiou boja. S výhodou posledného kameňa bude skip umiestňovať guardy skôr po stranách dráhy, bez výhody bude hrať s jedným alebo dvoma center guardmi. Ak súper bude chcieť hrať tiež ofenzívne, bude sa snažiť za tieto guardy schovať ako prvý svoj kameň, čiže bude hrať come aroundy alebo freeze. Ak bude defenzívny, bude sa snažiť center guard „chipnúť“ alebo svoje úvodné kamene jednoducho prehodí cez kruhy. Akonáhle sa do hackov dostane second, pravidlo stráca účinnosť a všetky kamene v hre sú dostupné na vyrážanie.

Samozrejme, že taktík je oveľa viac a sú oveľa detailnejšie vypracované ako to, čo som tu spomenula. Avšak taktika je „know-how“ každého tímu, je to prísne strážené tajomstvo úspechu :). Dobrým skipom sa človek môže stať usilovným tréningom a štúdiom teórie hry. Ale excelentní skipovia to majú v krvi, ich zmysel rozmýšľať aj niekoľko ťahov dopredu je to, čo na nich ja obdivujem. S dokonalou taktikou môže byť aj technicky priemerný tím olympijským víťazom.

Veronika

PS. Na záver prikladám videozáznam mužského finálového zápasu z majstrovstiev sveta 2015 medzi Nórskom a Švédskom. V tomto zápase môžete nájsť oba typy taktiky – ofenzívu (hneď prvý end od 6:10, ale aj väčšina ostatných endov je ofenzívnych) aj defenzívu (4.end od 59:40, najmä v podaní švédskych hráčov) https://www.youtube.com/watch?v=KsA6grFDamo

Veronika Kvasňovská

Veronika Kvasňovská

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som curlingistka verná tímu 1.CC Bratislava II, v ktorom pôsobím od roku 2009. Mám za sebou nejaké tie športové úspechy a pred sebou množstvo cieľov. Viac info o mne a mojom tíme na www.curling.sk/1ccba2https://www.youtube.com/watch?v=ogf0i09az0k Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,075 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu