Zmobilizujte svoje ramená

Mobilizácia je súčasťou regeneračných procesov. Radí sa medzi aktívne formy regenerácie. Spolu so strečingom pomáha, okrem iného zvyšovať kĺbový rozsah v tele.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Prečo mobilizácia?

 Mobilizácia prispieva k zväčšovaniu kĺbového rozsahu, k lepšej funkcii svalov, k lepšiemu prekrveniu svalov, k účinnejšiemu odplavovaniu škodlivých látok preč z tela. V neposlednom rade mobilizácia pomáha pri prevencii zranení.

! Mobilizácia predstavuje jeden z prostriedkov zlepšenia telesnej rovnováhy !

Ako zaradiť mobilizáciu do vášho tréningu

 Najčastejšie sa mobilizácia zaraďuje pred hlavnou časťou tréningu, ako príprava pred záťažou. Poznáme širokú škálu mobilizačných cvičení, ktoré využívame v tréningovom procese. Cviky vyberáme podľa obsahu tréningu. Vo všeobecnosti uprednostňujem komplexný prístup, rovnomerné rozloženie cvikov na všetky partie tela. Ak, ale viete, že je vás tréning zameraný na výbušnosť dolných končatín, vyberajte cviky dané pre mobilizáciu dolných končatín. Vždy platí zásada, cvičenia vyberajte podľa zamerania tréningovej jednotky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ďalším príkladom, ako zaradiť mobilizáciu do tréningového procesu, je vytvoriť z nej samostatnú tréningovú jednotku. Ak váš bežný tréning trvá 60 minút aj s rozohriatím, rozcvičením, strečingom a vydýchaním, toľko času venujte samostatnej tréningovej jednotke zameranej na mobilizáciu celého tela. Pri tomto type tréningu platí pre mobilizáciu zásada komplexnosti, venujte rovnaký čas všetkým častiam tela, nič neuprednostňujte, nič nezanedbávajte.

Mobilizačné prostriedky

 Mobilizácia predstavuje formu tréningu. Samotný tréning môžete realizovať s pomocou vlastnej váhy, náčinia, náradia, balančných pomôcok, závesných systémov, klasického náradia športovej gymnastiky a mnoho ďalších prostriedkov.

SkryťVypnúť reklamu

 Pri mobilizácii máte na výber rovnako ako v tréningu širokú škálu prostriedkov. Vo videu priloženom v článku je ako prostriedok mobilizácie využitá palica. Z vlastnej skúsenosti v mobilizačnom tréningu využívam najčastejšie tri pomôcky. Obyčajnú palicu, theraband – odporovú gumu a masážnu loptičku rôznej veľkosti. So všetkými pomôckami dosiahnete rovnaký výsledok, ale každá slúži na niečo iné. Preto, čím viac pomôcok v tréningu využívate, tým lepší výsledok dosiahnete.

masážne loptičky rôznych tvarov a veľkostí
masážne loptičky rôznych tvarov a veľkostí 
odporové gumy rôznych náročností
odporové gumy rôznych náročností 

Nebojte sa v tréningu experimentovať s rôznymi veľkosťami a druhmi pomôcok.

Mobilizácia ramien s palicou

Strečing vs. Mobilizácia

 Obidve metódy patria do regeneračných procesov, aj keď každá prihliada na vec z rozličnej stránky. Kým strečing (hlavne jeho statická forma) využíva len excentrickú kontrakciu pohybu – sval sa naťahuje. Mobilizácia do pohybu zaraďuje obidve fázy, tak excentrickú ako aj koncentrickú kontrakciu – sval sa skracuje.

SkryťVypnúť reklamu

 V tréningu, by ste mali mať priestor pre obidve formy. Sú ľudia, ktorí uprednostňujú jednu formu pred druhou. Ja sa snažím dbať na rovnakú proporcionalitu medzi oboma. Neprikladám jednej väčší význam v porovnaní s druhou, pretože obidve sú rovnako dôležité. Sú obdobia, kedy viac využívam mobilizáciu a naopak. Ale v priebehu roka, z celkového hľadiska to je skôr pol na pol.

!Zvyšovanie mobility a flexibility je základom úspešného tréningu!

Mobilizácia = stabilizácia

 Ruka v ruke je termín mobilizácia s termínom stabilizácia. Ak sme na začiatku definovali mobilizáciu, ako systém cvičení, ktorý zvyšuje kĺbový rozsah, zlepšuje funkciu svalov a pomáha prevencii zranení, tak stabilizácia tela predstavuje správne nastavenie segmentov tela počas daných cvičení. Pri posilňovaní dbáte na správne držanie tela, správne nastavenie kĺbov, centralizáciu kĺbov a aktívne zapojenie hlbokého stabilizačného systému.

SkryťVypnúť reklamu

 Pri mobilizácii je postup úplne totožný. Jednotlivé časti tela tvoria segmenty, ktoré sú vzájomne, funkčne prepojené a spolu vytvárajú centračne – stabilizačné cvičenia.

 V podstate vám chcem povedať, aby ste mali vždy svoje telo pod kontrolou, bez ohľadu na to, akému druhu pohybu sa venujete. Dodržiavajte základné pokyny, ktoré sa uvádzajú pri správnom držaní tela.

  • Hlava vytiahnutá temenom hore, ako by ste mali na vrchole hlavy položený džbán s vodou a tlačíte temenom proti džbánu

  • Ramená spustené dole od uší, akoby boli z vosku a rozlievali sa do strán

  • Lopatky sú prilepené k hrudníku, smerujú plošne do strán a dole

  • Chrbtica je vo fyziologickom zakrivení (krčná, hrudná, drieková)

  • Panva je v neutrálnej polohe (fyziologická anteverzia).Nie podsadená!!!

  • Neprepínať lakte a kolená do ,,zámku“ (mierne pokrčené)

Podrobný opis správneho nastavenia kĺbov a nácvik ich stabilizácie, nie je obsahom tohto článku.

! Ak chcete niečo zmobilizovať, najprv to musíte zastabilizovať!

 

Ladislav Nagy

Ladislav Nagy

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Vyštudoval som FTVŠ UK v Bratislave. Som kondičný tréner so špecializáciou pre tréning s vlastnou váhou. Svoje tréningové metódy zakladám na silových cvičeniach s prvkami gymnastiky, kalisteniky, kondičných, výbušných cvičeniach.Kladiem dôraz na správne držanie tela, centračno-stabilizačné cvičenia, mobilizáciu a stabilizáciu tela.Rovnako ma baví balančný tréning a koordinácia tela v extrémnych polohách. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu