Automobily obsadili mesto

Automobil, ako akýkoľvek iný vynález, môže dobre poslúžiť, ale zle panovať. V prípade neživých vecí si za to vždy môžeme sami. V prípade automobilu to bude tým, že sme jednoducho spohodlneli. Vec, ktorá nám má uľahčovať život, nám ho len sťažuje. Berie nám čas i peniaze a my mu obe ochotne dávame, lebo si myslíme, že je to prenáramne užitočná mašina. No v niektorých prípadoch je jeho účelnosť dosť spochybniteľná. Napriek tomu autám pokorne slúžime.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Vo veľkých mestách je už zvykom, že doprava občas kolabuje a smrad z výfukov sa šíry atmosférou. V poslednej dobe je to dosť veľký problém už aj v mestách s menšou populáciou. Dobrým príkladom môžu byť Nové Zámky. Tu sa cez týždeň a niekedy i cez víkend nedokážete pohnúť, pretože ulice sú plné parkujúcich áut. Paradoxne parkoviská sú v týchto dňoch dosť často nevyužité. Mnohým ľuďom sa totiž ťaží prejsť do práce pár sto metrov pešo. A tak sa parkuje na a popri chodníkoch.

 Na niektorých uliciach dokonca mesto vybudovalo akési „chodníkové parkoviská“. Tu v podstate vyhradili časť chodníkov pre autá a chodníky sa stali prakticky nepoužiteľnými. Čo sa týka parkovania, tak sa mesto naozaj snaží. Snaží sa ale akosi divne. Väčšinou buduje parkoviská pre pohodlných vodičov na zatrávnenej ploche. Nie na nejakom ruderárnom poraste niekde na nevyužitej stavebnej ploche, ale priamo na trávnikoch. Tie nevyužité plochy potom samozrejme prenajme na výstavbu polyfunkčných budov, ktoré aj tak budú neskôr zívať prázdnotou. Dokonca jedno parkovisko nedávno vybudovali rovno na detskom ihrisku, z ktorého trávnatej plochy proste urezali kus.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Nové Zámky sú tiež denno-denne atakované nájazdom motorových vozidiel z okolitých ale i vzdialenejších obcí a miest. Ľudia sem chodia za prácou, za nákupmi, do škôl, alebo len jednoducho prechádzajú cestujúc niekam inam. Pripočítať musíme samozrejme i nákladnú dopravu, či už je miestna alebo tadiaľto kamióny len prechádzajú. Dopravné špičky sú tu ráno a poobede až v podvečer, v denných dobách keď sa väčšina ľudí vracia z práce alebo do práce ide. Vtedy sú často v ohrození nielen chodci ale i cyklisti. Máte problém prejsť cez cestu nielen po bežnom prechode ale i na semaforoch. Kolóny áut na niektorých hlavných ťahoch sa dajú merať na niekoľko sto metrov.

SkryťVypnúť reklamu

 Pritom už dnes každý malý školák vie, že spálené výpary z fosílnych palív nie sú práve ako rozvoňaná jarná lúka. Ba nemajú ani príliš blahodarné účinky na náš organizmus, keď ich pravidelne inhalujeme. A stačilo by tak málo. Keď je príležitosť, zvezme sa na aute s niekým ďalším. Používajme bicykle, možno spravíme niečo i pre svoje zdravie. Prípadne využívajme mestskú hromadnú dopravu i keď v našom meste táto nie je bohvieako prístupná. Alebo iba skúsme používať nohy.

Ladislav Petrovič

Ladislav Petrovič

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som primát s nedostatočným ochlpením a prírodovedným vzdelaním. Nerád prepadám panike a nerád prepadám "paniky". Som ďalej: ekológ, ateista, scifista, niekdajší punkrockový textár, agiliťák, ornitológ-amatér, syn, brat, vnuk, niekedy frajer, kamarát, niekomu možno i nepriateľ, parťák svojho psa, kolega, fotograf-začiatočník, majiteľ nehnutelnosti, občan, často účastník cestnej premávky... a tak podobne. Zoznam autorových rubrík:  Poviedky?PrírodaViera a nevieraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu