Británia sa môže „pochváliť“ nechceným rekordom. V júni totiž miera inflácie v krajine dosiahla najvyššiu hodnotu za posledné štyri dekády, čiže od roku 1982. Medziročné tempo rastu sa vyšplhalo na 9,4 percenta. Pre porovnanie - v máji to bolo 9,1 percenta. Podľa britského štatistického úradu k tomu prispel najmä rast cien energií a pohonných hmôt.
Okrem nového „high“ sa Británii podarilo dosiahnuť aj prvenstvo medzi krajinami G7, pretože inflácia v júni bola spomedzi členských štátov najvyššia práve na britských ostrovoch. Údaje z Japonska sa zatiaľ stále očakávajú, ale je nepravdepodobné, že by dokázalo Britániu predbehnúť.
Odhady boli miernejšie
Odhady odborníkov z agentúry Reuters týkajúce sa tempa rastu inflácie v krajine pritom očakávali o niečo miernejší scenár, a to, že dosiahne úroveň 9,3 percent. Tamojšie ceny potravín si pripísali počas uplynulého mesiaca medziročne rast na úrovni 10 percent a ceny benzínu dokonca vzrástli o 42 percent.
Ďalšie zvyšovanie úrokovej sadzby?
Minister financií Nadhim Zahawi sa vyjadril, že Británia nie je jedinou krajinou, ktorá musí bojovať s prudkým rastom inflácie. Zároveň dodal, že vláda spojila svoje sily s tamojšou centrálnou bankou, aby tento problém riešili. Britská centrálna banka pritom od minulého decembra zvýšila základnú úrokovú sadzbu už päťkrát a očakáva sa, že na zasadnutí v auguste ju zvýši opäť.

Nezaostáva ani Európa
Podľa európskeho štatistického úradu Eurostat dosiahla inflácia v EU v júni rekordných 9,6 percenta. V eurozóne to bolo o niečo menej, konkrétne 8,6 percenta. S najvyššou infláciou bojujú pobaltské krajiny. K rastu cien prispel podobne ako v Británii najviac rast cien energií a s nimi súvisiaci rast cenoviek potravín, alkoholu, ale aj tabaku a služieb. Pre porovnanie: pred rokom sa ročná miera inflácie v EU nachádzala na úrovni 2,2 percenta a v eurozóne dosahovala 1,9 percenta.