Psychické týranie nemá modriny - Rozvod

Písmo: A- | A+

Vypočujte si rozsudok v mene Slovenskej republiky!

Rozpršalo sa a asi o pol jednej v noci mi pípla smska.

„Nemôžem spať.“

„Ani sa Ti nečudujem. Pokús sa zaspať a neboj sa, všetko bude v poriadku. Ráno sa stretneme pred budovou súdu.“

Odo dňa, kedy Vierka navštívila právničku, až do dňa, kedy sa malo konať posledné súdne konanie prešlo 18 mesiacov! Rok a pol najťažšej skúšky, akú jej život pripravil. Obdobie, ktoré bolo vyvrcholením trápenia a ponižovania. To, čo jej manžel nadelil, odkedy sa dozvedel, že podala žiadosť o rozvod, sa nedá nazvať inak, ako morálna úbohosť. Až teraz sa prejavil naplno a ona mala čo robiť, aby to vydržala.

„Neviem, čo to je, niečo sa so mnou deje. Asi mám panický záchvat. Prosím ťa, príď!“, zavolala mi Vierka.

To bol začiatok dlhej cesty, ktorá ju čakala. Spávala dve, tri hodiny. Nechápala nečinnosť Úradu pre rodinu, jednoducho sociálku, keď bola poprosiť o pomoc. Strohé: "Nemáme vám ako pomôcť, choďte na políciu, dajte podnet na psychické týranie...“ - bolo všetko, čo zo seba pracovníčky dostali. Viem to, bola som tam s ňou! Podnet? Aký podnet? A potom čo? Prídu policajti, manžel si poklepká po čele, že manželka nie je v poriadku, zahrá scénku vzorného otca a teror za zavretými dverami bude pokračovať. Susedia nemajú ani potuchy, veď ich zdraví, nie je problematický, v podstate obyčajný, nekonfliktný sused. Čo sa týka sociálky, na to, aby zastupovali ich deti im stačilo vidieť zvonka dom, kde bývajú. Nepotrebovali vidieť deti, nepovažovali za nutné vidieť, ako žijú. Všetko musí byť v poriadku. Bývajú vo vychytenej štvrti, okolie domu je pekné, záhrada udržiavaná (Vierka kosila kosačkou od susedy, lebo manžel jej tú ich nechcel požičať, aby ju nepokazila) a tak načo sa ďalej unúvať. Ale povedali jej so sústrastným pohľadom plným nezáujmu, že psychické týranie je ťažko dokázateľné, že ju chápu. Ako sme prišli, tak sme aj odišli, neradno ich v piatok okolo obeda obťažovať. Nastúpili sme do výťahu a Vierka nevládala udržať slzy... Čo s nimi bude? Ďakujem Úrad sociálnych vecí a rodiny za skutočný záujem a profesionálnu pomoc! Panebože, načo tam sedíte? Kto ste? Aké sú vaše povinnosti? Pracujete len do výšky platu?

Bála sa o deti a hrala perfektné divadlo. Deti však nie sú hlúpe a zistili, že sa niečo radikálne zmenilo. Zhoršilo sa to.

„Vrazil do mňa, lebo som vypla kameru, ktorú mal zapnutú na „kontrolu“ okolia domu,“ volala uplakaná. Vďaka bohu za slzy. Poznám ženu, ktorá chodila k psychologičke, lebo nevedela plakať a všetko držala v sebe, lebo predsa plakať je slabosť. Potláčané emócie sa jej podpísali na zdraví. Vierka plakala, hoci často krát to boli len také vykotúľané hrášky bolesti, ktorú prežívala. Posledné mesiace nepočúvala nič iné, len aká je zmija, slizký had a ako sa bude škvariť v pekle (to jej šplechol medzi oči, keď sa vrátil z kostola). Áno, jej manžel chodí do kostola, oveľa viac ako kedysi a Vierka naopak, prestala tam chodiť. Nemohla. Načo? Prečo? Koľko takých ľudí ako on tam sedí? Odpusť jej tam hore, ak sa na to pozeráš. Viem, že jej nemáš čo odpúšťať, veď sa tak často večer spolu rozprávate...O všetkom vieš a hladíš ju svojou neviditeľnou rukou a dávaš nádej, že bude dobre. Že je to posledná skúška, ktorú musí vydržať, aby si konečne uvedomila svoju jedinečnosť. Áno, Vierka je úžasný človek kopnutý do kúta. Rokmi v tom nezdravom prostredí stratila svoju tvár, svoju identitu, ale nestratila svoje obrovské srdce!

Vierke sme pomáhali. Hanbila sa, ale prijímala so sklonenou hlavou a v tú noc, ktorá bola poslednou pred vynesením rozsudku, sme nespali všetci...

Vypočujte si rozsudok v mene Slovenskej republiky!

...súd manželstvo R O Z V Á D Z A!

Je dokonané.

Pozrela sa na mňa. Vnímala som jej hlboký nádych, aj nesmelý úsmev, ktorý zašepkal: "Konečne!"

Je odsúdená.

Odsúdená na slobodu a nový život bez tyrana. Na šťastný život, ktorý si zaslúži ona aj ich deti. Krásne, zdravé deti.

 Cesta sa nekončí...

Skryť Zatvoriť reklamu