Sú už akcie na dne alebo nás čaká nový, ešte hlbší prepad?

Bude koronakríza iba krátkym poklesom s rýchlym návratom do normálu alebo tiahlou krízou ako v rokoch 2009-2011? Rozhodne o tom rýchlosť naštartovania globálnej ekonomiky. V hre sú však ďalšie faktory ako vysoká nezamestnanosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pozrime, ako sú na tom momentálne akciové trhy. V priebehu uplynulého týždňa dosiahli americké akcie najvyššie hodnoty od marca 2020. Jedným z dôvodov sú dobré správy o potenciálnom lieku na COVID-19 od americkej biotechnologickej firmy Gilead Sciences. Rast indexov isto podporili aj stimuly Fedu, ktorý odkupuje aktíva, ako aj balík pomoci v objeme dvoch biliónov USD od Trumpovej administratívy. Podobné stimuly - nákup aktív v objeme 750 miliárd eur – tiež v marci oznámila Európska centrálna banka. Dokedy však stimuly dokážu „zalepiť oči“ pred ekonomickou realitou? Aj keď niektoré krajiny postupne začínajú uvoľňovať opatrenia a opätovne otvárať ekonomiku, súčasná situácia stále môže byť povestným „tichom pred búrkou“. Prečo? Poďme si to rozobrať na drobné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronakríza spôsobuje nárast nákladov na jednotlivca, čo má za následok rast nezamestnanosti, nehovoriac o tvrdých dopadoch oklieštenia hospodárskej činnosti na ekonomiky štátov.

Medzinárodný menový fond (MMF) v najnovšej správe zo 6. apríla 2020 výrazne znížil vyhliadky vývoja globálneho hospodárstva. Predpovedá v tomto roku pokles o 3 percentá, čo je horší scenár ako počas poslednej finančnej krízy v rokoch 2008 až 2009. Vo vyspelých ekonomikách sa predpokladá pokles na úrovni -6,1 percenta a pri rozvojových trhoch a ekonomík na úrovni -1 percento. Tieto čísla bezpochyby môžu prispieť k novému výpredaju na akciových trhoch.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Ďalším faktorom sú reálne dopady koronakrízy na hospodárenie firiem. Firmy v tomto čase začínajú reportovať svoje výsledky za prvý kvartál 2020, v ktorých sa už prejavujú dopady koronavírusu. Je to prvý skutočne reálny pohľad do „účtovných kníh“ firiem s dopadmi aktuálnej krízy na svetovú ekonomiku.

Vlna rastu akciových trhoch po prudkom prepade v marci mohla byť len dočasným protipohybom v rámci medvedieho trendu. Ako sa pre CNBC vyjadril stratég Mark Jolley zo spoločnosti CCB International Securities, hodnota akcií by mohla klesnúť aj o 15 percent pod marcové minimá, keďže napríklad hlavné akciové indexy sa aktuálne obchodujú na vysokom forwardovom P/E, zatiaľ čo zisky firiem klesajú (na vysvetlenie: forwardové P/E je pomer aktuálnej ceny a odhadovaných ziskov na akciu v najbližších 12 mesiacoch).

SkryťVypnúť reklamu

Toto všetko sú pádne dôvody na nervozitu investorov, ktorých správanie pri negatívnych očakávaniach zvyčajne smeruje k výpredajom.

Olívia Lacenová

Olívia Lacenová

Bloger 
  • Počet článkov:  172
  •  | 
  • Páči sa:  55x

Vo svete finančných trhov som začínala na oddelení sales. Fascinoval ma najmä svet akcií a komodít, ktorým som sa chcela venovať podrobnejšie. Rok a pol som strávila aj písaním odborných článkov na túto tématiku v redakcii Hospodárskych novín. Následne som sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala som pre spoločnosti xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a vývoj drahých kovov. Dnes sa na pozícii hlavnej analytičky Wonderinterest Trading naďalej venujem vývoju na finančných trhoch. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu