Výrazne tomu napomáha obchodná vojna medzi USA a Čínou, ktorá začína mať negatívny dopad aj na makroekonomické dáta v Amerike. Investorov počas uplynulého týždňa znervóznila najmä správa o poklese aktivity v spracovateľskom sektore.
Vlna výpredaja odštartovala hneď v úvode mesiaca, keď na trhu zavládol negatívny sentiment po zverejnení dát zo spracovateľského sektora americkej ekonomiky. Americké akciové trhy zaznamenali najhlbší prepad za posledných 6 týždňov počas utorkového obchodného dňa a v stredu.
K negatívnemu vývoju prispeli aj obavy o spomalenie globálnej ekonomiky, nehovoriac o stredajšom rozhodnutí Svetovej obchodnej organizácie, ktorá povolila USA uvalenie ciel na dovoz tovaru z Európskej únie, ktoré poslalo do mínusových čísel aj európske akciové trhy.
Záver týždňa však priniesol pozitívne správy a zmazanie časti strát vďaka piatkovým údajom z trhu práce, ktoré zmiernili obavy z vývoja ekonomiky USA. Hlavné americké akciové indexy si počas dňa pripísali viac ako percento k svojej hodnote.
Z týždenného pohľadu však uzavreli v červených číslach. Dow Jones si odpísal 0,92 percenta a piatkové obchodovanie ukončil okolo hodnoty 26 573 bodu, S&P 500 stratil 0,33 percenta a nachádzal sa okolo úrovne 2 952 bodov. Naopak, index technologického sektora Nasdaq Composite zakončil v plusových číslach a pripísal si 0,53 percenta okolo úrovne 7 982 bodov. Index volatility VIX sa prepadol o 10,88 percenta na 17 bodov a výnos 10-ročných vládnych dlhopisov USA klesol o jeden bazický bod na 1,53 percenta.

Vývoj európskych akcií v týždennom horizonte vyzeral podobne ako na amerických akciových trhoch. V konečnom dôsledku si však odpísali až okolo troch percent svojej hodnoty. Regionálny index STOXX Europe 600 stratil 2,95 percenta a obchodný týždeň zakončil na úrovni okolo 380 bodov.

Nemecký DAX si odpísal 2,24 percenta na 12 012 bodov, britský FTSE 100 oslabil o 3,65 percenta na 7 155 bodov a francúzsky CAC 40 klesol o 2,7 percenta na úroveň 5 488 bodov.
Október je pre akciové trhy zvyčajne pomerne náročným mesiacom roka. Súčasná situácia je navyše dokonalou ukážkou toho, aký dopad môže mať na vývoj ceny jednotlivých inštrumentov na kapitálových trhoch stupňujúca sa politická neistota. Minulotýždňové prepady však môžu priniesť aj zaujímavú príležitosťou k nákupu, nehovoriac o tom, že už koncom mesiaca začína na kapitálových trhoch zimná sezóna, ktorá trvá do 1. mája a býva najlepším obdobím roka. Na druhú stranu - minulý rok sme boli v tomto období svedkami spustenia lavíny výpredajov, ktoré trvali až do konca roka 2018.
Ďalší vývoj situácie bude závisieť nielen od toho, či sa bude stupňovať obchodná vojna medzi USA a Čínou, ale aj výslednej podoby brexitu, vývoja globálnej ekonomiky a celého radu ďalších ekonomických dát.