Žiadna iná kríza v oblasti zdravotníctva v minulosti nezachvátila celý svet ako cunami, pričom v podstate nezostal nedotknutý ani jeden kút planéty.
Dôvodom je to, že svet nikdy nebol tak prepojený a navzájom na sebe závislý ako teraz. Takýto uzavretý a spletitý systém v prírode nás učí, že buď samostatne zahynieme, alebo budeme spoločne prosperovať. Toto je silná lekcia, ktorú nám ukazuje kríza s koronavírusom.
Čierna smrť, doposiaľ najsmrtelnejšia pandémia SARS, španielska chrípka, ktorá v roku 1918 zabila okolo 50 miliónov ľudí na celom svete, bola široko rozšíreným výskytom choroby, ktorá hlboko zasiahla ľudstvo. Nikdy predtým však nedošlo k takému úderu, ako je koronavírus, ktorého rozsah je tak široký a globálny, že zachvátil všetkých naraz a v okamihu obrátil naše životy hore nohami.
Zákazy cestovania, ktoré okamžite ovládli celý svet, zamrazilo našu posadnutosť globálneho úteku bez ohľadu na to kam sme mohli utekať. Náš pohľad na peniaze sa od krízy tiež zmenil, čo nás vedie k prehodnoteniu našich životných priorít. Náš nekonečný konzumerizmus a nutkavé hľadanie voľného času sa náhle zastavili a s najväčšou pravdepodobnosťou a našťastie sa nikdy nevráti k tomu, čo bolo. Budeme sa musieť prispôsobiť novému životnému štýlu, solídnejšiemu, vyrovnanejšiemu a rozumnejšiemu.
Vojna s našou prírodou
Okrem pandémie za sebou z generácie na generáciu zanechali devastácie v rôznych častiach planéty aj vojny. Predtým sa svet delil na tábory bojujúce proti sebe kvôli vzájomným konfliktom.
Teraz sa celý svet stal jednou dedinou a koronavírus to dokázal. V porovnaní s predchádzajúcimi táto kríza ovplyvňuje celé ľudstvo bez toho, aby rozlišovala krajiny, pôvod, presvedčenie alebo postavenie v spoločnosti. Prostí ľudia, vládni úradníci, manželky svetových vodcov či celebrity - nikto nie je voči nákaze imúnny.
Situácia ukazuje celému svetu, ako slabí a zraniteľní ľudia stoja pred tvárou prírody. Je to ponaučenie o pokore, keď sme predtým cítili, že realita bola v našich rukách pre naše osobné použitie a že sme mali právo zneužívať všetkého okolo nás bez ohľadu na ostatných.
Nič v prírode sa nestane náhodou. Súčasná situácia ponúka ľudstvu nový smer a nový výhľad, pretože teraz nie je problém zameraný na žiadnu konkrétnu krajinu, región alebo vodcu, ako tomu bolo v minulosti. Tentoraz plávame nepokojnými vodami na rovnakej lodi a musíme si uvedomiť, že jediným nepriateľom, s ktorým treba bojovať, je naša sebecká, egoistická povaha, zdroj svetovej nerovnováhy.
Vírusy a ďalšie problémy ekosystému sú priamym dôsledkom poškodenia, ktoré ľudia spôsobujú systému prírody bezohľadným a hrubým správaním. V skutočnosti sú všetky neoddeliteľnou súčasťou rovnakého sveta, ktorý funguje ako obrovská sieť vzájomne prepojených ozubených koliesok.
Liek pre ľudstvo
V živote neexistuje zákaz pôžitku a potešenia. Naša túžba po potešení je tkanivo našej prírody a jej naplnenie je práve cieľom stvorenia: tvoriť dobro a prinášať potešenie jeho stvoreniam. Otázka spočíva v tom, s akým cieľom sa tešíme, čo je dôležitejšie, na úkor čoho, alebo koho?
Preto, ako bolestivá a znepokojujúca by sa zdala pandémia, koronavírus sa skutočne môže stať liekom na choroby ľudstva, ak sa naučíme jeho základnú lekciu: jediným anjelom smrti je ľudské ego, a kým sa nad ním nepozdvihneme, nikdy si nebudeme užívať dobrý život. Dostali sme prebudenie, aby sme zmenili cesty a spojili sa navzájom, aby sme mohli spoločne odhaliť pozitívnu silu prírody, ktorá sa odkrýva prostredníctvom našich harmonických vzťahov.
Toto odhalenie, ktoré mení svet, je dôvodom k vďačnosti.