Venezuela sa snaží vyriešiť problémy pomocou kryptomien

Krízou zmietaná venezuelská ekonomika sa dostáva do úzkych. Vláda potrebuje nahradiť príjmy, o ktoré prišla kvôli americkým sankciám na ropu (predstavuje kľúčový zdroj príjmov krajiny).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

 

Vzniknutá situácia ešte prehĺbila hospodársku krízu, je teda logické, že predstavitelia krajiny hľadajú nové možnosti financovania. Podľa informácií agentúry Bloomberg sa črtá možné riešenie v podobe kryptomien. Venezuelská centrálna banka sa momentálne na pokyn štátnej ropnej spoločnosti PDVSA nachádza v testovacej fáze, ktorá má zistiť, či môže držať kryptomeny.

Napriek tomu, že snaha prezidenta Nicolása Madura o spustenie prvej štátnej kryptomeny na svete nevyšla, Venezuela sa evidentne nevzdáva hľadania možností o využitie digitálnych mien, ktoré by krajine mohli umožniť obísť menové reštrikcie. PDVSA chce dosiahnuť, aby mohla posielať digitálne platidlá do centrálnej banky, ktorá by následne mala týmito prostriedkami vyplatiť dodávateľov spoločnosti, teda uhradiť jej záväzky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalší návrh krajiny hovorí o započítaní kryptomien do devízových rezerv Venezuely, ktoré sa podľa posledných júlových dát z Tredingeconomics.com nachádzajú okolo hodnoty 8,2 miliardy USD, čo znamená úroveň blízko 30-ročných miním. Pre porovnanie, najvyššia hodnota, ktorú sa Venezuele podarilo v devízových rezervách dosiahnuť sa pohybovala na úrovni 42,3 miliardy USD. Devízové rezervy sú pritom kľúčovým faktorom na zabezpečenie likvidity centrálnej banky a realizáciu devízových operácií, okrem iného napríklad obchodné transakcie.

Graf: Vývoj hodnoty devízových rezerv Venezuely od roku 1962.

Keďže Venezuelská centrálna banka ani štátna ropná spoločnosť PDVSA sa k informáciám zatiaľ nevyjadrili, nie je známe ako PDVSA k vlastníctvu bitcoinov a etherea prišla, ani aký objem digitálnych mien by mala vlastniť. Momentálne však bojuje s odstrihnutím od globálnych finančných trhov, pretože veľké finančné inštitúcie nechcú obchodovať so subjektmi podliehajúcimi sankciám. Svedčí o tom aj fakt, že počas minulého mesiaca obdržala firma väčšinu z platby v objeme 700 miliónov USD v čínskych juanoch, keďže bol problém nájsť inštitúciu, ktorá by platby umožnila.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by PDVSA chcela predať kryptomeny na otvorenom trhu, musela by absolvovať registráciu na burze a podrobiť sa hĺbkovému auditu – due diligence. Pri centrálnej banke je pravdepodobnosť vzniku prekážok spojených s platbami kryptomien nižšia a práve tento fakt chce venezuelská spoločnosť využiť. Na druhú stranu, je tu riziko nestability hodnoty kryptomien, ktoré sú vystavené veľkej volatilite.

Olívia Lacenová

Olívia Lacenová

Bloger 
  • Počet článkov:  172
  •  | 
  • Páči sa:  55x

Vo svete finančných trhov som začínala na oddelení sales. Fascinoval ma najmä svet akcií a komodít, ktorým som sa chcela venovať podrobnejšie. Rok a pol som strávila aj písaním odborných článkov na túto tématiku v redakcii Hospodárskych novín. Následne som sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala som pre spoločnosti xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a vývoj drahých kovov. Dnes sa na pozícii hlavnej analytičky Wonderinterest Trading naďalej venujem vývoju na finančných trhoch. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu