Ceny elektriny rastú. Dôvod? Nedostatok vody

Skokový rast cien energie má viac dôvodov: od prebudenia ekonomík po pandémii, cez nižšie dodávky až po špekulácie. Časť rastu ide na vrub rozhodnutia EÚ vsadiť na zelenú energetiku. Toto rozhodnutie nebude zadarmo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Otázka problémov zmeny klímy už nie je len teóriou, ale naplno sa začína prejavovať aj v praxi. Európske štáty musia čeliť energetickej kríze, ktorá výrazne predražuje cenu elektriny. Tá podľa agentúry Bloomberg vyskočila v Škandinávii v septembri medziročne až na päťnásobok. Príčinou problému je nedostatok vody, ktorá je najdôležitejším zdrojom elektriny v tamojšom regióne.

Keďže zásoby vody v severských nádržiach sú plné len z polovice, čo znamená, že ich hladina je najnižšia v tomto ročnom období za posledných desať rokov, nórsky štátny energetický podnik Statnett SF bol v pondelok nútený vydať vyhlásenie, že bilancia energie sa nachádza na 2. stupni. Pre lepšiu ilustrácie, ak by sa situácia zhoršovala a dostala na 5. stupeň, bolo by nutné pristúpiť k prideľovaniu energie, s ktorou momentálne bojuje napríklad Čína, kde kvôli energetickým výpadkom zastavili výrobu podniky z rozličných odvetví. To môže v dôsledku nedostatku dodávok znamenať ďalšie zdražovanie najrôznejších tovarov po celom svete, ktoré sú závislé na súčiastkach od tamojších dodávateľov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vráťme sa ale späť k Európe. Keďže sa blíži zimné obdobie, ktoré znamená zvýšenú produkciu a spotrebu energií, hladiny vodných nádrží budú klesať, čo ešte umocňuje aktuálne obavy z možného nedostatku energií a prehĺbenia krízy. Nedostatok vody v severských krajinách totiž môže znamenať, že nebudú energie schopné exportovať. Obmedzovanie vývozu by zároveň mohlo negatívne ovplyvniť aj samotný hospodársky rast dotknutých krajín.

Napríklad Škandinávia v dôsledku vzniknutých problémov stavila na starú a osvedčenú klasiku a pri výrobe elektriny sa momentálne spolieha na 52-ročnú fosílnu elektráreň. Švédska energetická spoločnosť Vattenfall, ktorá patrí k popredným výrobcom energie v Európe sa snaží presvedčiť najmä veľkých odberateľov ako sú priemyselné spoločnosti, aby sa pred prichádzajúcou zimou snažili čo najviac šetriť energiu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ceny energií však predražuje aj nedostatok zemného plynu, ktorý sa tiež postupne prejavuje v celej Európe. Spôsobil ho vysoký dopyt po komodite počas pandémie, z ktorého sa spamätáva napríklad Ázia, USA zasa bojujú so zníženými dodávkami po hurikáne Ida a odmietnutie Ruska zvýšiť dodávky do Európy cez Ukrajinu. Rastú aj ceny uhlia.

K najviac zasiahnutým krajinám energetickej krízy bude patriť nepochybne Veľká Británia, kde vzrástla cena zemného plynu podľa spoločnosti S&P Global Platts v priebehu roka o 420 percent a Írsko.

Situáciu by mohla vyhrotiť aj opäť sa zhoršujúca epidemiologická situácia ohľadom pandémie COVID-19, ktorá by mohla zvýšiť dopyt domácností po energiách.

Olívia Lacenová

Olívia Lacenová

Bloger 
  • Počet článkov:  104
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Vo svete finančných trhov som začínala na oddelení sales, kde som sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Fascinoval ma najmä svet akcií a komodít, ktorým som sa chcela venovať podrobnejšie. Rok a pol som strávila písaním odborných článkov na túto tématiku v redakcii Hospodárskych novín. Následne som sa začala zaoberať analytickou činnosťou a rok som pracovala pre značku xPartners so zameraním na trh s komoditami a vývoj drahých kovov, ktoré vo fyzickej podobe považujem za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Momentálne pôsobím ako hlavná analytička značky Topforex. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu