reklama

Bratislava? Slovensko? Počkať, slovenský jazyk?!

Volám sa Sofia a pred niekoľkými rokmi (presnejšie dvoma) som si položila práve tieto otázky.

Bratislava? Slovensko? Počkať, slovenský jazyk?!
Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Hanbím sa, že som na ne nepoznala odpovede? Áno. Ľutujem, že sa tieto otázky ocitli v mojom živote? Nie. Pravdou je, že ak by som sa rozhodla nezodpovedať ich, nebola by som dnes najväčšou fanúšičkou jedenia vianočnej kapustnice, ani novickou vysokohorskej turistiky, hrdou na zdolanie vrcholu Kriváňa.

Som Mexičanka a nie, nie som z Cancúnu (Mexiko je omnoho viac než len to, uvidíte). Už je to rok, čo žijem na Slovensku a aj keď to môže nejednému čitateľovi, ktorý je presvedčený, že v iných krajinách je všetko stopercentne lepšie, pripadať zvláštne, milujem Slovensko! (Hoci, je tiež pravdou, že tu nemáte kukuričné tortilly, alebo aspoň papriku, ktorá by bola “pálivá” nielen podľa názvu, ale to už by som bola príliš náročná. Koniec-koncov, Mexiko môže byť len jedno.) Milujem Slovensko a nevravím to preto, že trávim večery po “instagramovateľných” miestach v centre Bratislavy (ktoré, nepopieram, je prekrásne), ale preto, že na Slovensku sa toho dá vidieť omnoho viac… počkať, je Bratislava slovenským Cancúnom?!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci už v Mexiku začal proces mojej “slovakizácie”, počúvanie tradičnej hudby, pozeranie videí tradičných tancov, starých filmov a nejakých rozprávok ma nemohlo pripraviť na to, čo ma čakalo tu, všetko tak odlišné od mojich predstáv. Myslela som, že to najťažšie v procese mojej adaptácie bude jazyk, ale čo myslíte - nebolo to nakoniec ani to jediné, a ani to najťažšie, s čím som sa tu musela popasovať. Ale o tom až nabudúce.

Sofía L. Dammann

Sofía L. Dammann

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  140x

Som Mexičanka žijúca na Slovensku a vydatá za Slováka, ktorá sa učí žiť slovenským štýlom života, hoci to nie je vždy jednoduché. Chcem zdieľať svoj pohľad na to, aký bol a je môj stret so Slovenskom, jeho zvykmi a jazykom. Budem tiež písať o Mexiku, pretože si myslím, že Slováci o ňom vedia toľko, koľko Mexičania o Slovensku. Všetky texty budú v slovenčine a v španielčine. ///// Soy una mexicana viviendo en Eslovaquia, casada con un eslovaco y aprendiendo a vivir al estilo eslovaco, aunque no siempre es fácil. Voy a compartir mi punto de vista de cómo es y ha sido mi encuentro con Eslovaquia, sus costumbres y el idioma. También escribiré sobre Mexico, porque creo que los eslovacos saben de mi país tanto como los mexicanos de Eslovaquia. Todos los textos serán en Español y Eslovaco. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu