Prečo sa koronavírus líši od akejkoľvek inej pandémii v histórii?

Nie je to prvýkrát, čo ľudstvo čelí desivej pandémii, ale COVID-19 čiže koronavírus je nepochybne ojedinelý svojho druhu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Žiadna iná kríza v oblasti zdravotníctva v minulosti nezachvátila celý svet ako cunami, pričom v podstate nezostal nedotknutý ani jeden kút planéty.

Dôvodom je to, že svet nikdy nebol tak prepojený a navzájom na sebe závislý ako teraz. Takýto uzavretý a spletitý systém v prírode nás učí, že buď samostatne zahynieme, alebo budeme spoločne prosperovať. Toto je silná lekcia, ktorú nám ukazuje kríza s koronavírusom.

Čierna smrť, doposiaľ najsmrtelnejšia pandémia SARS, španielska chrípka, ktorá v roku 1918 zabila okolo 50 miliónov ľudí na celom svete, bola široko rozšíreným výskytom choroby, ktorá hlboko zasiahla ľudstvo. Nikdy predtým však nedošlo k takému úderu, ako je koronavírus, ktorého rozsah je tak široký a globálny, že zachvátil všetkých naraz a v okamihu obrátil naše životy hore nohami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zákazy cestovania, ktoré okamžite ovládli celý svet, zamrazilo našu posadnutosť globálneho úteku bez ohľadu na to kam sme mohli utekať. Náš pohľad na peniaze sa od krízy tiež zmenil, čo nás vedie k prehodnoteniu našich životných priorít. Náš nekonečný konzumerizmus a nutkavé hľadanie voľného času sa náhle zastavili a s najväčšou pravdepodobnosťou a našťastie sa nikdy nevráti k tomu, čo bolo. Budeme sa musieť prispôsobiť novému životnému štýlu, solídnejšiemu, vyrovnanejšiemu a rozumnejšiemu.

Vojna s našou prírodou

Okrem pandémie za sebou z generácie na generáciu zanechali devastácie v rôznych častiach planéty aj vojny. Predtým sa svet delil na tábory bojujúce proti sebe kvôli vzájomným konfliktom.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz sa celý svet stal jednou dedinou a koronavírus to dokázal. V porovnaní s predchádzajúcimi táto kríza ovplyvňuje celé ľudstvo bez toho, aby rozlišovala krajiny, pôvod, presvedčenie alebo postavenie v spoločnosti. Prostí ľudia, vládni úradníci, manželky svetových vodcov či celebrity - nikto nie je voči nákaze imúnny.

Situácia ukazuje celému svetu, ako slabí a zraniteľní ľudia stoja pred tvárou prírody. Je to ponaučenie o pokore, keď sme predtým cítili, že realita bola v našich rukách pre naše osobné použitie a že sme mali právo zneužívať všetkého okolo nás bez ohľadu na ostatných.

Nič v prírode sa nestane náhodou. Súčasná situácia ponúka ľudstvu nový smer a nový výhľad, pretože teraz nie je problém zameraný na žiadnu konkrétnu krajinu, región alebo vodcu, ako tomu bolo v minulosti. Tentoraz plávame nepokojnými vodami na rovnakej lodi a musíme si uvedomiť, že jediným nepriateľom, s ktorým treba bojovať, je naša sebecká, egoistická povaha, zdroj svetovej nerovnováhy.

SkryťVypnúť reklamu

Vírusy a ďalšie problémy ekosystému sú priamym dôsledkom poškodenia, ktoré ľudia spôsobujú systému prírody bezohľadným a hrubým správaním. V skutočnosti sú všetky neoddeliteľnou súčasťou rovnakého sveta, ktorý funguje ako obrovská sieť vzájomne prepojených ozubených koliesok.

Liek pre ľudstvo

V živote neexistuje zákaz pôžitku a potešenia. Naša túžba po potešení je tkanivo našej prírody a jej naplnenie je práve cieľom stvorenia: tvoriť dobro a prinášať potešenie jeho stvoreniam. Otázka spočíva v tom, s akým cieľom sa tešíme, čo je dôležitejšie, na úkor čoho, alebo koho?

Preto, ako bolestivá a znepokojujúca by sa zdala pandémia, koronavírus sa skutočne môže stať liekom na choroby ľudstva, ak sa naučíme jeho základnú lekciu: jediným anjelom smrti je ľudské ego, a kým sa nad ním nepozdvihneme, nikdy si nebudeme užívať dobrý život. Dostali sme prebudenie, aby sme zmenili cesty a spojili sa navzájom, aby sme mohli spoločne odhaliť pozitívnu silu prírody, ktorá sa odkrýva prostredníctvom našich harmonických vzťahov.

SkryťVypnúť reklamu

Toto odhalenie, ktoré mení svet, je dôvodom k vďačnosti.

Michael Laitman

Michael Laitman

Bloger 
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi, odkrývajúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Viacej o Bnej Baruch v SK tu: Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu