Dokáže bitcoin prispieť k energetickej revolúcii?

Nie je vylúčené, že do praxe príde riešenie, ktoré by mohlo eliminovať obrovskú spotrebu energie pri ťažbe bitcoinu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pre fanúšikov kryptomien nepredstavuje fakt, že ťažba bitcoinu je energeticky veľmi náročná, žiadnu novinku. Výčitky verejnosti týmto smerom dokonca viackrát spôsobili pokles hodnoty najstaršej kryptomeny. Vďaka novému kanadskému projektu, ktorý chce zužitkovať teplo vznikajúce pri ťažbe bitcoinu by sa tento problém mohol stať minulosťou v pomerne krátkom čase.

Nový projekt poteší najmä ochrancov životného prostredia

V októbri prišiel kanadský ťažiar kryptomien MintGreen s projektom, ktorým chce teplo, ktoré vzniká pri ťažbe bitcoinu, využiť na vykurovanie bytov v jednej z mestských častí kanadskej metropoly Vancouver. Firma predstavila technológiu tzv. „digitálnych boilerov” a hovorí, že týmto spôsobom dokáže získať späť teplo zodpovedajúce 96 percentám elektrickej energie pôvodne využitej pri ťažbe. To znamená, že sa energia neminie len na prevádzku výkonných počítačov, ktoré „ťažia“ bitcoiny, ale stane sa energetickým prínosom pre spoločnosť.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kanadská firma chce vykurovať byty a dodávať energiu priemyslu

MintGreen chce už v roku 2022 spustiť spoluprácu s Lonsdale Energy Corporation, ktorá bude od nej odoberať energiu na vykurovanie 100 obytných domov v severnom Vancouveri, kde teplota počas zimy bežne klesá až na -20 stupňov Celzia. Ďalšími odberateľmi majú byť výrobca morskej soli a producent whiskey Shelter Point Distillery, s ktorými MintGreen už uzatvoril dohodu.

Podľa štúdie University of Cambridge sa na ťažbu bitcoinu ročne spotrebuje viac elektriny, ako minie za 12 mesiacov celá Argentína. V reálnych číslach to znamená spotrebu 121,36 terawatthodín (Twh) ročne. Ak by sa potvrdilo, že toto riešenie reálne funguje, bitcoin by sa zbavil jedného z najsilnejších protiargumentov odporcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Cena bitcoinu dosiahla opäť nové maximá

Faktom je, že výrazný nárast ceny bitcoinu v posledných mesiacoch motivuje stále viac nadšencov rozbehnúť ťažbu tejto digitálnej meny. Tým sa spotreba energie zvyšuje.

Graf: Vývoj hodnoty Bitcoinu od roku 2015.
Graf: Vývoj hodnoty Bitcoinu od roku 2015.  (zdroj: Zdroj: finance.yahoo.com)

Podľa údajov z augusta 2021 je už v obehu vyťažených 18,77 milióna bitcoinov, pričom maximálny počet je vopred fixne daný na 21 miliónov. Dobrou správou pre ekológov je, že už nepotrvá veľmi dlho a ťažba bitcoinu dosiahne vrchol. Ale nikto dnes nedokáže presne povedať, ako dlho proces ťažby ešte potrvá.

Počas pondelkovej noci dosiahol bitcoin nový cenový rekord 68.513 USD. Trhová kapitalizácia presiahla 1,1 bilióna USD, čo predstavuje 43,6 percenta celého trhu s kryptomenami. Ak sa projekt kanadského ťažiara ukáže ako efektívny, pôjde o ďalší signál, ktorý by mal podporiť rast ceny.

Olívia Lacenová

Olívia Lacenová

Bloger 
  • Počet článkov:  104
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Vo svete finančných trhov som začínala na oddelení sales, kde som sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Fascinoval ma najmä svet akcií a komodít, ktorým som sa chcela venovať podrobnejšie. Rok a pol som strávila písaním odborných článkov na túto tématiku v redakcii Hospodárskych novín. Následne som sa začala zaoberať analytickou činnosťou a rok som pracovala pre značku xPartners so zameraním na trh s komoditami a vývoj drahých kovov, ktoré vo fyzickej podobe považujem za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Momentálne pôsobím ako hlavná analytička značky Topforex. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu