Zaplaťte pokutu 30,-EUR a môžete nastúpiť

Písmo: A- | A+

Dovolenku mi nepokazil ani dážď a ani zvláštny prístup jedného zamestnanca ZSSK.

V piatok, 01. augusta 2014, som s deťmi kráčala na vlakovú stanicu Štrba, kde sme chceli po zakúpení lístkov nastúpiť na zubačku a pomotať sa okolo Štrbského Plesa. Boli sme už pár dní na chate, bez internetu a televízora, ale zato sme mali každý večer oheň v kozube a kopec zábavy.

Nevedela som odchody zubačky, išli sme s tým, že uvidíme a počkáme. A mali sme šťastie. Zubačka mala každú chvíľku odísť, čakala ešte na meškajúci rýchlik z Bratislavy. Bolo 10.45 hod. Rýchlik práve prichádzal, keď som s deťmi vošla dnu a zamierili sme k pokladni. Technická prestávka. Teraz čo? Opýtala som sa ľudí, či nevedia, kde inde sa dá kúpiť lístok na zubačku? Poslali ma za vodičom, že on mi lístok predá. Vybehli sme po schodoch a ja som oslovila rušňovodiča, že by som rada išla na Štrbské Pleso, ale keďže je pokladňa zatvorená a nemám lístok, či je možné tento zakúpiť uňho.

Odpovedal, že najskôr zaplatím 30,- EUR pokutu (ja a dve deti, spolu 90,- EUR) za to, že nemáme lístok a potom ešte celodenný lístok, s ktorým môžem jazdiť v celých Tatrách 24 hodín, hore- dole, kam chcem.

Na pochybovačnú otázku s úsmevom, že to nemyslí vážne, mi odpovie: „Máte lístok? Nemáte! Chcete ísť? Zaplaťte si pokutu a lístok u mňa. Mimochodom, cestujúci je povinný ovládať cestovný poriadok. Už sme tu 10 minút nemali byť, len som čakal na meškajúci rýchlik.“ To už sa okolo nás vytvorila celkom slušná skupinka ľudí, ktorí chceli zo zmeškaného rýchlika prestúpiť na zubačku. Znechutene kývali hlavami, neskrývali sklamanie a vrátili sa do vstupnej haly. Zubačka premáva približne raz za hodinu.

Sadla som si s deťmi na lavičku a tiež som len krútila neveriacky hlavou. Potom som však počula, ako vodič hovorí poslednej dobehnutej dvojici, že im môže predať celodenný lístok za 4 Eurá a tak som priskočila a kúpila aj ja.

Prečo to bolo zrazu možné bez pokuty? A prečo vlastne zubačkový vodič čakal na ten meškajúci vlak, keď zavreli pokladňu a on bez pokuty nechcel predať lístky? O čo tu išlo? Bola to náhoda alebo sa to stáva častejšie?

Technická poznámka: 

Kde sa robia skúšky z ovládania cestovných poriadkov? Chcela by som sa prihlásiť.

Nápad:

Vedenie ZSSK by mohlo zvážiť myšlienku vybudovania malého detského ihriska či detského kútika v priestoroch staníc. Detvákom sa bude na meškajúce vlaky lepšie čakať...

Ešte dodám, že po návrate domov, som si otvorila webovú stránku ZSSK:

Od 15. októbra 2013 si cestujúci môže kúpiť jeden typ cestovného lístka aj u rušňovodiča.

  • Rušňovodič bude predávať len jednodňový sieťový cestovný lístok v blokovej forme (obyčajný v hodnote 4 EUR alebo zľavnený za 2 EUR*).

  • Lístok si možno kúpiť u rušňovodiča v čase pobytu vlaku na všetkých staniciach a zastávkach na tratiach TEŽ a OŽ.

  • Predaj rušňovodičom je len DOPLNKOVÝ PREDAJ v mimoriadnych prípadoch, keď si cestujúci nedokáže naplniť stále platnú povinnosť zaobstarať si cestovný lístok pred nástupom do vlaku.

O povinnosti zaplatiť pokutu som sa nedočítala, teda mi z toho jasne vyplýva, že vodič konal proti predpisom a nemal dôvod túto od cestujúcich, ktorí ešte nenastúpili, požadovať.

http://www.slovakrail.sk/sk/aktuality/novinky-v-predaji-listkov-vo-vysokych-tatrach.html

Skryť Zatvoriť reklamu