Existuje veľa oblastí, kde sú rozpory medzi slovami i deklarovanými cieľmi európskych lídrov, reprezentovaných tandemom Merkelová - Sarkozy, a skutočne dosahovanými výsledkami zjavné už na prvý pohľad.
Najmarkantnejším príkladom zlyhania európskych lídrov a inštitúcií je určite stupňujúca sa kríza spoločnej meny a v skutočnosti hospodárstva EU ako celku.
V otázkach príčin vzniku, prepuknutia, vývoja a spôsobov riešenia krízy možno s prižmúrením oboch očí pripustiť určitú mieru neistoty, keďže názory všeobecne rešpektovaných kapacít boli a sú (od piatka možno už nie) rôzne. (V skutočnosti však bolo všetko zjavné už dávno - viď závery v súvislosti s Gréckom na http://moje.hnonline.sk/node/5635 a http://moje.hnonline.sk/node/7542 )
Existuje však oblasti, kde názorové rozdiely vzniknúť nemôžu ani náhodou, kde je rozpor medzi slovami a činmi zjavný na prvý pohľad, pretože čísla nepustia. Príkladom je jeden zo základných ukazovateľov, dohodnutý v Maastrichte. Je ním úroveň celkového dlhu verejného sektoru, vyjadrená podielom dlhu z aktuálneho hrubého domáceho produktu v percentách.

Graf dokumentuje vývoj za dve skupiny krajín. Prvú tvorí 12 členských krajín EU tzv. starej 15-ky, používajúcich spoločnú menu (teda bez V. Británie, Švédska a Dánska). V druhej je všetkých 10 postsocialistických krajín, dnes členov EU (vrátane Slovinska a Slovenska).
Z priemerov hodnôt za uvedené skupiny je zrejmé, kto je na tom vo všetkých smeroch podstatne lepšie. A to z hľadiska samotných hodnôt i dynamiky vývoja.
Bývalé, vždy podstatne chudobnejšie, postsocialistické krajiny v období od roku 2001 do 2007 výraznejšie znížili mieru celkového zadlženia (o 7,2 percentuálne bodu /p.b./ oproti 3,7 p.b.) a po roku 2007 tiež v podstatne menšej miere dlh zvýšili (13,7 p.b. oproti 22,9 p.b.).
Naši učitelia z bohatého elitného klubu svoj "náskok" celý čas zvyšovali a po roku 2010 bol tak rozdiel viac ako dvojnásobný. V súčasnosti toto kritérium z Maastrichtu (60%) plní spomedzi nich jedine Fínsko. V našej skupine je to presne naopak. Neplní ho jedine Maďarsko.
Kráľ je nepochybne nahý.