Aj keď je pravda, že Mexiko je krásna krajina a ako turisti máte od týchto situácií väčšinou ďaleko, každodenný život tisícok Mexičaniek je často veľmi nebezpečný.
Koncom deväťdesiatych rokov sa stal napríklad známym prípad tzv. "Las muertas de Juárez" (Mŕtve z Juárezu), ktorý sa týkal viacnásobných vrážd žien v pohraničnom meste Ciudad Juárez na severe Mexika, už samo osebe jedno z najnebezpečnejších miest sveta. Iba v tomto jednom meste bolo medzi rokmi 1993 a 2010 zavraždených 887 žien, z čoho veľkú väčšinu tvorili mladé dievčatá vo veku 9 až 25 rokov, hlavne z nízkej sociálnej vrstvy, študentky a robotníčky. Predtým ako boli zavraždené, boli často navyše aj mučené a znásilnené. Tento prípad si získal medzinárodnú pozornosť pre svoju vysokú mieru brutality a pre neschopnosť vlády na všetkých troch úrovniach moci zabrániť vraždám a potrestať vinníkov. Situácia zašla tak ďaleko, že v roku 2009 Medziamerický súd pre ľudské práva odsúdil štát Mexiko za „neschopnosť zaručiť bezpečnosť a život žien“ a tým ho deklaroval spoluzodpovedným za tieto vraždy.
Len mesiac po mojom príchode na Slovensko zmizla sestra môjho známeho. Išla autom z mesta, kde bývala, do iného mesta za rodičmi a niekde medzi nimi zmizla aj so svojím autom. Nikto nič nevie, nikto nič nevidel a dodnes o nej nikto nič nepočul. Predpokladá sa však, že sa stala obeťou femicídy. Od roku 2015 sa podľa článku 325 federálneho trestného zákonníka pod týmto pojmom rozumie zbavenie života ženy z dôvodu pohlavia, alebo zjednodušene vražda ženy preto, že je žena.
Podľa najaktuálnejšieho oficiálneho registra, na národnej úrovni riadeného Výkonným sekretariátom Národného systému verejnej bezpečnosti (SESNSP), ktorý systematizuje údaje z 32 štátnych prokuratúr v krajine, je od roku 2015 (odkedy sa tieto vraždy začali oficiálne takto počítať) k dnešnému dňu v Mexiku evidovaných 6 543 násilných úmrtí žien definovaných ako femicída. Iba v roku 2022 prokurátori v krajine nahlásili 948 takýchto prípadov, tie však podľa sekretariátu tvoria iba 33 % z celkového počtu násilne zavraždených žien. Celkový počet žien, ktoré boli v krajine zavraždené, sa teda šplhá až ku číslu 3 754, čo v priemere vychádza na 10 žien denne. Tu je tiež dôležité poznamenať, že tieto údaje môžu byť nepresné z dôvodu nedostatočnej miery hlásenia alebo absencie riadneho záznamu zo strany úradov.
Neistota bola vlastne jedným z hlavných dôvodov, prečo som sa rozhodla emigrovať na Slovensko. Ani tu proti femicíde nie ste imúnni, ako dosvedčuje napríklad tento článok, no vôbec sa to s Mexikom nedá porovnať. V mojej domovine som bola obeťou sexuálneho obťažovania na uliciach, v MHD, niekedy ma sledovali na ceste do práce alebo späť. Prejavy mačizmu sú v mexických uliciach jednoducho všadeprítomné. Teraz už sú to dva roky, čo žijem v Bratislave. Dva roky, počas ktorých môžem slobodne chodiť po uliciach a počas ktorých sa cítim bezpečne nosiť svoje obľúbené šaty. Dva roky, počas ktorých môžem ísť von bez obáv, že možno sa domov už nevrátim. To je dôvod, prečo tu oslavujete MDŽ kvetmi, ale v Mexiku ho oslavujeme pochodmi a demonštráciami. Ide nám doslova o život.