
Pri Washingtone som v lete pracoval, tak sa mi podarilo viackrát navštíviť toto mesto. Najlepšie je využívať na dopravu metro, mesto má len 5 tratí, orientácia je prehľadná. Metro je čisté, prehľadné. Možno by sa hodilo trošku viac informačných tabúľ, a čo mi najviac v celej amerike chýbalo - viac odpadkových košov.

Ja som chodil do mesta zo zastávky Vienna (áno, Viedeň), ktorá je úplne vľavo (oranžová). Cesta do stredu mesta (metro center) trvala asi polhodinu. Veľkou výhodou bolo, že takmer všetko, čo som mal v pláne pozerať, bolo viacmenej na jednej hromade, nebolo treba chodiť naprieč mestom za pamiatkami a zaujímavými lokalitami.
Toto je mapa stredu mesta.

Číslami som zvýraznil zaujímavé miesta.
1 - Biely dom
2 - monument
3 - Lincolnov memoriál
4 - Capitol
5 - Pentagon
6 - Arlingtonský vojenský cintorín
Spoznávacím výletom som venoval 3 dni. Prvý deň bol celkovo prvý vo Washingtone. Výlet začínal zo zastávky Metro Center, ktorá je tak nejak v strede všetkého. Po pár stovkách metrov som s priateľkou dorazil k Bielemu domu.

Je to celé ohradené a strážené, pekné fotky sa moc spraviť nedali kvôli všadeprítomným plotom a zábranám. Pán Obama si z okna kancelárie každý deň pozerá na monument, ktorý sa nachádza hneď oproti. Oproti bielemu domu je takzvaný "the circle". Chodník, ktorý ide do kruhu a v strede je tráva. Keď sme tam boli my, ľudia tam ležali na tráve, niektorí hrali futbal, alebo si hádzali tanier. Hneď za "Circlom" je Washingtonský monument.

Okolo neho je asi milión amerických vlajok. Od monumentu sme zamierili k Lincolnovmu memoriálu. V ceste nám "prekážala" veľká fontána obklopená stĺpmi zobrazujúcimi všetky štáty USA.

Asi po kilometri chôdze sa dostávame k memoriálu. Výhľad z neho je ozaj fantastický. Vidíme celý "The Mall" . Tak sa nazýva úsek od Lincolnovho memoriálu až po Capitol. Po okrajoch memoriálu sú ešte vojenské pamätníky z vojny vo Vietname a z Kórejskej vojny (ak sa nemýlim).

Vo vnútri pamätníku je Abe Lincoln v nadživotnej veľkosti.

Ďaľšia zastávka je v meste, je to reštaurácia - je pravé poludnie. V okolí pamätníkov toho na jedenie moc nie je. V meste sadáme na metro a mierime do časti, ktorá sa nazýva Pentagon City. Nachádza sa tam veľké nákupné centrum. Je v ňom asi 130 outletov (obchodov).

Po nákupoch výlet končí, je treba stihnúť posledný autobus na naše predmestie, ktorý ide o deviatej večer. Večer sa hromadná doprava úplne zastavuje.
Druhý výlet bol zameraný na múzeá. Ako som spomenul, všetky múzeá sú zadarmo. Navštívil som Natural History Museum, ktoré je rozdelené do častí ako vodný svet, pravek (kde sú kostry dinosaurov), cicavce (ešte tam nejaké sekcie boli,ale nezaujímali ma).

V tomto múzeu sa dalo pozrieť si aj 45 karátový diamant, ktorý sa nazýva Hope a hovorí sa, že je prekliaty - ten, ktorý ho nosil, čoskoro umrel.

Nasledovalo National Arts Museum. Boli tam ako aj sochy, tak aj obrazy z celého sveta. Konečne som videl Van Goghov autoportrét. Ako fotografický nadšenec som si nemohol ujsť sekciu o fotografii. Na moje veľké prekvapenie to bolo celé iba o českých a slovenských fotografoch pôsobiacich približne od roku 1930 až do súčastnosti. Múzeá zabrali takmer celý deň, na sklonku dňa ešte mierime pri Capitol a do nákupného centra. Keď sa prechádzam ulicami, často sa cítim ako vo hviezdnych vojnách. Na svedomí to majú početné skupiny ľudí, ktorí sa po meste premávajú pomocou Segwayov.

Capitol je veľmi dôležitý objekt vo Washingtone. Schádza sa tam americký kongres. Pred ním sa nachádza takzvaný reflecting pool. Je to "jazierko", ktoré je v noci vraj pekne vysvietené.

Tretí, posledný výlet bol zameraný na múzeá a botanickú záhradu. Prvé múzeum je Museum of Holocaust, bolo o holokauste z druhej svetovej vojny. Odporúčal by som hlavne mladším, respektíve tým, čo ešte nevideli náučné programy o II. svetovej vojne na Discovery a podobne. Lebo tam nič neprišlo nové, alebo vyložene zaujímavé. Tým nechcem hovoriť, že by múzeum bolo zlé. Dokonca v zozname obcí v európe, ktoré boli zasiahnuté vojnou nachádzam aj Vrbové, v ktorom bývam. Druhé múzeum toho dňa bolo Air and Space Museum. Videl som veľmi zaujímavé kusy lietajúcich strojov. Bolo tam aj veľa vecí o vesmíre.


Air and Space Museum má dve strediská. Prvé je vo Washingtone (na obrázkoch hore), druhé je pri medzinárodnom letisku Dulles, vzdialenom do mesta asi 50 kilometrov. To druhé je väčšie, je tam aj raketoplán, alebo nadzvukové dopravné lietadlo Concorde. Nahrávala sa tam aj scéna z Transformerov. Ale tam sa mi bohužial nepodarilo dostať. V tomto múzeu, ktoré je menšie, som našiel iba časť raketoplánu. Tak sa chcem o ňu podeliť. Jedná sa o "výfuk".

Po múzeu sa snažíme dostať do botanickej záhrady, ktorá je vedľa Capitolu, no je 5 hodín poobede a záhrada je už zatvorená. Počul som o tej záhrade skvelé veci, tak mi je ľúto, že ju už neuvidím. čo sa týka ZOO, hlavná atrakcia je asi panda, ktorá je aj jedným zo symbolov mesta (jej obrázok je aj na lístku do metra). Dostali sme rady od kamarátov, nech s tými málo voľnými dňami naložíme inak, ako návštevou ZOO, tak sme dali na ich rady. Ostávajú nám dve hodiny času, aby sme stíhali autobus na predmestie, tak sa ideme pozrieť na Arlingtonský vojenský cintorín. Cintorín je taký veľký, že v ňom jazdí autobus. Veď bolo a je na svete toľko vojen, ktorých sa američania zúčastnili, niet divu. Cintorín je ale veľmi pekný, udržiavaný.

Stihli sme narýchlo pozrieť Kennedyho pomník a vraciame sa na zastávku metra a odtiaľ na autobusovú zastávku na okraji mesta.

To boli moje výlety v tomto meste. Potom som sa ešte párkrát zúčastnil "výjazdov" do mesta. Ale večerného. Prvý krát mi vypadla v centre GPS a už nenabehla, na tú noc nerád spomínam.
Inokedy som už nebol v úlohe vodiča, ale v úloha zabávajúceho sa človeka. So spolupracovníkmi sme zobrali vždy minimálne 3 až 4 autá a išli sme do klubov. Ak sme stihli prísť pred 10 hodinou večer, neplatili sme vstupné, museli sme byť pekne oblečení a vyzeraž triezvo, inak by nás nepustili. Taktiež by to nešlo bez identifikácie - pasu. A bolo tiež treba byť na "guest liste". Dalo sa tam zapísať buď cez internet, viac dní vopred, alebo nejak zohnať známeho, ktorý tam je zapísaný, lebo mohol zobrať so sebou 5 hostí. Kluby boli viacposchodové, náš obľúbený sa volá Ibiza, mal asi 5 miestností s rozličnou hudbou a terasu, ktorú som mal najradšej. Okolo boli veľké budovy, dotvárali dobrú atmosféru. Alkohol je drahý, kto bol v zahraničí vie. Malé trojdecové pivo vo fľaši nestálo menej ako 7 dolárov. Long Island drink stál 14 dolárov, poldecová vodka 8 dolárov... Vždy bolo treba zvážiť u nás bežnú vetu "pozývam ťa na kolo" ...

(nekvalitná fotka terasy a budov okolo)
V noci sa z Washingtonu stávalo celkom živé mesto, cez deň boli ulice poloprázdne, preplnené cesty človek ťažko hľadal.

V meste sa ešte nachádzajú múzeá ako
African Art Museum, American History Museum, American Indian Museum, Postal Museum, Anacostia Community Museum a mnoho iných, ktoré sme ale nestihli, alebo označili za menej zaujímavé.
Washington D.C. je zaujímavé a dobre vyriešené mesto, kde sa dá stráviť veľa dní plnohodnotnou aktivitou. Ešte by som sa tam chcel vrátiť.
Tu sú moje "minicestovateľské" blogy :