Výrobca elektromobilov Rivian plánuje IPO. Prekoná trhovú hodnotu General Motors?

Písmo: A- | A+

Vstupy inovatívnych firiem na burzy sú v posledných rokoch prehliadkou jedného úspechu za druhým. Najnovšie mieri na burzu výrobca elektromobilov Rivian a jej ambície sú vysoké.

Rivian Automotive LLC , ktorý sa zaoberá výrobou vozidiel na elektrický pohon, plánuje primárny úpis svojich akcií na burze, ktorý by rád absolvoval do konca roka 2021. Spoločnosť, ktorú podporuje aj internetový predajca Amazon už podala žiadosť na americký regulačný úrad Securities and Exchange Commission.

Podľa informovaných zdrojov, na ktoré sa odvolala agentúra Reuters by mohlo ohodnotenie firmy po jej vstupe na burzu prekonať trhovú kapitalizáciu amerických výrobcov automobilov General Motors alebo Ford. Firma by „údajne“ mohla dosiahnuť valuáciu 70 až 80 miliárd USD. Samotná spoločnosť sa však k podrobnostiam IPO zatiaľ nevyjadrila.

Rivian pritom patrí k najlepšie financovaným začínajúcim spoločnostiam v Spojených štátoch amerických. Od začiatku roka 2019 zinkasovala od investorov, medzi ktorých patrí okrem Amazonu aj Soros Fund Management, investičná korporácia BlackRock alebo Fidelity, približne 10,5 miliardy USD. Zároveň disponuje zmluvou na výrobu 100-tisíc elektrických dodávok pre Amazon do konca tohto desaťročia.

Ako informovala agentúra Reuters, firma zároveň rokuje o výstave novej továrne v Texase. Plány ohľadom nového závodu pre médiá potvrdila aj hovorkyňa spoločnosti. Podľa zverejnených informácií by mal zahŕňať aj výrobu batériových článkov. Svoje vozidlá zatiaľ firma vyrába v závode Bloomington-Normal v štáte Illinois. Sídlo spoločnosti sa však nachádza v meste Plymouth v štáte Michigan.

Rivian vznikol v roku 2009 s pôvodným názvom Mainstream Motor, ale v roku 2011 firma zmenila názov. Konkurovať chce najmä značke Tesla, ktorá momentálne plánuje spustenie výroby pickupu. Rovnaký plán má do konca tohto roka aj Rivian, aj keď firma sa s Teslou zatiaľ nemôže rozhodne porovnávať – aspoň čo sa týka potenciálnej hodnoty na burze. Trhová kapitalizácia Tesly sa totiž pohybuje okolo 700 miliárd USD.

Rivian uviedol, že cena jeho SUV a pick-upu začne približne od 70-tisíc USD a bude mať dojazd viac ako 300 míľ. Spoločnosť zároveň dávnejšie informovala, že dodá prvé vozidlá toto leto, ale zatiaľ tak neurobila. Dôvodom zdržania je podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa RJ Scaringa situácia spojená s pandémiou COVID-19.

Hodnota Rivianu však evidentne rastie. Od začiatku roka 2019 získal 8 miliárd USD a v januári dosahovala hodnota firmy 27,6 miliardy USD, krátko po investícii 2,65 miliardy USD globálnej investičnej firmy T. Rowe Price.

O svoju pozíciu na trhu bojujú aj ďalšie značky elektromobilov, ako je napríklad Nikola Motoros, Lucid Motors alebo Fisker, ktoré využili pre vstup na burzu fúziu so spoločnosťou zameranou na akvizíciu, teda tzv. SPAC (Special-purpose acquisition company), vďaka čomu boli zverejnené bez toho, aby museli prejsť tradičným procesom počiatočnej verejnej ponuky.

Skryť Zatvoriť reklamu