Gog, Magog, Magor a Bomb Joe

Len nedávno som si prečítal dosť znepokojujúci článok od James-a A. Haught-a „A French Revelation, or The Burning Bush“ (Fráncúzske odhalenie, alebo Horiaci Bush). Píše sa v ňom o príhode, ktorú po skončení svojho funkčného obdobia rozprával niekdajší francúzsky prezident Jacques Chirac.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Začiatkom roka 2003, pred inváziou USA do Iraku, mu zavolal George W. Bush s cieľom presvedčiť svojho spojenca o nevyhnutnosti vojny. Je to asi bežný postup prezidentov pri plánovaní svetových konfliktov, takže by na tom nemalo byť nič čudné. Najzaujímavejšie je však to, ako túto nezmyselnú vojenskú inváziu odôvodňoval. Americký prezident sa odvolával na ich „spoločnú vieru“ so slovami: „Gog a Magog sa na Strednom východe činia... Biblické proroctvá sa plnia... Boh chce túto konfrontáciu; Boh chce tento konflikt, aby sa zničili nepriatelia jeho národa pred príchodom Nového veku.“ (preklad citátu: R. Škoda)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby bolo jasné, Gog a Magog sú dva satanské bytosti apokalypsy (podľa iných dva apokalyptycké severné národy alebo kmene). Ich pôsobeniu na blízkom východe chcel Bush zamedziť vojnou proti Iraku. Palestínskemu ministrovi zahraničných vecí vraj povedal na jednom samite, že plní príkaz od Boha poraziť Irak. Donald Rumsfeld k správam z vojny pripájal ceduľky s bojovými citátmi z Biblie a fotografiami z bojov. Medzi inými: „Ber na seba všetky božie zbrane, aby si obstál, keď na to príde.“

 Nechcem tvrdiť, že Husajn nebol diktátor, ale žiadne zbrane hromadného ničenia sa napokon v Iraku nenašli a diktátora tak či onak zvrhnú raz vlastní ľudia. Určite by sa našlo aj kopec ekonomických dôvodov na inváziu, medzi inými iracká ropa. Ale akokoľvek ju budeme odôvodňovať, vojna bude zakaždým svinstvo a doplatia na ňu len bežní ľudia. A najdesivejšie na tejto príhode je to, že takéto pološialené – polofanatické reči neviedol nejaký fundamentálny kazateľ kdesi v texaskom Zapadákove, ale jeden z najmocnejších mužov sveta, ktorý drží prst na tom povestnom červenom tlačidle!

SkryťVypnúť reklamu

 Jacques Chirac sa podľa jeho vlastných slov „čudoval, ako môže byť niekto vo svojej viere taký povrchný a fanatický“ a napokon Bushovej požiadavke na „pozvanie“ do Iraku nevyhovel. Kde bola však jeho „nefanatická viera“, keď v roku 1995 obnovil jadrové pokusy na atole Mururoa (preto ho v Británii nazvali Bomb Joe)? Nemyslím si, že takéto zbytočné hazardovanie s horiacou zápalkou na podmínovanej planéte bolo odrazom zdravého rozumu.

 Svetová politika by mala byť jednoznačne sekularizovaná a riadená zdravým rozumom. Netvrdím, že by sme sa tak na sto percent vyhli chybám, ale prečo zvyšovať výskyt týchto chýb voľbou šialencov a hazardérov do funkcií svetových vodcov.

SkryťVypnúť reklamu

Pripájam odkaz na Zošity humanistov: http://www.zosity-humanistov.sk/2009/09/francuzske-odhalenie-horiaci-bush/

Ladislav Petrovič

Ladislav Petrovič

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som primát s nedostatočným ochlpením a prírodovedným vzdelaním. Nerád prepadám panike a nerád prepadám "paniky". Som ďalej: ekológ, ateista, scifista, niekdajší punkrockový textár, agiliťák, ornitológ-amatér, syn, brat, vnuk, niekedy frajer, kamarát, niekomu možno i nepriateľ, parťák svojho psa, kolega, fotograf-začiatočník, majiteľ nehnutelnosti, občan, často účastník cestnej premávky... a tak podobne. Zoznam autorových rubrík:  Poviedky?PrírodaViera a nevieraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu