
Posledný signál z Phoenixuzachytili na Zemi deň predtým. To bolo po krátkom jednodňovom výpadku. Tlačouvšak stihli prebehnúť správy s bulvárnymi titulkami typu Fénix vstalz popola. Mám pocit, že o zániku sondy som však už nikde nečítal.Azda preto, že medzi vstaním z popola a absolútnym „skapaním“ bololen 24 hodín.
To je dôkaz, že každá udalosť savyvíja a že všetko, o čom noviny informujú, by sa malo sledovať ajďalej. Niektoré noviny na to majú viac síl a trpezlivosti, iné menej.Niektorým na tom ani nezáleží. Medzi aké noviny patrí SME, nech si určí sama.Ja sa pokúsim dosledovať príbeh Phoenixu, nech čitateľ nezostane „error, bezkontaktu“.
Phoenix pristál na Marse 26. mája 2008 a jehomisia mala trvať tri mesiace. Ak mu batérie vydržali v severnýchoblastiach Marsu dvakrát toľko, tak je to úspech. Splnil svoju úlohu: dokázalprítomnosť vodného ľadu v podpovrchových vrstvách a aznamenalv atmosfére Marsu sneženie. Ak sa vedcom presne podarí analyzovať všetkyúdaje (meteorologiské záznamy, chemické rozbory hornín) a konfrontovať ichs 25 tisícmi fotografií z povrchu, ktoré sonda poslala, môže topomôcť pri rozuzlení záhady, prečo Mars tak rýchlo prišiel o vodu. Lebo tonemusí byť iba dôsledok jeho malej gravitácie.