Ako schudnúť, alebo najčastejšie mýty o chudnutí

Schudnúť pár kilogramov sa zdá byť v niektorých prípadoch nadľudský výkon . Ak sa k tomu pridajú mýty o chudnutí, ktoré pretrvávajú celé generácie, tak je to priam nesplniteľná úloha.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (51)
Obrázok blogu

Pozrime sa na najčastejšie z nich, s ktorými ste sa už určite stretli v nejednom fitnes centre a prečítali si o nich nejeden článok. Je ich viac ako dosť, ale zameriame sa len na tie najrozšírenejšie.

1.Kardio tréning, najúčinnejšia zbraň na chudnutie

 Vo svete fitnes a aktívneho životného štýlu neexistuje väčší mýtus o chudnutí ako práve tento. Tento mýtus je tak nesmrteľný, že prežije aj existenciu ľudstva. Odkiaľ sa zobralo presvedčenie, že kardio tréning je na odbúravanie tuku najúčinnejšie fakt neviem. Čo je však pre mňa ešte zarážajúcejšie je samotný fakt, že tomu verí väčšina osobných, či kondičných trénerov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Netvrdím, že kardio tréning je absolútny nezmysel, ale nech sa ma nikto nesnaží presvedčiť o fakte, že je účinnejší ako vysoko intenzívny tréning. Nízko intenzívny, dlho trvajúci kardio tréning vám pomôže schudnúť,ale väčšina z týchto zhodených kilogramov budú vaše svaly. Ak vám hovorí niečo termín bazálny metabolizmus, tak viete, že je závislý od vašej svalovej hmoty. Čím menej svalovej hmoty máte, tým viac tuku vaše telo ukladá. Navyše pri nízkej intenzite zaťaženia sa do procesu spaľovania nijako výrazne nezapoja vaše telesné hormóny. V praxi to znamená, že spaľovanie kalórií sa zastaví ešte skôr, ako stihnete dôjsť do šatne a dať si sprchu. V porovnaní s HIIT tréningom, ktorý spaľuje tuk vo vašich bunkách ešte 48 hodín po tréningu, je kardio len neefektívne strácanie času.

SkryťVypnúť reklamu

Aký je súvis medzi šprintérmi a kardiom?

Každý z vás už určite počas života videl atletické preteky. Alebo aspoň viete ako vyzerajú šprintéri. Odhliadnuc od toho, že väčšina z nich sú čiernej pleti majú spoločnú jednu vlastnosť, teda vlastne dve. Vysoký podiel svalstva a minimum tuku. Predstavujú akýchsi ,,kulturistov“ na dráhe len v útlejšom vydaní. Prečo vôbec porovnávam šprintérov s kardio tréningom? Veď to nedáva zmysel. Možno nie, ale zamyslite sa nad tým ako vyzerajú atléti v behu na 100m a v behu na 1500m. Už je to trošku jasnejšie? Čím väčšiu vzdialenosť musí atlét zabehnúť tým menej svalovej hmoty k tomu potrebuje. Kým bežec na 200m vyzerá ako zmenšená verzia kulturistu s masívnou svalovou hmotou, tak bežec na 3000 m pôsobí ako kenský vytrvalec. A nie je náhodou vaším vzorom ten šprintér? Ak áno potom naozaj nechápem, prečo zabíjate 40 minút chôdzou na páse namiesto toho aby ste šprintovali 20 sekúnd na dráhe.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa chcete o kardiu a jeho neefektivite dozvedieť viac prečítajte si môj článok

http://lnbodyfit.sk/mytus-zvany-kardio-ako-neefektivne-stracat-cas/

Nasledujúce mýty sa budú týkať prevažne stravy a spôsobu stravovania.

2.Jedzte 5-6 menších jedál denne v pravidelných intervaloch

 Strava predstavuje 70-80% úspechu pri chudnutí, udržaní si ideálnej hmotnosti, či naberaní svalovej hmoty. V tomto sa asi všetci zhodneme a nikto nebude namietať. Akým spôsobom však dosiahnuť týchto požadovaných 70% to je už iná téma.

Prečo by sme mali jesť každé 3 hodiny?

 Teória tvrdí, že častejším stravovaním, v menších dávkach, v pravidelných časových intervalochzrýchlite svoj metabolizmus. S tým sa dá súhlasiť. Ale podporujete tým aj spaľovanie tukov? Neexistuje žiadna štúdia, ani vedecká publikácia, ktorá by potvrdila túto teóriu.

SkryťVypnúť reklamu

 V konečnom dôsledku je predsa úplne jedno, či skonzumujete 2000 kcal denne, v 5 jedlách po 400 kcal, v 3 jedlách po 666 kcal, alebo v 2 jedlách po 1000 kcal. Na spaľovanie tuku to nebude mať vôbec žiadny význam.

 Vo svete prebehlo viacero výskumov na vyššie uvedené príklady, kde porovnávali skupiny ľudí s rovnakým kalorickým príjmom počas dňa, ale s rozdielnym počtom jedál. Výsledkom bol hore uvedený fakt, žepočet jedál nemal na chudnutie žiadny vplyv.

 Naopak čítal som publikáciu, kde autor tvrdil, že telo nedokáže za tak krátku dobu (2-3 hodiny) úplne vytráviť. Ak konzumujeme každé 3 hodiny telo je zahltené stále ďalšou a ďalšou potravou, ktorú nie je schopné stráviť.

Stačí jesť raz denne?

A čo tak dať si namiesto piatich, šiestich jedál denne, len jedno jediné, je to vôbec zdravé?

 Tento stravovací experiment mám vyskúšaný sám na sebe. Počas obdobia štyroch-šiestich mesiacov som jedol len jedno hlavné jedlo denne. Väčšinou to bolo niekedy po obede, alebo pred večerom. Môj stravovací plán obsahoval len jedno plnohodnotné jedlo denne. Ak som pociťoval cez deň väčší hlad ako obvykle, zasýtil som sa hrsťou orechov, či inou formou tukov, alebo drobným bobuľovitým ovocím.

 Počas uvedeného obdobia som nepriberal, ani nechudol. Moja váha bola na konštantnej úrovni, na moje prekvapenie mi vôbec nechýbala energia do tréningu. Dokonca som bol na tom silovo lepšie, ako keď som sa stravoval viackrát denne.

3.Jedzte celozrnné pečivo a nízkotučné potraviny

 Je až zarážajúce, že za najzdravšiu potravinu na svete sa podľa výživových pyramíd pokladá pšenica, aj taká zelenina je až na druhom mieste. Veď pšenica patrí do skupiny sacharidov a pokiaľ viem neexistujú žiadne esenciálne sacharidy. Esenciálne (pre telo nevyhnutné) tuky aj bielkoviny existujú, ale stretol sa už niekto z vás s esenciálnymi sacharidmi? Ak áno prosím poučte ma a ja už nikdy nenapíšem žiadny článok o výžive!!! Sľubujem.

Biele pečivo je neželaná potravina, kvôli vysokému obsahu cukru a múky v zložení. Ale ako je na tom celozrnné (tmavé) pečivo?

Vedeli ste, že celozrnné pečivo ma vyšší glykemický index ako biely cukor?

 V skutočnosti sa celozrnné pečivo od bieleho líši len farbou a konzistenciou. Dokonca má vyšší obsah sacharidov ako biele pečivo. Obsah vlákniny je síce väčší, ale položte si otázku, či je naozaj obilná vláknina taká zdravá a prospešná.

! Ak si niekto myslí, že konzumáciou celozrnných potravín robí niečo pre svoje zdravie, žalostne sa mýli!

Viac sa o pšenici a celozrnných výrobkoch dozviete tu:

http://lnbodyfit.sk/moderna-psenica-najvacsi-nepriatel-cloveka/

Nízkotučná mánia = obézna spoločnosť

 Zdá sa, že človek objavil všetky civilizačné ochorenia s obrovským návalom sacharidovej tsunami, ktorá nás zaplavila od hlavy, až po päty. Viac ako ¾ všetkých ponúkaných produktov v obchodoch tvoria všetky formy sacharidov. Z regálov supermarketov sa na nás valí cukrová invázia. Potravinársky priemysel zalovil v najlacnejších vodách, keďže cukor je najlacnejšia potravina. Prišiel s rafinovaným nápadom zbaviť potraviny ,,nechceného“ tuku a nahradiť ich ,,želaným“ cukrom. Výsledkom je nízkotučný trend a obézna spoločnosť.

Z dôvodu konzumácie nízkotučnej stravy si vaše telo začne pýtať zvýšený príjem sacharidov, aby získalo dostatočné množstvo dennej energie, ktoré mu ochudobnením tukov chýba.

Z ľudí sa stávajú ,,cukroholici“.

Ruku na srdce :

Od ,,vzniku“ nízkotučnej mánie vyzerajú ľudia naozaj ,,nízkotučne“?

Ktorý orgán je v ľudskom tele najdôležitejší?

 Nie je to srdce, pečeň, ani pľúca. Je to mozog. Mozog ovplyvňuje všetky životné funkcie. Ak sa chcete premiestniť z miesta na miesto, dosiahnete to pomocou svalov, ale tie ovláda mozog. Ak chcete otvoriť ústa a vydať zo seba nejaký zvuk, aj to ma na svedomí mozog. Ak sa vám zrodí v hlave skvelý nápad, ani vám nemusím zdôrazňovať, že na ,,vine“ je mozog. Za všetkým hľadajte mozog. Neexistuje nič v ľudskom tele, čo by neprebiehalo za iniciatívy mozgu (CNS).

A teraz otázka za milión:

Čo tvorí z prevažnej väčšiny ľudský mozog?

 Tuk, tuk a ešte raz tuk. Navyše ¼ celého mozgu predstavuje toľko obviňovaný, neprávom očierňovaný a ľudstvom zatracovaný – cholesterol. Presne tak cholesterol je dôležitý pre správne fungovanie všetkých bunečných membrán a vytvárania mozgových synapsií.

Ako môže mozog správne fungovať bez tuku?

Nerobte rovnakú chybu ako milióny ľudí po celom svete a nevzdajte sa tukov za nič na svete.

4.Najedzte sa ihneď po prebudení

 Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Túto vetu ste isto počuli už tisíckrát. Prečo sú raňajky považované za najdôležitejšie jedlo dňa ostáva záhada, pravdou však je, že nie sú o nič dôležitejšie ako ostatné jedlá počas dňa.

Pravidelným raňajkovaním nijako neovplyvníte, ani nepodporíte chudnutie.

 Počas spánku v noci sa vám hromadia v tele hormóny, ktoré sú zodpovedné za tvorbu svalovej hmoty, ale aj za spaľovanie tukov. Čím väčší časový úsek týmto hormónom necháte, tým lepšie odvedú svoju prácu.Najvyššiu koncentráciu hormónov spaľujúcich tuky, budete mať ráno, keď telo počas noci strávi všetky zvyšky potravy predošlého dňa. Tento tuk spaľujúci systém sa zastaví v momente, keď prijmete svoje prvé jedlo. Preto sa snažte svoje prvé jedlo odložiť na čo najneskôr. Dajte si pohár vody, čaj alebo kávu. Nič sa nestane, ak raňajky úplne vynecháte a začnete deň až obedom. Vášmu telu to nijako neublíži a vaše ego si na to časom zvykne.

5.Nejedzte po 18-tej hodine

 Na záver asi najväčší mýtus o chudnutí, ktorý sa priamo týka stravovania. Prečo by sa človek nemohol normálne navečerať v kruhu svojich známych, či blízkych je vec nad rámec môjho chápania. Ak chodíte spať neskoro o polnoci, v praxi to pre vás znamená, že medzi posledným jedlom večer a prvým jedlom ráno ubehne vyše 14 hodín. Na jednej strane to nie je nič strašné, pretože hladovky majú bežne vyše 12 hodín, ale na strane druhej prečo by vám to mal niekto prikazovať.

 Z vlastnej skúsenosti viem, že je lepšie ísť spať s plným žalúdkom a odložiť, či vynechať raňajky, ako opačne. Navyše, ako sme si spomenuli v predošlom mýte,najvyššia koncentrácia hormónov (obzvlášť rastového) zodpovedných za spaľovanie tukov je v noci, keď spíte, naopak najnižšia po raňajkách. Preto vám radím radšej sa najedzte večer a vynechajte raňajky.

Ak by sa bral do úvahy fakt, že jesť by sa nemalo 2-3 hodiny pred spaním a ľudia by chodievali spať o 21. hodine, tak proti uvedenému mýtu, by som nemal žiadne výhrady.

Ak prijmete počas dňa príliš veľa kilokalórií priberiete a je jedno, či ich prijmete ráno, alebo večer.

Ladislav Nagy

Ladislav Nagy

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Vyštudoval som FTVŠ UK v Bratislave. Som kondičný tréner so špecializáciou pre tréning s vlastnou váhou. Svoje tréningové metódy zakladám na silových cvičeniach s prvkami gymnastiky, kalisteniky, kondičných, výbušných cvičeniach.Kladiem dôraz na správne držanie tela, centračno-stabilizačné cvičenia, mobilizáciu a stabilizáciu tela.Rovnako ma baví balančný tréning a koordinácia tela v extrémnych polohách. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu